Україна
У понад 400 українців незаконно вилучили та арештували паспорти
Документи були вилучені прикордонниками без обґрунтованої на те правової підстави та мотивації.
У Чернівецькій області прикордонники вилучили, а потім суд незаконно арештував паспорти для виїзду за кордон 430 громадян України та одного молдаванина. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram.
До омбудсмена звернулись громадяни щодо порушення їхнього конституційного права на свободу пересування.
“11-го квітня прикордонники на одному з пунктів пропуску в Чернівецькій області вилучили в них біометричні паспорти з дійсними візовими документами. Йдеться про 430 громадян України та одного – Республіки Молдова”, – написав він.
Лубінець зазначив, що у громадян вилучили документи без обґрунтованої правової підстави та мотивації. Пізніше слідчий суддя Герацівського райсуду Чернівецької області від 18 квітня наклав арешт на вилучені документи, порушуючи процесуальні строки розгляду клопотання прокурора та нехтуючи принципами практики ЄСПЛ і закону про свободу пересування.
Окрім того, омбудсмен підкреслив, що ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, встановлених законом.
Для захисту порушених прав, заявники звернулись до Апеляційного суду щодо скасування рішення Герацівського райсуду, а також до омбудсмена – щодо здійснення моніторингу дотримання їхніх процесуальних прав у судовому засіданні.
“За моїм дорученням працівники Офісу омбудсмана здійснили моніторинг судових засідань Апеляційного суду. Своєю ухвалою від 28-го квітня суд скасував накладений арешт на вилучені паспорти громадян для виїзду за кордон, зобов’язав повернути документи їхнім власникам або уповноваженим особам”, – написав Лубінець.
Таким чином, було поновлено права власників тимчасово вилученого в незаконний спосіб майна. Тому порушення процесуальних прав під час судового розгляду в апеляційній інстанції не зафіксовані.
Нагадаємо, Лубінець порадив українцям, що опинилися на окупованих територіях, брати російські паспорти, щоб вижити, або будь-яким способом залишити окуповану територію.
Раніше в Ужгороді суд забрав закордонний паспорт у священика УПЦ МП.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news