Україна

Перерахунок пенсій в Україні став справжнім пеклом для колишніх військовослужбовців

Не погоджуючись із 50-відсотковим грошовим забезпеченням з 2018 року, військові пенсіонери успішно оскаржили його у Верховному Суді, але на діяльність Пенсійного Фонду України та його територіальних органів це жодним чином не вплинуло

Індивідуальна боротьба пенсіонера, який звернувся до суду з вимогою здійснити перерахунок пенсії стала справжнім пеклом та бюрократичним випробуванням в Україні. Отримавши судове рішення, яке набрало законної сили, як з’ясувалося, громадянину не означає отримати свої гроші. Про це повідомив провідний юристконсульт Animal Identification and Registration Agency В’ячеслав Коновал на своїй сторінці у соціальній мережі LinkedIn.

«Яскравим прикладом державної байдужності та пустих владних обіцянок протягом тривалого часу є проблема пов’язана із належним пенсійним забезпеченням колишніх працівників пенітенціарних установ з числа військовослужбовців», – зазначає Коновал.

За його словами, редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 – XII від 09.04.1992 року гарантувала їм виплату виходячи з 90%-ового еквіваленту грошового забезпечення станом на дату їх виходу на пенсію.

«Однак, непослідовними змінами до законодавства, а саме з моменту ухвалення Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання» відсотковий еквівалент грошового забезпечення для колишніх працівників почав поступово знижуватись, і вже на 2017 рік цей еквівалент грошового забезпечення складав лише 70%. Крім того, 70-відсотковий еквівалент був визначений як максимальний розмір пенсії з урахуванням всіх належних сум, які охоплювало грошове забезпечення. Однак, виплата 70% грошового забезпечення мала здійснюватись не відразу, а почергово та, у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України», – розповідає Коновал.

Так, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року за № 103 виплата пенсії здійснювалась щомісячно у 3 етапи у розрізі відсотку підвищення.

Період Відсоток підвищення
01.01.2018 – 31.12.2018 50%
01.01.2019 – 31.12.2019 75%
01.01.2020 – 31.12.2020 100%

Слід зазначити, що 100%-а виплата пенсії у 2020 році так і не настала.

Відразу зрозуміло було, що пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України носить відверто популістський характер, аже ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 – XII гарантувала пенсіонеру виплати тільки у розмірі 70%.

«Не погоджуючись із 50% грошовим забезпеченням з 2018 року, пенсіонери звернулися до судових органів влади. У жовтні 2019 року Верховним Судом визнано протиправними та нечинними окремі пункти Постанови № 103 та ухвалено зразкове рішення у справі про перерахунок пенсії, що дало надію багатьом нашим співвітчизникам отримати обіцяні виплати. Проте, як виявилось, на діяльність Пенсійного Фонду України та його територіальних органів ні зразкове рішення у справі про перерахунок (Постанова Верховного Суду від 16.10.2019 № 240/5401/18), ані визнання протиправними пунктів Постанови Кабінету Міністрів України жодним чином не вплинуло», – підкреслює експерт.

Кабінет Міністрів України спрогнозував можливість визнання протиправними окремих пунктів Постанови № 103 та прийняв нову Постанову «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду».

«Тобто, держава як боржник створює чергу кредиторів з числа її громадян. Про гарантії виплат найближчим часом мова взагалі не йде.  Незважаючи на те, що 22 липня 2020 року Шостим апеляційним адміністративним судом визнано протиправним Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, Кабінет Міністрів України не втратив можливості «заблокувати і потягнути час» касаційним оскарженням. У виконавчому провадженні для громадян успіхів та приємних новин також мало. Державні виконавці виносять по-декілька разів штрафів на територіальні управління та направлять повідомлення про вчинення кримінального правопорушення начальниками територіальних управлінь пенсійного фонду, однак результату від цього мало», – пояснює Коновал.

Повернути судовий збір також справа не із легких. Територіальні управління не відкривають рахунки у державному і місцевому бюджеті задля уникнення непередбачуваного для них списання.

«Рахунків немає (або можливо вони є, але їх так ретельно ховають. Або може держава не бажає поразки??).. Вимогу казначейської служби відкрити рахунок територіальні органи пенсійного фонду відверто ігнорують, і це залишається фактом. Використавши всі гарантовані способи та захисту прав, продовжуючи оскарження пенcіонер може тільки сподіватись на виплату», – резюмує В’ячеслав Коновал.

Back to top button