Patriot проти Кинджалів: хто зможе перемогти?Сюжет
Американський експерт Джон Ерат має сумніви щодо ефективної роботи Patriot проти російських ракет, а в Україні заявляють, що все потрібно перевірити на практиці.
Напередодні Росія провела черговий масований обстріл України, під час якого випустила 81 ракету різних типів, у тому числі шість Кинджалів. Це своєрідний “антирекорд”, бо так багато цих ракет окупанти не відстрілювали навіть тоді, коли восени 2022 року намагалися знищити енергосистему України.
Чому зараз РФ почала активно використовувати цей тип ракет і чи справді обіцяна США система ППО Patriot зможе з ними впоратися читайте в сюжеті 1News.
“Прилітають швидко та несподівано”
Кинжал – це аеробалістична ракета, здатна маневрувати по всій траєкторії польоту. Вона може нести ядерний заряд. Кинджали, які з’явилися на озброєнні армії РФ у 2017 році, є модифікацією балістичної ракети Іскандерської системи.
Зауважимо, що є дискусія про те, чи можна називати її гіперзвуковою ракетою, але це не змінює того, що на термінальній стадії польоту Кинджал все одно має таку високу швидкість, що його не здатна збити жодна з наших систем ППО. Також Кинджал складно збити через те, що після запуску він піднімається нагору на 20 км, а потім падає на ціль.
Дальність польоту Кинджала сягає двох тисяч кілометрів, а у разі запуску з літака – трьох. Такі ракети здатні вражати рухомі та нерухомі об’єкти, а бойова частина дорівнює чотирьом тоннам тротилу.
Носіями Кинджалів можуть бути: літак МіГ-31К – одна ракета, Ту-22М – чотири ракети, Ту-160 – вісім ракет. Зазначимо, що, за інформацією російських ЗМІ, наразі в РФ працюють над можливістю зробити з літака Су-57 носія цих ракет.
Тому речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат звертає увагу на те, що в Україні останнім часом легковажно ставляться до повітряної тривози, коли злітають літаки МіГ-31К у Білорусі та Росії. Він нагадав, що 9 березня росіяни довели, що можуть запускати Кинджали з цих літаків.
“Кинджали прилітають швидко та несподівано”, – додав Ігнат.
Скільки ракет є в РФ
Російський ВПК щомісяця може виробляти по 1-2 ракети цього типу. Весь 2022 рік за витратою Кинджалів окупанти йшли “впритул” – близько 20 ракет відстріляли і стільки ж виготовили натомість. Орієнтовний запас – до 50 одиниць.
Юрій Ігнат також підтверджує, що цих ракет у Росії не так багато. А щодо того, скільки РФ може виробляти ще Кинджалів, він зазначив, що інформація про це теж суперечлива та сумнівна, єдине, що з упевненістю можна сказати: ці ракети не виробляються швидко.
За словами Ігната, високотехнологічні ракети Кинджал – надзвичайно дорогі, ніхто не знає точно їх вартості. Хоча, звісно, коли йдеться про агресію, РФ не дуже озирається на суми, які йдуть на виготовлення “знарядь смерті”.
Критика “гіперзвуку”
Вчорашній удар такою різноманітною кількістю ракет, у тому числі Кинджалів, говорить про те, що Росія кидає в бій усе, що в них є, вважає експерт з питань авіації та оборони США Девід Гемблінг і називає ракету Кинджал “однією з найрозрекламованіших” Володимиром Путіним видів зброї “нового покоління”, яка була розроблена для протидії новітнім американським системам ППО.
“Ці гіперзвукові ракети не обов’язково швидше традиційних балістичних ракет, втім, якщо балістичні ракети мають високу передбачувану траєкторію польоту, як гарматне ядро, то гіперзвукові здатні маневрувати всередині атмосфери. Це означає, що балістичні ракети можна виявити на великій відстані, і заздалегідь. Тоді як гіперзвукові ракети залишаються на нижчому рівні, дають менше часу для попередження і не слідують передбачуваним шляхом”, – написав Гемблінг для Forbes.
За його словами, зараз у світі ведуть дискусії щодо того, чи можна Кинджали називати “гіперзвуковими”. Зокрема, критики вважають, що це скоріше “квазібалістична” ракета. Ця точка зору передбачає, що ракети не стільки маневрені та високотехнологічні, скільки “наспіх зібрана модифікована версія балістичної ракети Іскандер”.
На думку Гемблінга, справжніми російськими гіперзвуковими комплексами експерти вважають протикорабельну ракету Циркон та рухомий ракетний комплекс Авангард, які перебувають у розробці.
Експерт також сумнівається щодо того, чи зможе ця ракета РФ завдати значної шкоди Україні.
“Попередні пошкодження системи електроенергії були швидко усунуті, і здається малоймовірним, що можна використати достатню кількість Кинджалів, щоб завдати значної шкоди. Крім того, наближається весна, і “заморозка” України вже не виглядає життєздатною стратегією”, – написав він.
КинжалVSPatriot
Український центр СтратКом вважає, що лише американська система ППО Patriot здатна перехоплювати ракети Кинджал.
“Ось чому так важливо, щоб ця система ППО прибула в Україну якнайшвидше”, – йдеться у їхньому повідомленні
При цьому старший політичний директор Центру з контролю над озброєннями та нерозповсюдження США Джон Ерат заявив, що залишається “спекулятивним” питання про те, чи зможе система Patriot адекватно захищати повітряний простір України.
Він додав, що ракети Кинджал летять із великою швидкістю, і їх складніше збити порівняно із звичайними крилатими ракетами. Але це палиця з двома кінцями для російських військ, тому що сила досягається ціною точності, уточнив експерт.
“Якщо вони хочуть вразити цілі в Україні, вони або не використовують ці ракети, або їм доводиться їх сповільнювати, тому що це позбавляє їх точності”, – сказав Ерат у коментарі Newsweek.
Зазначимо, що сьогодні Юрій Ігнат заявив, що Україна ще не отримувала системи Patriot і їхню здатність збивати Кинджали можна буде перевірити лише після “застосування ЗРК на практиці”.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news