Україна

Поляки збирають гроші для своїх співвітчизників в Україні у період пандемії коронавірусу

Уже зібрали понад 20 000 злотих на продукти харчування, предмети гігієни та ліки

Польський фонд Fundacja Dziedzictwo Kresowe збирає гроші для допомоги полякам, які проживають в Західній Україні і постраждали від пандемії. Ініціатива отримала назву «Серце для співвітчизників» і скерована на доставку предметів першої необхідності для 2000 малозабезепечених сімей та людей похилого віку. Фонд створили на початку квітня 2020 року і він є продовженням аналогічних акцій, які зазвичай проводяться під час Різдва. Цього разу, побоювання щодо важкої ситуації, яка склалась через карантин спонукали представників фонду вжити заходів й забезпечити постачання продуктів харчування, предметів гігієни та медикаментів.

Про це йдеться у публікації польського видання The First News, – повідомляє 1NEWS з посиланням на  Foreign Ukraine.

Зауважимо, що це не перша подібна програма, яку організував фонд. Крім традиційних різдвяних продуктових наборів, які доставляють протягом останніх чотирьох років, вони беруть участь в ремонті та реставрації історичних пам’ятників, пов’язаних з польським минулим Львова.

«Ми також реалізуємо проекти реставрації історичних споруд, Янівського кладовища та інтер’єрів католицької церкви Святого Антонія у Львові», – додає Сабадаш.

Назва фонду походить від слова Kresy, яке використовується для опису східної околиці Польщі у міжвоєнний період. Після Другої світової війни, кордони Польщі посунулись на захід, і деякі райони, міста та селища з етнічними поляками на їх території, опинились в іншій країні. Так було зі Львовом і польською громадою, яка проживає в місті і навколо нього.

У Яна була особиста мотивація заснувати фонд. Сам він із польської сім’ї, яка проживає у Львові. Він посміхається, розповідаючи, що відвідував середню школу в установі, названій на честь польсько-радянської письменниці Ванди Василевської (ще у Радянському Союзі), яку з гордістю закінчив уже у Вищій школі Марії Конопницької (польської поетеси та письменниці) у незалежній Україні. Для навчання в університеті Сабадаш спочатку переїхав в Перемишль, а після того у Варшаву, де отримав диплом юриста.

«Ці стосунки завжди буди із польською громадою у Львові і після випуску я намагався налагодити якусь співпрацю. І однією з перших моїх робіт була в урядовому фонді допомоги полякам Сходу», – сказав Сабадаш.

Збір грошей в межах ініціативи «Серце для співвітчизників» користується величезною підтримкою поляків, які проживають в Україні. Евеліна Грицай-Маланич – одна із тих, з ким працює фонд. Зараз їй 79 років, вона уродженка Львова із польським корінням. Її батько – представник робітничого класу, народився тут у 1908 році, а мати переїхала в місто у 1936 році з іншої частини Польщі.

«Я полька з моменту свого народження і вважаю, що ані громадянство, ані місце, де ми живемо, не визначають нашу національність. Я виховую свою польську приналежність, як мати у своїй дитині. Польща завжди була і залишається у моєму домі. У нашому батьківському домі, як і в моєму домі, ми розмовляємо польською мовою».

Впродовж 30 років вона активно працювала у польських громадах та організаціях, зокрема і в Асоціації польських лікарів та Університеті Третього Віку. Розповідаючи про негаразди, викликані пандемією, Грицай-Маланич підкреслює, що вона дошкуляє усім без винятку.

«Становище поляків і людей польського походження, які проживають в Україні, особливо у Львові та його околицях, однаково важке для усіх громадян, які тут проживають», – зазначила Грицай-Маланич.

Галина Венцак, також зі Львова і підтримує польську громаду разом із своїм чоловіком останні 25 років. Її 62-річний чоловік народився у селі Мостиська Львівської області і працював у польській школі, а вона працювала в консульстві.

«Я виросла у середовищі, де ми, поляки, становили значну частину населення прикордонного міста і ми завжди відчували себе сильною та сміливою спільнотою. Загальна атмосфера між людьми була прийнятною, хоча, звісно, комуністична влада не позбавила нас від жорстоких переслідувань за наше віросповідання», – розповідає Галина Венцак.

Одним із елементів, який часто відрізняв поляків від інших українських сусідів, була віра. Польські громадяни є, в основному, католиками, а українці належать до православної церкви. Польський фонд не випадково тісно співпрацює з Львівською римо-католицькою архієпархією.

«Сьогодні Україна, як і решта Європи та світу, переживають дуже важкі часи, часи пандемії. Ось чому така важлива ініціатива «Серце для співвітчизників, адже люди похилого віку не впораються з нею самостійно», – прокоментував збір коштів архієпископ Мечислав Мокшицький.

Зараз польський фонд Fundacja Dziedzictwo Kresowe зібрав понад 20 000 злотих для своїх співвітчизників в Україні.

«Я хотів би подякувати усім за кожну пожертву, чи, як ми це називаємо, подарунок від усього серця. Звичайно, це краплина в морі, але кожна пожертва – це величезна допомога», – резюмує Сабадаш.

Back to top button