Мобілізація в’язнів: кому дадуть зброюСюжет
В пріоритеті для мобілізації є корупціонери та засуджені за вбивство однієї людини, каже міністр юстиції Малюська.
Верховна Рада на минулому тижні ухвалила в першому читанні законопроєкт № 11079-1 про мобілізацію засуджених. Так, документ передбачає добровільну участь в’язнів у бойових діях.
Водночас одного бажання, як пояснюють нардепи, буде не достатньо – потрібно відповідати вимогам до проходження військової служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах.
Яким чином відбуватиметься процес
Відповідно до про проєкту, вступити до лав Збройних сил України зможуть далеко не всі засуджені і лише після ретельної перевірки та за рішенням суду, повідомила депутат Олена Шуляк, яка виступила однією із співавторів документу.
Загалом, процес мобілізації засудженого буде відбуватись у декілька етапів. Для початку він має подати відповідну заяву на проходження військової служби до установи, де відбуває покарання. Після цього пройти медогляд у в’язниці і лише після цього його дані потрапляють до ТЦК.
Після позитивного рішення ТЦК має відбутися перевірка у військово-лікарської комісії, і лише за умови, якщо фізіологічно-психічний стан ув’язненого відповідає вимогам, його заява разом з пакетом документів надходить до суду, який приймає рішення: задовільне, або ні.
Якщо рішення суду позитивне, Нацгвардія доставляє засудженого до ТЦК, де формують відповідні спеціалізовані підрозділи військових частин. Адміністративний нагляд за такими звільненими за здійснюватиметься командиром військової частини, куди вони потрапляють. А ще цих людей будуть брати на окремий облік у військовій частині.
Хто не зможе мобілізуватися
Разом з тим вступити до лав ЗСУ зможуть далеко не всі засуджені. Виключення становлять ті з них, хто:
- ув’язнений за злочини проти основ національної безпеки України;
- ув’язнений за умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням;
- ув’язнений за сексуальне насильство;
- має судимість за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 152-1561, 258-2586, частиною четвертою ст. 2861 Кримінального кодексу України, якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку.
“Це питання дуже великої моральної дилеми. Наприклад, депутати одразу сказали: “ґвалтівників прибираємо, все що пов’язано з державною безпекою прибираємо”. Ми ці категорії вилучили. Так само вони передбачили, що не потрібно давати можливість служити тим, хто вбив дві і більше особи”, – пояснив рішення Ради міністр юстиції України Денис Малюська.
В пріоритеті вбивці і корупціонери
Водночас Малюська пропонує мобілізувати в першу чергу засуджених за вбивство (лише однієї людини).
“Можливо, ті, хто вміє вбивати, були б ефективнішими навіть військовими, аніж ті, хто не вбивав ще, і безпечнішими, ніж ті, хто грабував десятками років, а потім їм дали автомат”, – вважає міністр.
При цьому глава Мін’юсту уточнив, що всіх засуджених, покликаних у результаті мобілізації, відразу відправлятимуть до прифронтової зони. З іншого боку, за його словами, виникає питання менеджменту, щоб убезпечити військових, налагодити комунікацію належну.
“Ув’язнені служитимуть в окремих підрозділах, тобто принаймні існуючі схеми, коли хтось мобілізований якимось чином примудряється служити на території західних областей України, – це буде неможливо. Це будуть точно підрозділи, які будуть на лінії фронту або недалеко від неї”, – наголосив міністр.
“До речі, багато дискусій було щодо того, чи варто корупціонерів випускати, відправляти на фронт. Теж питання балансу. Але військові, з якими ми спілкувалися, казали: “Звісно, давайте сюди їх, хай повоюють”, – розповів Малюська.
При цьому міністр визнає, що владі дійсно хотілося б розвантажити виправні установи на тлі зростання числа ув’язнених.
“У нас кількість тих, хто потрапляє до наших установ, суттєво зростає, ми на якомусь етапі можемо луснути. Тому нам потрібно думати про те, як зменшити кількість тих, про яку ми дбаємо в наших установах”, – додав міністр.
Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp