Україна

Спеціальний доповідач ООН: в Україні поменшало випадків катувань

Спеціальний доповідач ООН щодо запобігання тортурам Нільс Мельцер заявляє, що в Україні після 2016 року значно поменшало випадків нелюдського ставлення та катувань.

Про це він розповів в інтерв’ю “Дзеркалу тижня” після того, як у травні-червні оцінював ситуацію щодо заборони катувань в Україні, пише 1NEWS, посилаючись на Українську правду.

“Мушу сказати, що після 2016 року випадків нелюдського ставлення, катувань на території, контрольованій владою України, значно поменшало”, – сказав Мельцер.

За його словами, в 2014-2016 роках “була досить поширена практика незаконних тримань під вартою, нелюдського ставлення, але відтоді ситуація з цим поліпшилася”.

Він зазначив, що “в ІТТ ситуація вже більш-менш нормальна”.

Однак, за словами Мельцера, заяви про неналежне ставлення стосуються саме затримання — до того, як людину офіційно беруть під варту і реєструють її в журналі.

“А це може тривати три дні й більше. Коли людину тримають не офіційно в камері у відділку поліції, а десь у підвалі або навіть у кабінетах слідчих, оперативників. Там можуть застосовувати серйозні побиття та катування”, – сказав він.

Спецдоповідач ООН розповів, що для катування використовують електрошокери, людей підвішують у наручниках.

“Навіть 14-літні чітко описали, як виконувалася щодо них ця процедура. Розповідали й про те, що на голову вдягали поліетиленові пакети, замотували липкою стрічкою на шиї, аби зробити придушення. Крім того, бували ще й усні погрози: насильства, побиття, сексуального насильства”, – зазначив він.

Мельцер підкреслив, що ефективність діяльності поліцейських не має оцінюватися за плановими показниками.

Відповідаючи на питання про наявність так званих “таємних в’язниць СБУ”, спецдоповідач ООН сказав: “Ми зустрічалися з керівництвом СБУ, саме вони й заявили, що таких місць уже немає”.

Втім, за словами Мельцера, основним джерелом інформації для нього були особи, які звільнилися або яких перевели в офіційні місця тримання з неофіційних.

“Ніхто нам не заявляв, що після 2016 року когось десь тримали в якихось місцях тримання СБУ. Говорили, що якісь невідомі десь тримали декілька днів, поки вони не погоджувалися визнати вину. Потім цих людей висаджували десь на вулиці, а вже через кілька хвилин їх забирала СБУ й офіційно везла на допит. Чи це збіг? Не думаю. Тобто методи в них еволюціонують. Заяв про такі порушення стає все менше. На мою особисту думку, цю проблему вже більш-менш вирішено”, – сказав він.

Раніше повідомлялося, що Мельцер разом зі своєю командою з 20 травня до 8 червня в Україні оцінював загальну ситуацію щодо заборони катувань або інших видів поводження, що принижують людську гідність.

15 березня “Громадське” опублікувало фільм-розслідування, який свідчить про функціонування ізолятора Харківського управління СБУ, який офіційно не працює.

Журналісти побували в ізоляторі та перевірили детальні свідчення чоловіків, які стверджують, що там утримувалися.

Голова Служби безпеки України Василь Грицак заперечує факт існування такого ізолятора.

Новини за змістом

загрузка...

Вас це може зацікавити

Close
Close