Україна

Кабмін хоче відновити перевірки підприємств та стягувати борги без рішення суду

14 вересня Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законів України в частині забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Про це повідомляє 1News з посиланням на прес-службу Уряду.

Так однією з ініціатив Кабмін пропонує дозволити стягувати податковий борг з підприємців без рішення суду, а на розсуд податкового органу.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що Уряд пропонує «дозволити стягнення податкового боргу (який виник у результаті несплати грошового зобов’язання та/або пені, визначених самостійно платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку) за рахунок готівки та/або коштів з рахунків у банках такого боржника за рішенням контролюючого органу без звернення до суду».

Також Кабмін ініціює відміну мораторію на перевірки підприємців. На думку законотворців, «у зв’язку з тим, що дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок встановлено на доволі великий проміжок часу, за період його дії (на сьогодні з 18 березня 2020 року по дату набрання чинності цим Законом) значна частка суб’єктів господарювання, які мають ризики несплати податків, залишаються неперевіреними».

«Окрім того, до податкових органів надходять скарги громадян з питань порушень порядку проведення розрахунків, ліцензування та неоформлення трудових відносин у різних сферах діяльності, проте контролюючі органи позбавлені можливості провести перевірку таких суб’єктів господарювання», – зазначається у пояснювальній записці.

В Уряді додають, що з метою недопущення втрат доходів бюджету та з метою забезпечення належного виконання податковими органами контролюючої функції, «пропонується завершити дію мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок».

Ще одною новацією, яку пропонує Кабінет міністрів у зазначеному законопроекті, є зобов`язання для банків розкривати банківську таємницю на вимогу контролюючого органу.

«Відсутність у контролюючих органів актуальної інформації про стан рахунків боржника, відкритих у банках, рух коштів на таких рахунках, залишки коштів на таких рахунках, наявність банківського сейфа тощо унеможливлює: виконання від імені та на користь держави рішень судів про стягнення коштів з рахунків платника в банках у рахунок погашення податкового боргу, реалізацію передбачених Податковим кодексом України повноважень, спрямованих на здійснення заходів з погашення податкового боргу. Тому, з метою запобігання зволіканню банками у виконанні законної вимоги щодо стягнення з рахунків боржників сум податкового боргу, пропонується зобов’язати банки розкривати банківську таємницю на вимогу контролюючого органу», – зазначається у законопроекті.

Зауважимо, Уряд вважає, що прийняття відповідних змін до законодавства дозволить збільшити надходження податків і зборів до Державного бюджету – на 2,7 млрд гривень, а місцевих бюджетів – на 0,5 млрд гривень.

Окремо Кабмін додає, що в частині покращення умов ведення бізнесу передбачається:

  • для с/г виробників не нараховуватимуться зобов’язання з ПДВ у випадках форс-мажорних обставин (втрата врожаю, падіж поголів’я);
  • виключення із складу доходів платників єдиного податку коштів державної підтримки від Фонду розвитку підприємництва та Фонду розвитку інновацій;
  • виключення із складу доходів фізичних осіб – підприємців та громадян сум коштів, отриманих від Фонду розвитку інновацій;
  • виправлення неузгодженостей законодавства щодо маркування рідин для електронних сигарет;
  • усунення неузгодженості законодавства про ліцензування обігу пального із законодавством про працю;
  • пролонгація строку списання заборгованості з ЄСВ так званим «сплячим» ФОП на 2 місяці.

«Для підвищення рівня адміністрування змінами до кодексу передбачено відмінити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, списати суми фінансових санкцій (штрафів та пені), за умови повного погашення сум податкового боргу протягом 6 місяців, на який нараховані такі фінансові санкції», – додають урядовці.

Окремо вказується, що зазначений законопроект доповнює Податковий кодекс України нормами, які надають можливість платнику податку оскаржувати рішення комісії контролюючого органу про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яке надається платнику у випадку відповідності його критеріям ризиковості, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

Back to top button