Україна

Розворот у бік України: чи “перевзувся” Фіцо?Сюжет


Розворот у бік України: чи перевзувся Фіцо?

Проросійський прем’єр Словаччини після візиту в Ужгород пом’якшив свій різкий тон щодо України.

Словаччина не чинитиме жодних перешкод в схваленні 50 млрд євро з боку Європейського союзу Україні і продовжить підтримувати Київ на шляху до вступу в ЄС. Таку кардинально протилежну попередній риториці заяву озвучив проросійський прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо. Чому він різко змінив свою позицію – далі в сюжеті.

Зустріч в Ужгороді

У середу, 24 січня, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся зі словацьким колегою в Ужгороді.  Ці перемовини відбулася після кількох гучних заяв Фіцо, які поставили під сумнів готовність Братислави підтримати Київ, оскільки він заявив, що Україна “не є суверенною державою” і наполягав на тому, що “вона повинна відмовитися частини своєї території до Росії”.

Однак в Ужгороді Фіцо відразу пом’якшив свій різкий тон щодо України і навіть підписав зі Шмигалем підсумковий документі. Зокрема, він зайняв протилежний підхід, заявивши, що обидві країни готові до подальшої співпраці, спрямованої на відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.

У спільному документі також зазначено, що Словаччина й надалі підтримуватиме інтеграцію Києва в ЄС та брати участь у відбудові країни.

“Незважаючи на розбіжності, ми маємо намір сформувати політику “нового прагматизму” з урядом Словаччини, яка буде вигідна обом державам. Я впевнений, що сьогоднішня зустріч із прем’єр-міністром Фіцо відкриє нову сторінку в наших відносинах”, – прокоментував переговори Шмигаль.

 Пресслужба Кабміну/Фіцо і Шмигаль 24 січня

Більше того Фіцо запевнив українського колегу, що не має наміру перешкоджати комерційним поставкам зброї Києві.

Побоювання України

Перед зустріччю українська сторона мала певні хвилювання з огляду на жорстку риторику словацького прем’єра.

За день до прибуття в Україну (23 січня) на запитання словацького журналіста, чому він не зустрівся з українським колегою в Києві, Фіцо відповів: “Ви справді думаєте, що в Києві війна? Ви жартуєте? Просто поїдьте туди, і ви побачите, що там люди живуть абсолютно нормальним життям”.

Його заява прозвучала після того, як того ж дня Росія здійснила черговий ракетний удар по Україні.

Суперечлива риторика Фіцо викликала питання про те, чи повинна зустріч взагалі відбутися. Народний депутат Олександр Мережко навіть закликав скасувати візит.

Український аналітик Дмитро Тужанський зазначив, що відносини між Києвом і Братиславою не обов’язково повинні бути дружніми, але потрібна якась форма комунікації, і скасування зустрічі призведе до дипломатичного ляпу.

Питання про 50 млрд євро

Проте, схоже, візит Фіцо в Україну суттєво вплинув на його думку щодо війни. Сьогодні він під час пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом заявив, що не чинитиме жодних перешкод в схваленні 50 млрд євро з боку Європейського союзу Києву.

Він також переконує, що Словаччина не виступала проти запрошення України приєднатись до ЄС попри те, що підготовка країни, на його думку, “дуже низька”.

“Гаразд, ми також сказали “так” на це і припускаємо, що тепер будуть переговори про вступ, які можуть зайняти більше часу, але які повинні бути виконані. Я перепрошую, але я публічно представлю свою позицію так, як я її бачу”, – сказав Фіцо.

На думку словацького прем’єра, війну в Україні не можна завершити військовим шляхом. Тому він підтримує всі мирні ініціативи, які існують, бо Київ, за його словами, налаштований перемогти лише війною.

“Отже, одна річ – це конкретна підтримка України. Без “реверсу” газу, що ми робили кілька років тому – тоді ми допомагали Україні саме таким чином. Сьогодні ми також допомагаємо гуманітарною допомогою. Гадаю, я все ще можу назвати речі своїми словами, чи не так?”, – додав прем’єр Словаччини.

 

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button