Україна
Передчуття контрнаступу. Коли вдарять ЗСУ?Сюжет
Після кількох місяців постачання нової західної зброї Україна готується перейти в контрнаступ.
Захід чекає на український контрнаступ уже протягом найближчих двох тижнів. Військова техніка, обіцяна партнерами, поступово звозиться в Україну. Перші британські танки Challenger та німецькі Leopard 2 вже в Україні. Український контрнаступ визначить перебіг подальшого розвитку війни та мирних переговорів, зазначає американське видання Wall Street Journal.
Як проходитиме контрнаступ
Західні експерти вважають, що перспективи України залежатимуть від здатності ЗСУ координувати різні типи військ у контрнаступі, включаючи артилерійські підрозділи, танкові корпуси та війська піхоти, тобто вести загальновійськові бої. Українські військові місяцями тренувалися у Західній Європі та США саме такій взаємодії з використанням сучасної техніки та дій на полі бою великими формуваннями.
Україна не зможе розпочати зі “штурму в стилі НАТО”, оскільки жодна із сторін не контролює небо. Щоб витіснити ворога, який встиг окопатися, як це необхідно зробити Україні, хрестоматійний підхід США та їхніх союзників полягав би в тому, щоб почати з масованої повітряної атаки з використанням авіації та крилатих ракет. Саме так США розпочали обидві війни в Іраку. Однак в Україні, нагадує він, жодна із сторін не має реальної переваги у повітрі.
Україна, ймовірно, спочатку здійснить велику атаку — або кілька менших атак — з використанням високоточної зброї великої дальності, включаючи ракети і артилерію, значну частину яких їй надали західні союзники, вважає WSJ. Американські установки M142 HIMARS або M270, а також великі гаубиці стріляти снарядами із супутниковим керуванням на відстань до 80 км. Ця дальність у поєднанні з розвідувальними даними українських та західних джерел має дозволити Києву зробити цілями угруповання російських військ далеко за лінією фронту. За останній рік українські війська завдали суттєвих ударів по російським базам логістичного забезпечення, командним центрам та лініям постачання. Мета таких ударів — ізолювати підрозділи на полі бою, підірвати їхню боєздатність і посіяти хаос у лавах росіян, нагадує WSJ.
Де буде удар
Де саме Україна завдасть удару російським військам, залишається невідомим. Джон Спенсер, голова відділу досліджень війни у міських умовах у нью-йоркському аналітичному центрі Madison Policy Forum, припустив, що Київ хоче зберегти гнучкість планування. Українське командування, ймовірно, шукатиме найслабші точки російського захисту та утримуватиме ударні сили, які можна було б розгорнути будь-де. За його словами, саме така стратегія дозволила українцям повернути тисячі квадратних миль на північному сході Харківської області восени минулого року після того, як ЗСУ кілька місяців повідомляли, що вони розпочнуть атаку на Херсонщині.
Філліпс О’Брайєн, професор стратегічних досліджень у Сент-Ендрюському університеті (Шотландія), припускає, що Україна прагнутиме розірвати “сухопутний міст” між РФ та Кримом, просуваючись від Запоріжжя у напрямку Мелітополя та Азовського моря. Успіх ЗСУ у цьому напрямі розділив би російські війська навпіл і перерізав лінії поставок тим підрозділам окупантів, які розташовані далі на захід, у напрямку окупованого Росією Криму.
Проте Москва, передбачаючи такий напрям штурму, витратила місяці на будівництво оборонних укріплень у Запорізькій області. На думку деяких аналітиків, це може змусити українців спробувати інший підхід. О’Браєн зазначає, що ВСУ вже довели: їм добре вдається бачити, де можна скористатися слабшими сторонами російських оборонних ліній.