Україна

Україна може створювати власні ракети малої та середньої дальності

Оскільки Сполучені Штати і Росія більше не підкоряються обмеженням Договору про РСМД, то Україна та інші пострадянські держави також неповинні це робити.

1 лютого державний секретар Майк Помпео оголосив, що Сполучені Штати припиняють виконання своїх зобов’язань за Договором про ядерні ракети малої і середньої дальності (ДРСМД) 1987 року. На наступний день Державний департамент повідомив російське посольство і посольства інших учасників договору, включаючи Україну, про намір США вийти з договору. Президент Володимир Путін в той же день заявив, що Росія також призупинить свої договірні зобов’язання.

Про це йдеться у статті екс-посла США в Україні, співробітника Центру міжнародної безпеки та співпраці при Стенфордському університеті та старшого наукового співробітника Інституту Брукінгса Стівена Пайфера, – інформує 1NEWS.

Підписаний Рональдом Рейганом і Михайлом Горбачовим в 1987 році, Договір про РСМД забороняв Сполученим Штатам і Радянському Союзу мати ракети наземного базування з дальністю від 500 до 5500 кілометрів. Договір набув чинності в червні 1988 року. До червня 1991 року Сполучені Штати і Радянський Союз знищили свої запаси, які налічували майже 2700 ракет. У грудні 1991 року Радянський Союз розпався. Однак США і Росія не єдині сторони угоди. 11 пострадянських держав стали наступниками Радянського Союзу в рамках Договору про РСМД, включаючи і Україну.

Аналогічним чином в Лісабонському протоколі 1992 року Росія, Білорусь, Казахстан і Україна взяли на себе договірні зобов’язання Радянського Союзу за Договором про скорочення стратегічних наступальних озброєнь 1991 року (СНО-1). Останні три країни також взяли на себе зобов’язання ліквідувати всі стратегічні наступальні озброєння на своїй території і приєднатися до Договору про нерозповсюдження 1970 року в якості держав, які не володіють ядерною зброєю. Україна залишається зобов’язаною і за іншими угодами. Договір про нерозповсюдження забороняє країні володіти ядерною зброєю. Згідно з режимом контролю за ракетними технологіями 1987 року Україна також взяла на себе зобов’язання обмежити експорт ракет, які можуть нести 500-кілограмову боєголовку, на відстані до 300 і більше кілометрів.

Що ця коротка дипломатична історія означає для України? Оскільки Сполучені Штати і Росія більше не підкоряються обмеженням Договору про РСМД, то Україна та інші пострадянські держави також неповинні це робити. СНО-1 закінчився в 2009 році і був замінений новим договором СНО-2010, двосторонньою американо-російською угодою. Можна стверджувати, що Україна виконала своє зобов’язання, взяте під час Лісабонського протоколу, знищити всі стратегічні озброєння на своїй території, але не брала на себе зобов’язання ніколи не купувати їх в майбутньому. Спроба створення міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), безсумнівно, зустріне сильний опір з боку Сполучених Штатів.

Але в уряду США не буде ніяких юридичних підстав заперечувати, якщо Україна вийде з Договору про РСМД, оскільки Київ буде брати приклад з Вашингтона. Більше того, в уряду США було б мало підстав для заперечень, якби Київ довів, що ракети середньої дальності можуть сприяти стримуванню подальших військових дій Росії. Звичайно, за умови, що ці ракети будуть озброєні звичайними, а не ядерними боєголовками.

Деякі європейські держави можуть висловити стурбованість, оскільки ризикують опинитися в радіусі дії українських ракет середньої дальності. Але з іншого боку, більшість європейських держав до недавнього часу не висловлювали серйозних протестів з приводу порушення Росією Договору про РСМД.

Це зовсім не означає, що Україна приступить до розробки і розгортання ракет середньої дальності наземного базування. Український уряд має оцінити низку політичних, військових і економічних факторів, зокрема зважити потенційну військову вигоду від наявності таких ракет. Але якщо Київ вирішить вийти з Договору про РСМД і подумати про створення власних ракет малої та середньої дальності, він повинен бути в змозі зробити це, не побоюючись негативної реакції з боку Сполучених Штатів.

Джерело: Foreign Ukraine

Tags
загрузка...

Схожі статті

Схожі записи

Close
Close