Україна

Верховна Рада ухвалила мовний закон: що зміниться

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроект «Про функціонування української мови як державної». Закон підтримали 278 нардепів, повідомляє кореспондент 1News.

під час розгляду законопроекту про мову

Проти висловилось 38 параламентарів, 25 не голосували, 7 – утримались.

Зазначимо, що депутати від “Опозиційного блоку” намагались блокувати трибуну під час розгляду законопроекту, а під будівлею Верховної Ради зібрався числений мітинг на підтримку документу.

Підтримати депутатів прийшли третій президент України Віктор Ющенко і почесний патріарх Православної церкви Філарет.

Парламент розпочав розгляд законопроекту ще минулого року. 4 жовтня депутати ухвалили законопроект у першому читанні,  у грудні профільний комітет доопрацював його, і у лютому Верховна Рада почала розглядати закон у другому читанні.

Всього до другого читання закону було подано 2082 правки.

«Наш закон жодним чином не принижує жодних національних меншин…Ми врахували більшість правок народних депутатів… На три роки перенесли введення адміністративної відповідальності за порушення закону. За цей час в усіх областях будуть створені центри, які навчатимуть українській мові… Цей закон вводить українську мову в армію, але не вводить жодних покарань за те, що хтось з військових раптом не зможе говорити українською», – заявив з трибуни глава профільного комітету Микола Княжицький.

Додамо, що норма про так званих «мовних інспекторів» була вилучена з тексту закону ще у першому читанні.

Прийнятий закон спрямований на врегулювання порядку використання української мови як державної у публічних сферах суспільного життя.

Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також штрафуватимуть.

Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов’язків.

Передбачається застосування української мови в публічних сферах:

  • в освіті і науці;
  • у сфері культури, на телебаченні і радіомовленні, в друкованих засобах масової інформації, в книговиданні та книгорозповсюдження;
  • у сфері електронних інформаційних систем;
  • у сфері обслуговування споживачів;
  • у сфері спорту, телекомунікацій і поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту;
  • при позначенні топонімів, в рекламі, при виготовленні вивісок і табличок;
  • у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності наданні інформації про їх товари і послуги.

Також передбачається визначити стандарти державної мови і порядок захисту державної мови.

Українська буде обов’язковою в онлайн і друкованих ЗМІ, сайти за замовчанням мають спочатку завантажуватися українською мовою, якщо вони мають інші версії.

За порушення закону передбачене адміністративне покарання і кримінальна відповідальність – за зневагу до державної мови від штрафу у 850 гривень до позбавлення волі до трьох років.

Закон не зобов’язує використовувати українську мову в особистому спілкуванні та релігійних обрядах.

Президент Петро Порошенко вже заявив, що обов’язково підпише прийнятий закон. “Підпишу закон, щойно він надійде мені на підпис. Зауважте, що ухвалення закону ми свідомо винесли за рамки виборчої кампанії, бо насправді він не про вибори. Він про мову”, – зазначив Глава держави.

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close