Україна

Сьогодні у православних християн починається Різдвяний піст

Сьогодні відзначають День працівника системи фінансового моніторингу. Церква та віряни вшановують пам’ять преподобного Паїсiя Величковського. Також цей день — початок Різдвяного посту, пише 1news з посиланням на УНН.

День працівника системи фінансового моніторингу

Дата була встановлена президентом Володимиром Зеленським в 2020 році. Метою свята є показати той великий внесок, працівників системи фінансового моніторингу в утвердженні статусу нашої країни як надійного партнера на міжнародній арені.

Різдвяний піст

28 листопада у православних християн починається Різдвяний піст, який триває 40 днів – до 6 січня. В церковному статуті він носить назву Чотиридесятниця, а в народі називається Пилипів піст. Мета посту – підготуватися до святкування Різдва Христова, що є одним з найбільших релігійних свят. Під час Різдвяного посту забороняється їсти м’ясо, молочні продукти та яйця. А в понеділок, середу та п’ятницю дозволяється ласувати рибою, вином і олією. Тому Різдвяний піст не вважається дуже суворим.

А єврейський народ 28 листопада починає святкувати Хануку, яка триває 8 днів і має ще одну назву “Хаг Урим” (Свято Вогнів). З’явилася Ханука ще в 2 столітті. Це свято є днем пам’яті про звільнення і очищення Храму після перемоги Хасмонеїв під час повстання проти царя Антіоха IV.

День пам’яті преподобного Паїсія Величковського

З ім’ям цього святого пов’язане відродження монастирського життя і старчества в другій половині ХVIII століття. В миру його звали Петро Величковський. Він народився в сім’ї священника 21 грудня 1722 року в Полтаві.

Всі свої дитячі роки Паїсій провів в сімейному колі, де зберігалися доброчесність, шана до Бога, а в побуті дотримувалися всіх релігійних правил. Хлопчик ріс досить мовчазним і спокійним. Він дуже любив читати, а так як в будинку тримали лише церковні книги, то його найулюбленішою стала Часослов. Після неї юний Петро прочитав Псалтир і житія святих і подвижників благочестя. В 13 років пішов в “братську школу”. Мати хотіла, щоб він став священником, як було заведено в їхній сім’ї. Але юнак вже тоді знав, що хоче стати ченцем в монастирі.

Тому Величковський таємно вночі покинув школу і попрямував в далеку подорож. Дорогою він зупинявся в різних храмах і монастирях, поки не прибув до Молдавії, в обитель святого Миколая. Він звернувся до настоятеля і його прийняли в якості послушника. В 19 років Петро отримав постриг і нове ім’я – Платон. На жаль в той час починаються гоніння з боку уніатів, тому він покидає Молдавії і знову прямує до Києва, в Києво-Печерську Лавру.

Скоро Платон знову вирушив у подорож і прибуває в Керкульський монастир, де йому дають невелику келію. Там він проводить дні повні самотності і зречення від усього мирського. Так продовжується три роки, поки молодий ченець не отримує постриг в малу схиму і ім’я Паїсій. Відомо, що за своє життя Паїсій Величковський переклав багато аскетичних творів святих отців на старослов’янську та молдавську мови. Він також не забув і про свою рідну землю. Він завжди підписувався як “Родимець Полтавський”.

Іменини: Маркел, Хома, Гурій, Микита, Пилип, Матвій, Григорій, Степан, Сергій, Микола, Петро, Дмитро, Михайло, Іван, Варвара.

Back to top button