Україна

Немає сімейного лікаря – що робити у разі коронавірусу і куди звертатися за медичною допомогою – 1News

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО

Топ-новина

Топ-новина


Фото з відкритих джерел

Навіть без декларації із сімейним лікарем українці можуть отримати безоплатну медичну допомогу

З настанням тепла ризик захворіти підвищується, адже повітря стає більш вологим, що є сприятливим середовищем для виживання багатьох вірусів і мікробів. І при цьому перебіг хвороби може бути більш тривалим, а вираженість симптомів буде більш яскравою з високою ймовірністю ускладнень у вигляді бронхіту, пневмонії тощо. Але куди звертатися і як отримати медичну допомогу, якщо немає декларації із сімейним лікарем. Про це і не тільки розповідаємо далі. 

Які симптоми коронавірусу?

Найбільш поширеними симптоми коронавірусної хвороби COVID-19 є підвищення температури тіла, сухий кашель, підвищена втома, біль у м’язах та суглобах, біль у горлі, головний біль, втрата смаку та нюху. Також у хворих може спостерігатися діарея і кон’юнктивіт. Ще одним симптомом коронавірусу може бути шкірний висип або заміна забарвлення шкіри на пальцях рук чи ніг. 


МОЗ

Симптоми, за яких може знадобитися госпіталізація:

 • утруднене дихання чи задишка;
 • біль у грудях чи відчуття стискання у грудях;
 • порушення мови чи рухових функцій.

При появі перший симптомів COVID-19 потрібно терміново звернутися до сімейного лікаря. 

1News за темою: Після COVID-19 імунітет захищає від “Омікрону” лише у половині випадків, – дослідження

Що робити у разі появи симптомів?

Як тільки ви помітили у себе появу симптомів коронавірусу, залишайтеся вдома і мінімізуйте контакти з іншими людьми, рекомендують у Міністерстві охорони здоров’я. Також у разі нездужання зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем та опишіть йому симптоми, які є у вас, та опишіть історію подорожей. 

1News за темою: Коронавірус у вагітних несе‌ ‌ризики‌ ‌передчасних‌ ‌пологів, – ЦГЗ

Якщо ж температура тіла перевищує 38 градусів та не збивається або спостерігається ускладнене дихання – терміново викликайте екстрену медичну допомогу за номером 103.


МОЗ

У разі виникнення запитань у Міністерстві охорони здоров’я рекомендують звертатися за телефонами:

 • контакт-центр МОЗ з питань COVID-19 – 0 800 60 20 19
 • гаряча лінія Центру громадського здоров’я – 0 800 505 855
 • урядова гаряча лінія – 15-45

Зазначимо, що людина із підозрою або підтвердженим COVID-19 має право на безкоштовну первинну медичну та амбулаторно-поліклінічну допомогу. Люди із підозрою на коронавірусну хворобу можуть пройти тестування у свого сімейного лікаря, а також отримати консультації щодо лікування легкої форми захворювання на COVID-19, яка лікується в домашніх умовах під наглядом сімейного лікаря.

У разі критичного стану пацієнт має право на безкоштовну екстрену медичну допомогу. Також пацієнт може отримати стаціонарну медичну допомогу. В безоплатний пакет послуг лікування пацієнтів із COVID-19 включено: тестування на COVID-19, лабораторне та інструментальне дослідження; медична допомогу відповідно до галузевих стандартів, киснева підтримка, інтенсивна терапія за необхідності, медикаментозна терапія та знеболення за потреби тощо. 

“Усі ліки, передбачені національним протоколом лікування COVID-19, включені до тарифу, за яким НСЗУ оплачує послуги медичних закладів”, – пояснили у МОЗ. 

1News за темою: Ця хвиля коронавірусу може бути останньою: МОЗ не збирається вводити в Україні локдаун

Що робити, якщо не уклали декларацію з лікарем?

Міністерство охорони здоров’я пояснили, що за відсутності сімейного лікаря пацієнту необхідно звернутися до гарячої лінії COVID-19. За номером гарячої лінії пацієнту підкажуть, як діяти. 

Номер гарячої лінії конкретного регіону можна знайти на сайті відповідної облдержадміністрації. Або ж зверніться у Всеукраїнський контакт-центр МОЗ із протидії поширенню коронавірусної хвороби – 0 800 60 20 19. Контакт-центр на зв’язку цілодобово.

1News за темою: Після COVID-19 імунітет захищає від “Омікрону” лише у половині випадків, – дослідження

Крім того, пацієнт може звернутися до екстреної медичної допомоги за номером 103. Диспетчер служби опитає пацієнта і визначить, чи потрібен виїзд медиків до хворого. 

У МОЗ наголосили, що екстрена медична допомога виїжджає на виклик лише у тих випадках, коли існує пряма загроза життю та здоров’ю людини. Після цього бригада проводить обстеження та приймає рішення щодо госпіталізації хворого. Якщо причин для госпіталізації немає, пацієнтам дають поради щодо лікування та самоізоляції.

1News за темою: У МОЗ відповіли, чи можна стати донором крові після COVID-вакцинації

Як захиститися від коронавірусу?

Щоб убезпечити себе від зараження коронавірусом, слід дотримуватися основних рекомендацій щодо профілактики COVID-19:

 • мийте з милом протягом не менш ніж 20 секунд;
 • не торкайтеся брудними руками очей, носа та рота;
 • якщо захворіли – залишайтеся вдома;
 • чхайте та кашляйте у згин ліктя або прикривайте рот, ніс серветками;
 • регулярно провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;
 • тримайте дистанцію з людьми у 1,5 метри, особливо з тими, хто має симптоми респіраторного захворювання.


МОЗ

Літнім людям МОЗ рекомендує, окрім дотримання вище перерахованих пунктів, не виходити з дому без нагальної потреби, а у разі хвороби радять самоізолюватися. 

“Не йдіть до свого лікаря з метою поміряти тиск та поспілкуватись. Користуйтеся допомогою онуків, рідних, сусідів в разі потреби придбати ліки, товари першої необхідності, продукти”, – зазначили в МОЗ. 

Якщо ви є користувачем програми “Доступні ліки”, то в разі закінчення відповідних лікарських засобів зверніться до свого сімейного лікаря або терапевта телефоном, щоб отримати електронний рецепт дистанційно.


МОЗ

Що відомо про вакцинацію в Україні?

Україна розпочала п’ятий етап вакцинації від коронавірусу. Всі охочі можуть отримати вакцину в найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Усі вакцини на сьогодні безкоштовні, а сама вакцинація є добровільною, підкреслили у МОЗ. 

Наразі для вакцинації в Україні доступні такі препарати: 

 • Векторні вакцини Covishield та SKBio компанії AstraZeneca індійського, корейського та італійського виробництва. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів. 
 • Інактивована вакцина CoronaVac від китайської компанії Sinovac Biotech. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.
 • мРНК-вакцина Comirnaty, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.
 • мРНК-вакцина Moderna, розроблена американською фармацевтичною компанією Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. 


МОЗ

Усі вакцини схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

Однак підкреслимо, що вакцинація від COVID-19 протипоказана, якщо у вас є важка алергічна реакція на компоненти вакцини чи попередню дозу. Також протипоказанням до щеплення є гостре захворювання (температура тіла вище 38,5 градуса за Цельсієм). 


МОЗ

Інші протипоказання до вакцинації:

 • вакцину CoronaVac/Sinovac Biotech не можна застосовувати, якщо ви вагітні, годуєте грудьми або маєте синдром Гійєна-Барре в анамнезі;
 • мРНК-вакцину виробника Pfizer/BioNTech не можна використовувати, якщо ви маєте тяжку алергічну реакцію після першої дози вакцини або до будь-якого з її компонентів, негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на першу дозу вакцини мРНК COVID-19 або будь-якого з її компонентів (включно з поліетиленгліколем) після введення вакцини, негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на полісорбат. 


МОЗ

Вакцинуватися можна у пунктах щеплень та центрах вакцинації. Записатися можна, зателефонувавши до реєстратури зручного для вас пункту щеплення, або в електронному кабінеті центру вакцинації. Маломобільні громадяни можуть звернутися до контакт-центру за номером 0 800 60 20 19. Обрати місце вакцинації можна за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках PNK.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті 1News, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.


ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS
Джерело

Back to top button