На крок ближче. Коли Україна отримає літаки F-16Сюжет
Білий дім дозволив експортувати винищувачі F-16 в Україну і підтримав зусилля партнерів щодо підготовки українських пілотів.
Після тиску з боку членів Конгресу США та європейських союзників адміністрація Джо Байдена вирішила дозволити експортувати винищувачі F-16 в Україну. Таке важливе рішення також було прийнято на тлі підготовки ЗСУ до контрнаступу і посилення російських авіаатак.
Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій США Джон Кірбі відмовився конкретно коментувати можливість відправки літаків F-16 саме Вашингтоном, але в широкому сенсі заявив, що Штати дивляться вперед щодо “майбутніх можливостей” і потреб українських захисників.
Хто стимулював Байдена прийняти рішення
В Сполучених Штатах Америки кампанію лобіювання F-16 для України очолили законодавці та співробітники Конгресу, в якому, до речі, більшість мають республіканці.
“Як двопартійна група законодавців, ми вважаємо передачу винищувачів F-16 Україні необхідною для надання Києву можливостей повітряної підтримки, необхідної для повного захисту своєї країни від неспровокованого, незаконного та жорстокого вторгнення Росії, а також для того, щоб територіальних здобутків, необхідних для повернення своєї країни”, – написала група законодавців-республіканців і демократів у листі до президента Джо Байдена в середу, передає CNN.
Сьогодні телеканал з посиланням на джерела в Білому домі повідомив, що Байден під час першого дня саміту G7 у Японії погодився на пропозицію конгресменів та дозволить постачати до України F-16. Більше того США підтримають зусилля щодо навчання українських пілотів керувати літаками четвертого покоління, зокрема й винищувачами F-16.
Джерело також поділилось з журналістами інформацією про те, що навчатимуть українських пілотів не в США: навчання із практично 100% ймовірністю проходитиме в Європі. Проте американські фахівці візьмуть участь у програмі підготовки пілотів із України разом із європейськими колегами.
“Коаліція винищувачів”
Очікується, що за той час поки буде проходити підготовка пілотів, питання з наданням Україні літаків, про які просить Київ, має бути вирішене, адже уже сформована так звана “коаліція винищувачів”.
Країнами-флагмани цього союзу стали Велика Британія та Нідерланди. Вони готові підтримувати Україну усім можливим – від навчання пілотів до закупівлі винищувачів F-16. Зазначимо, що на початку цього тижня президент України Володимир Зеленський здійснив європейське турне і після зустрічі з ним ряд західних лідерів зробили гучні заяви.
Зокрема, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що загалом його країна готова передати Києву ці літаки. Саме Нідерланди цілком можуть бути донором F-16 через те, що зараз країна замінює їх на F-35. Ще у 2021 році Нідерланди хотіли продати близько 30 винищувачів приватній компанії Draken International, яка займається підготовкою пілотів, але контракт зірвався.
В свою чергу, прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак на початку цього тижня анонсував, що Лондон влітку почне навчання українських пілотів, а також веде переговори з іншими країнами щодо відправлення до України сучасних винищувачів F-16.
Президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що Франція готова почати підготовку українських пілотів. Також до навчань готова долучитися Бельгія.
Зазначимо, що Норвегія, Данія та Нідерланди мають надлишки винищувачів, які можна відправити для ЗСУ. Однак потрібен деякий час, щоб виконати необхідні доопрацювання та технічне обслуговування, щоб привести їх у робочу форму.
В свою чергу президент Польщі Анджей Дуда пояснив, чому не готовий надати Україні винищувачі F-16. За його словами, Польща передала Києву “майже всі” свої МіГ-29 і готова робити це надалі. Проте Варшава має “відносно невелику” кількість F-16.
Експрес підготовка
Ще одне відкрите питання – терміни навчання пілотів. Як відомо стандартний час підготовки становить 16 тижнів. Але напередодні видання Yahoo News повідомило, що два українських пілоти, які проходили навчання на спеціальних тренажерах, перевершили очікування Пентагону протягом двох тижнів на авіабазі США. Тепер навчити їх польотам на F-16 можна буде за чотири місяці.
Видання зазначає, що українські льотчики, один з яких мав кваліфікацію на МіГ-29, а інший – на Су-27, згідно з оцінкою, не проходили формальної підготовки з F-16, за винятком короткого ознайомлення. Потім вони були протестовані на симуляторі польоту, провівши “дев’ять заходів на симуляторі загальною тривалістю 11,5 годин”.
Без підготовки і лише після однієї демонстрації українці зуміли успішно посадити винищувач після відмови двигуна в результаті аварії та виконувати імітаційні атаки на основі параметрів, переданих під час польоту на симуляторі.
Основна проблема навчання, виявлена в ході оцінки, полягала в тому, що українським пілотам не подобалася складна авіоніка F-16, яка відображає інформацію англійською мовою. Мовні здібності пілотів перераховані як “проблема”, хоча оцінювачі заявляють, що протягом двох тижнів у обох українських пілотів спостерігалося “помітне поліпшення володіння англійською мовою”.
Незважаючи на ці недоліки, у звіті робиться висновок, що “враховуючи нинішній набір навичок, продемонстрований пілотами ВПС України… чотири місяці – це реалістичний термін навчання”.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news