Україна
Скандал із Маркусом. Справа 47-ї бригадиСюжет
Головний сержант 47-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Магура Валерій Маркус попросив понизити його на посаді через незгоду з діями командування.
Валерій Маркус – один із наймедійніших військових в Україні. З 2022 року він бере участь у формуванні нової бригади ЗСУ – 47 окремої механізованої бригади Маґура, як масчтер-сержанта. Маркус особисто зустрічався з Володимиром Зеленським, його публікації у Facebook коментує Валерій Залужний. 11 липня Маркус повідомив у своїх соцмережах, що написав рапорт, яким просить перевести його на нижчу посаду через суперечки з керівництвом бригади. Думки суспільства розділилася, одні підтримують Маркуса, інші називають його піаром на крові.
Демарш Маркуса
Своє рішення Маркус пояснив “систематичним приниженням сержантського корпусу”, а також “нерозумінням командуванням бригади важливості морального духу бійців” та “некомпетентністю офіцерського корпусу”.
Військовий також назвав заступника командира військової частини А4699 аморальним дегенератом і додав, що перебування з цією людиною в одному колективі принижує його честь і гідність.
“Побудувати військову частину згідно з тими цінностями, які ми декларували на початку її створення, нам не дозволили. Вплинути на ситуацію або виправити більше не маю можливості. Моє перебування на посаді головного сержанта бригади більше не вважаю за доцільне”, — підкреслив Маркус.
Також він просить командування перевести його на посаду командира бойової машини із окладом 3170 гривень. Військовий наголосив, що рішення ухвалив добровільно без будь-якого тиску.
“Своїх людей я залишити не можу, тому йду на найнижчу посаду за власним бажанням бути ближче до них на полі бою. Рапорт уже у командира на столі”, – додав військовий.
Відповідь із бригади
Головний сержант роти ударних безпілотників 47-й ОМБр Рустам Мустафаєв звинуватив Маркуса у спробі “перекинути відповідальність за власну некомпетентність та звалити на іншу посаду”.
Мустафаєв заявив, що він та його сержанти не стикалися зі “приниженням сержантського корпусу”, про яке заявив у своєму рапорті Маркус.
Мустафаєв також звинуватив Маркуса в тому, що він “одноразово бере участь у штурмі, знімає на відео результат чужої роботи і потім публікує купу видосів, щоб пропіарити свою особистість на крові своїх побратимів”, хоча “мав займатися бойовою підготовкою бригади і піднімати бойовий дух , Але повністю провалив цей етап”.
Крім того, головний сержант роти ударних безпілотників 47-й ОМБр стверджує, що вищий офіцерський корпус бригади роками отримував справжній бойовий досвід, поки Маркус “писав книгу, тролив політиків у соціальних мережах та піарився на чужій роботі” та звинуватив у некомпетентності самого Маркуса.
Мустафаєв звинувачує Маркуса і в “систематичному буллінгу” прес-офіцера 47-ї бригади Анастасії Блищик, “бо вона, висококваліфікована журналістка, не дозволила використовувати себе у власних цілях”.
Позиція командира
Командир 47-ї окремої механізованої бригади Магура Олександр Сак із позивним Стафф закликав припинити конфлікти у підрозділі.
“Бійці бригади кілометр за кілометром звільняють рідну землю на одній із найважчих ділянок фронту. Кожен робить свій внесок у перемогу. Цими непростими днями я, командир 47 ОМБр, закликаю всіх відкинути конфлікти, образи, протиріччя — і примножити зусилля для спільної боротьби. Нехай проблеми гуртують нас перед запеклими боями! Як пальці згинаються в один кулак для удару, ми повинні об’єднатися. Пам’ятайте свою відповідальність перед історією”, – сказано у його заяві.
Волонтер Роман Донік зазначає, що не зовсім зрозуміло, кого Маркус може звинуватити у некомпетентності, адже командир 47-ї бригади – підполковник Олександр Сак – “легендарний Стафф, 28 років, воює з 2015 року, повний кавалер ордена Богдана Хмельницького, 4 поранення у полі бою, останнє поранення три тижні тому”.
“Там багато людей із 93 бригади. Дуже багато. Тому перед тим, як накидати на керівництво бригади, може дізнаєтесь хто це такі і як таке могло статися, що всі піс****и і лише один хтось Д’Артаньян?”, – дивується Донік.
Хто такий Маркус?
Валерій Маркус народився 1993 року в Миколаївській області. У 18 років вирішив, що хоче служити у повітрянодесантних військах. 2014 року після початку російсько-української війни потрапив на фронт під Слов’янськ. Під час служби в АТО став вести відеоблог, зокрема, про звільнення Вуглегірська та Дебальцевого.
У 2016 році отримав поранення і був звільнений із ЗСУ. 2018 року вийшла художня книга Маркуса Сліди на дорозі.
У червні 2022 року Маркус опублікував відео зі штурмом російських позицій 47 бригадою.
Цього ж дня він зустрівся із Володимиром Зеленським.
“Дякую Валерію за пропозиції щодо цифровізації та впровадження автоматизованих систем обліку, які дозволять витрачати менше часу на паперову роботу та оперативно отримувати потрібну інформацію, звичайно, з урахуванням форм безпеки”, – писав президент України після цієї зустрічі.
Також, за словами Зеленського, вони з Маркусом обговорювали реформу сержантського корпусу, у тому числі забезпечення гідного рівня зарплат для сержантів відповідно до їхнього досвіду служби.