Україна

На Донбасі жінки дедалі частіше стають жертвами зґвалтування – Amnesty International

Ситуацію суттєво загострили низький рівень безпеки, присутність військових, доступ до зброї та економічна й соціальна кризи, пов’язані зі збройним конфліктом

Проблема домашнього та сексуального насильства щодо жінок в Донбасі істотно загострилася через збройний конфлікт та неефективне реагування влади.

Про це заявила міжнародна правозахисна організація Amnesty International у новій доповіді “Не приватна справа”, – інформує 1NEWS.

Дослідження на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей показало глибоку кризу в державній системі протидії і запобігання насильству щодо жінок в регіоні.

«Ситуацію суттєво загострили низький рівень безпеки, присутність військових, доступ до зброї та економічна й соціальна кризи, пов’язані зі збройним конфліктом», – йдеться в повідомленні Amnesty International.

Правозахисники підкреслюють, що хоча офіційна статистика домашнього насильства є ненадійною та неповною, вона свідчить про зростання зареєстрованих випадків з початку конфлікту.

“Це жахливо і прикро, що жінки, які вже постраждали від бойових дій в Донбасі, зазнають насильства вдома і не мають підтримки з боку влади, яка зобов’язана захистити їх від домашнього та сексуального насильства”, — сказала директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.

У 2018 році в Донецькій області кількість адміністративних проваджень за статтею домашнє насильство збільшилася на 76%, а в Луганській — на 158% у порівнянні із середнім показником за попередні три роки.

Держава не може ефективно розв’язати проблему домашнього насильства. Amnesty International зафіксувала чимало недоліків в роботі державних інституцій.

«У багатьох випадках поліція відмовляється реєструвати скарги постраждалих від домашнього насильства, а поширена безкарність стримує багатьох жінок звертатися до правоохоронців. У 10 із 27 випадків домашнього насильства, задокументованих у доповіді, постраждалі не повідомляли про насильство в поліцію. Вони були переконані, що влада не реагуватиме адекватно або не реагуватиме взагалі», – йдеться в повідомленні Amnesty International.

Правозахисники нагадують, що існують недоліки й на законодавчому рівні. Домашнє насильство підпадає як під адміністративне, так і кримінальне законодавство. Тож, кривдника, на якого не накладено два адміністративні стягнення за домашнє насильство, не можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

«До того ж, військові та поліцейські звільняються від адміністративного судочинства в судах загальної юрисдикції, що ефективно захищає їх від кримінального переслідування за домашнє насильство. Приміром нині, якщо домашнє насильство вчинив військовослужбовець, співробітник поліції також складає адміністративний протокол, але передає справу відповідним військовим формуванням, які вирішують починати розслідування чи ні», – розказали в Amnesty International.

Доповідь Amnesty International свідчить, що жінки на сході України продовжують зазнавати сексуального насильства з боку військовослужбовців, особливо в районах уздовж лінії зіткнення. Правозахисники повідомили про 8 випадків сексуального насильства щодо цивільних жінок та дівчат з боку військовослужбовців: зокрема 2 зґвалтування, 1 замах на зґвалтування та 5 випадків сексуального домагання, вчинених військовими протягом 2017-2018 років у місцях проживання цивільного населення.

«Українська влада повинна провести швидкі та всебічні правові реформи, які зможуть захистити потерпілих від домашнього та сексуального насильства. Ці реформи можуть бути успішними лише в тому випадку, якщо вони підготовлені у співпраці з громадськими організаціями та постраждалими особами», — додала Оксана Покальчук.

Джерело: ZN.ua

Back to top button