Україна

Податки більші, перекази менші. Реформи економікиСюжет


Податки більші, перекази менші. Реформи економіки

Кабмін працює над законопроектом про підвищення податків, зміни стосуються ПДВ та військового збору, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для ФОП на спрощеній системі оподаткування.

 
В Україні хочуть підвищити податки та обмежити перекази коштів з картки на картку. Підвищення податків аргументують нестачею коштів у держбюджеті на закупівлю зброї, а обмеження щодо переказів – боротьбою із шахрайством. 
 
Нові податки
 
За даними Forbes, Міністерство фінансів працює над законопроектом щодо підвищення військового збору та податку на додану вартість (ПДВ).
 
Військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%, кажуть три депутати Ради. Аналогічну ставку податку в 5% можуть запровадити і для ФОП, стверджують два депутати із фінансово-економічного блоку.
 
Про рівень зростання ПДВ ще точаться дискусії. Імовірне збільшення – на 2-3%, додає один із співрозмовників видання.
 
Зміни не є фінальними, дискусія щодо них ще триває, кажуть четверо співрозмовників Forbes у Раді та Кабміні.
 
Ключова причина – збільшення військових потреб. На додаткову мобілізацію потрібно близько 300 млрд грн, прогнозувала голова бюджетного комітету Роксолана Подласа наприкінці січня. І навіть без урахування мобілізації необхідно 400 млрд грн на закупівлю та ремонт військової техніки, зазначала вона.
 
Міністр фінансів Сергій Марченко оцінив бюджетний розрив через військові витрати дещо менше — у $5 млрд, що за нинішнім курсом становить близько 200 млрд грн.
 
На питання про можливе збільшення податків Марченко не дав конкретної відповіді, зазначивши, що це питання вирішуватиметься найближчим часом. “Треба спочатку правильно прорахувати, – сказав глава Мінфіну. — Тут немає одного магічного рішення, наприклад підвищити військовий збір”.
 
За розрахунками Forbes, підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% для найманих працівників (без урахування можливого введення військового збору для ФОП) може принести бюджету додатково 90-100 млрд грн на рік.
 
Підготовку такого документа підтвердив і заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк, наголосивши разом з тим, що він не знайомий з деталями проекту. 
 
Карткові операції
 
Національний банк України готує обмеження карткових переказів та запровадження граничних лімітів переказу грошей з картки на картку між фізичними особами
 
Очікується, що ліміти на вихідні P2P-перекази можуть становити 100 тис. грн та 30 операцій на місяць для одного рахунку. Обмеження стосуватимуться лише Р2Р-перекладів (person-to-person) з картки на картку. Водночас нововведення не стосуватимуться платежів та інших операцій. Також вхідні перекази залишаються без обмежень.
 
Ініціатива НБУ пов’язана з поширенням тіньових фінансових операцій, відомих як “дропи”, або “грошові мули”. Зокрема, зловмисники купують у пересічних громадян — від пенсіонерів до студентів — персональні дані та відкривають банківські картки. Через ці карти проходять сотні та тисячі транзакцій, в основному на суми менше 400 000 грн, адже до цього порога операції не підпадають під фінансовий моніторинг. За даними Нацбанку, обсяги подібних тіньових переказів можуть становити мільярди гривень.
 
За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше та дорожче”, — зазначив на зустрічі зі ЗМІ заступник голови НБУ Дмитро Олійник.
 
Також вони використовуються у низці галузей для зарплат у “конвертах”, виведення коштів за кордон, для операцій при торгівлі наркотиками тощо. Обмеження на переклади не знищать повністю ці схеми, але мають ускладнити роботу шахраїв, зазначають у Нацбанку.
 
 

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button