Україна

Українські політики та олігархи стали фігурантами гучного скандалу про відмивання “брудних грошей” у світових банках

Загальна сума транзакцій, здійснених з 1999 до 2017 року при цьому сягнула близько 2 трильйонів доларів

Документи Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) – спеціалізованого бюро міністерства фінансів США, – що потрапили одразу до кількох провідних видань у різних країнах, свідчать про те, що найбільші банки світу Deutsche Bank, JP Morgan, HSBC, Barclays та інші дозволяли своїм клієнтам протягом багатьох років відмивати “брудні” гроші.

Загальна сума транзакцій, здійснених з 1999 до 2017 року при цьому сягнула близько 2 трильйонів доларів, – розповідає 1NEWS.

Західні видання звертають увагу передусім на те, що банківські установи фактично порушували власні правила, продовжуючи співпрацювати з клієнтами навіть тоді, коли ставало відомо, що йдеться про осіб у санкційних списках чи про їхні гроші, отримані ймовірно злочинним шляхом.

В текстах, оприлюднених журналістами Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ), виринають імена й українських олігархів та політиків, зокрема Дмитра Фірташа, Ігоря Коломойського та Андрія Клюєва.

Причому, зазначається на сайті ICIJ, у випадку коштів, що надходили, наприклад, до банку JP Morgan, йдеться про гроші, які були отримані внаслідок “масованого пограбування” державного бюджету України.

Німецьке видання Süddeutsche Zeitung навіть присвятило окрему статтю одному з українців, згаданих у файлах FinCEN. В опублікованому у неділю, 20 вересня, тексті йдеться про Дмитра Фірташа та його співпрацю з одним з найстаріших американських банків Bank of New York Mellon (BNYM). Видання називає Фірташа “зразковим прикладом” українського олігарха “зі зв’язками в Кремлі” і стверджує, що BNYM був банком-кореспондентом для фінансової установи Фірташа “Надра Банку”.

Файли FinCEN свідчать, що це дозволяло йому вільно переказувати великі суми у доларах США практично до його арешту у Відні у 2014 році. Süddeutsche Zeitung стверджує, що цьому не заважали ні розслідування ФБР проти Фірташа за звинуваченням у хабарництві та створенні кримінальної організації, ні підозри у зв’язках з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, що на той час перебував у десятці найбільш розшукуваних ФБР осіб, ні задокументовані свідчення близькості до колишнього українського президента Віктора Януковича.

У виданні пояснюють це тим, що усі перекази BNYM у таких випадках отримував від “Надра Банку”, а не від конкретних осіб чи організацій. “А що його (“Надра Банку”. – Ред.) клієнти робили зі своїми грошима, у BNYM чи то не особливо дивилися, чи то взагалі не хотіли знати”, – пише Süddeutsche Zeitung.

Таким чином, мовляв, до 2014 року “Надра Банк” переказав через BNYM більшу частину з загальної суми у близько один мільярд доларів для Фірташа та низки сумнівних фірм-поштових скриньок. Один з документів, наприклад, свідчить те, як Фірташ використовував співпрацю “Надра Банк” з BNYM та іншими банками Нью-Йорка на користь власної групи компаній Group DF.

У ньому йдеться про переказ 658 тисяч доларів як оплати за “консультативні послуги”. “Що насправді ховалося за платежами, мабуть, ніхто вже не дізнається”, – розмірковує Süddeutsche Zeitung. Загалом, стверджують у виданні, система подібних банків-кореспондентів стала однією з найголовніших платформ міжнародної економічної злочинності.

Адвокат Фірташа уже заявив, що ні український бізнесмен, ні його представники не коментуватимуть конфіденційну інформацію, яка стосується повідомлень щодо можливих випадків відмивання грошей. Водночас захисник вкотре наголосив на твердженні свого клієнта про відсутність будь-якого партнерства чи інших ділових зв’язків з Семеном Могилевичем.

Загалом у розслідуваннях ICIJ щодо файлів FinCEN згадується не лише “Надра Банк”. Так, на сайті журналістського консорціуму зазначається, що у 2017 році американський банк JPMorgan Chase повідомив FinCEN про багатомільйонні підозрілі транзакції компанії NoviRex Sales LLP, яка, як стверджують журналісти-розслідувачі, є пов’язаною з соратником Віктора Януковича Андрієм Клюєвим. І як зазначається, у випадку коштів, що надходили до JP Morgan, йдеться про гроші, які були отримані внаслідок “масованого пограбування” державного бюджету України.

Інші файли FinCEN свідчать, як німецький Deutsche Bank допомагав у переказі грошей для компаній, пов’язаних із іншим українським олігархом Ігорем Коломойським. Опубліковані документи, зазначають у ICIJ, показують як з грудня 2015 року до травня 2016 року банк переказав 240 мільйонів доларів США для підставних компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах, які, згідно з даними американських правоохоронців, контролювалися Коломойським та його діловим партнером.

Документи FinCEN, що розкрили напередодні інформацію про те, що кілька найбільших банків світу давали можливість своїм клієнтам протягом багатьох років відмивати гроші, дозволяють отримати уявлення про латвійські банки, якими нібито користувався експрезидент України Віктор Янукович і його соратники.

Як зазначається, після того, як Янукович втік, у ЗМІ з’явилася інформація про те, що частина нібито вкрадених коштів пройшла через Латвію.

“Віктор Янукович керував українським урядом як злочинною організацією, створюючи умови для масштабної корупції і отримуючи прибуток від різних схем”, — йдеться в цитованому виданням повідомленні FinCEN.

У ньому були вказані посадові особи з України і “спільники Януковича”, нібито причетні до розкрадань державних коштів, а також компанії, пов’язані з ними.

Згідно з інформацією Re:Baltica, Mako Holding була однією з таких компаній. Вона, відповідно до оприлюднених даних, контролювалася сином Януковича Олександром, якого Мінфін США вніс до санкційного списку у 2015 році за нібито розграбування державного майна України. Холдинг працював у сфері енергетики та нерухомості і мав дочірні компанії в Україні, Нідерландах та Швейцарії, йдеться у матеріалі.

Саме швейцарська дочірня компанія Mako Trading SA, як зазначається, відправила і отримала кілька платежів від компаній з рахунками в Латвії. Вказано, що у грудні 2012 року Mako Trading нібито відправила 800 тис. доларів США на рахунок в Aizkraukles Banka (нині ABLV Bank) на користь Industrial Commodities Trade SA. Інша компанія, Elberg Invest LLP, як повідомляється, відправила 1,8 мільйона доларів зі свого рахунку в Baltikums Bank на швейцарський банківський рахунок Mako Trading SA з серпня 2013 року по лютий 2014 року. І Industrial Commodities Trade S.A., і Elberg Invest LLP схожі на підставні компанії, відзначає автор статті.

Ще одна компанія, згідно з інформацією Re:Baltica, тісно пов’язана з самим Віктором Януковичем, — це Fineroad Business LLP, у якої нібито був рахунок в латвійському Baltic International Bank. Після того, як Янукович втік з Києва, журналісти виявили в його резиденції в Межигір’ї безліч документів, що зв’язують Януковича з компаніями, які могли володіти деякими з його активів. У них фігурувало ТОВ “Fineroad Business”, сказано у матеріалі.

Злиті документи показують, що в 2013 році Fineroad Business LLP відправила кілька переказів на загальну суму 2,3 мільйона доларів “для інвестицій в Україну” зі свого рахунку в Baltic International Bank на свій власний рахунок в банку в Україні, йдеться у матеріалі Re:Baltica.

Відповідно до інформації Re:Baltica, коли йдеться про ділові відносини Сергія Курченка, що звинувачується Україною у фінансових злочинах, у тому числі в розкраданні державних коштів, нібито часто згадується назва латвійського ABLV Bank. У 2015 році, як зазначається, кошти Курченка на суму 80 мільйонів доларів були заарештовані і заморожені на рахунках в латвійських банках.

Згідно з інформацією Re:Baltica, латвійський банк почав обслуговувати компанії, пов’язані з Курченком, в 2012 році. ABLV стверджує, що він провів “велику комплексну перевірку стану цих рахунків” і регулярно перевіряв їх, після чого банк прийшов до висновку, що “допустимо продовжувати роботу з компаніями, пов’язаними з Курченко”, сказано у матеріалі.

FinCEN повідомило що “протягом 2014 року (…) Курченко направив мільярди доларів через рахунки своєї підставної компанії в ABLV”. Український бізнесмен був внесений до списку санкцій США у 2015 році, проте ABLV має як мінімум дев’ять рахунків підставних компаній, пов’язаних з ним, відповідно до матеріалу Re:Baltica.

Також згадується у матеріалі і Юлія Тимошенко. Згідно з документами, що просочилися, як пише Re:Baltica, колишній прем’єр-міністр нібито могла вивести гроші з України, і частина цих грошей, можливо, “текла через Латвію”.

У 2016 році, як зазначається, один банк повідомив FinCEN про кілька компаній, які нібито можуть мати стосунок до Тимошенко.

“Банк визначив компанії, слідуючи за “зачіпками” зі статті на тепер закритому сайті Sokrytoe, згідно з якими її гроші могли бути переведені в Канаду через підставні компанії”, – пише видання. Відповідно до матеріалу Re:Baltica, дві із зазначених банком компаній — Ringatta Project Ltd і Woodmark Sales Inc — кожна мала рахунки в латвійському PrivatBank. “На ці рахунки в період з березня по грудень 2014 року було відправлено і отримано перекази на загальну суму майже 16,5 мільйона доларів…”, – сказано у статті. Як вказано, обидві компанії зареєстровані в реєстрі Белізу, але наразі не діють.

Окрім того, Фірташ, а також колишній перший віце-прем’єр-міністр уряду Миколи Азарова Андрій Клюєв згадуються ICIJ як клієнти найбільших світових банків. До них зокрема належить американський фінансовий холдинг JPMorgan.

Джерело: Німецька хвиля/УНН

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close