Нові правила мобілізації в Україні: що змінилосяСюжет
Уряд розширив повноваження територіальних центрів комплектування. Але адвокати вже мають сумніви щодо реалізації нових правил на практиці.
Кабінет Міністрів України постановою №318 від 7 квітня розширив повноваження територіальних центрів комплектування. Наразі співробітники ТЦК отримали право надсилати повістки військовозобов’язаним незалежно від місця їхнього перебування на військовому обліку. Логіка прийняття такого рішення до певної міри продиктована боротьбою з ухилистами, але адвокати вже сумніваються у реалізації постанови на практиці.
Що ще змінилося
З територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Кабмін також зняв завдання щодо підготовки та ведення територіальної оборони. Крім того, співробітники ТЦК тепер мають право сповіщати громадян про мобілізацію та призивати:
на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
на військову службу за призовом осіб з числа резервістів у особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву).
Винятком є військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки.
Незрозумілий механізм
Адвокат, член Ради адвокатів Київської області Євген Грушовець зазначає, що через незрозумілий алгоритм реалізації цих змін на практиці вони можуть спричинити нову хвилю проблем.
“Добре: хтось може десь отримати повістку. Але питання: вони викликають повісткою до Територіального центру комплектування за місцем вручення?”, – сказав Грушовець у коментарі Телеграфу.
Адвокат пояснив, що є багато свідомих громадян, які прийшли, наприклад, одразу до ТЦК, а деякі з них уже поїхали захищати Україну. Інші знаходяться на обліку, уточнили свої дані, і ТЦК розраховує, що людина якоїсь конкретної спеціальності у них є. Вона буде в резерві, проходитиме навчання чи якесь перепрофілювання.
“Умовно – артилерист, навідник чи механік. Теоретично, у Києві у Голосіївському військкоматі знають, що у них є 10 навідників. Вони розуміють, що ці навідники потрібні будуть за місяць-три. А зараз цей навідник поїхав до Львова, і там йому вручають повістку, не маючи на тому місці жодної особистої справи. Незрозуміло, який у такому разі буде алгоритм дій ТЦК”, – пояснив адвокат, вказуючи на дефіцит певної юридичної чистоти процедури.
Тобто, за словами правозахисника, військові з поліцією, наприклад, можуть встановити особу конкретного громадянина у Львові, а він пояснить, що має трьох дітей, але документів та Дії при собі він не має – “особа, умовно кажучи, була проїздом у Львові і їхала кудись у інше місце”.
“Тому, по-перше, питання відкрите, як представники ТЦК все це перевірятимуть, і чи не створить це додаткових проблем для обороноздатності країни. По-друге, не до кінця зрозумілий чіткий механізм, яким саме чином це перевірятиметься: особової справи людини у Львові немає, медичних даних немає (що він може робити, що не може), сімейного стану немає. Взагалі нічого немає. Тому, в принципі, це рішення КМУ може практично створити дуже багато проблем”, – додав Грушовець.
Проблеми з мобілізацією
Хоча офіційно у командуванні ЗСУ заявляють, що процес мобілізації йде добре, представник Зеленського у Верховній Раді Федір Веніславський повідомив, що проблеми із призовом в Україні все ж таки є. За його словами, в результаті війни з’явилося понад мільйон внутрішньо переміщених осіб, серед яких є багато чоловіків призовного віку і величезна частина з них не стала на військовий облік за новим місцем проживання.
“Що стосується удосконалення мобілізаційних процедур, то ми маємо бути відвертими і говорити, що дійсно є певні проблеми з мобілізацією”, – заявив Веніславський.
Тоді він запропонував ідею розсилки повісток через месенджери. Але голова Мінцифри Михайло Федоров одразу відкинув таку пропозицію.
Міністр уточнив, що загалом реалізувати такий проект можна, але до кінця поточного року неможливо зробити це як мінімум технічно – не кажучи вже про те, що він суперечить як Конституції, так і українському законодавству. Те саме Федоров відповів на чутки про те, що повістки планують розсилати через Дію.
Таким чином 7 квітня Кабінет міністрів вирішив ухвалити постанову №318 та дозволити співробітникам ТЦК надсилати повістки українцям незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Чи буде нова хвиля призову?
Слова Веніславського про проблеми з мобілізацією підтвердив міністр оборони Олексій Рєзніков. За його словами, план по призову, прийнятий у лютому минулого року, ще не завершено.
“З урахуванням сьогоднішньої ситуації цей план, прийнятий до виконання ще в лютому минулого року, безумовно не завершений і тим більше не перевищений. Ми його ще до кінця навіть не виконали”, – зазначив Резніков в інтерв’ю Delfi.lt.
При цьому він додав, що Генштаб ЗСУ справляється з компенсацією втрат і українська армія не відчуває браку живої сили, тому нової хвилі мобілізації поки не буде.
“Генштаб із компенсацією втрат, які ми, на жаль, несемо, продовжує справлятися у спокійному, поступовому темпі, і брак живої сили ми, звичайно, не відчуваємо”, – зазначив міністр.
Резніков підкреслив, що зараз особливо важливе значення надається підготовці підрозділів, які братимуть участь у контрнаступі.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news