Україна

Історичний саміт. Що НАТО запропонує Україні?Сюжет


Історичний саміт. Що НАТО запропонує Україні?

У Литву з’їжджаються лідери та представники країн-членів НАТО для участі у щорічному саміті альянсу, який цього року може стати доленосним для України.

 
Так багато розмов про саміт НАТО, як про зустріч альянсу у Вільнюсі, в Україні ще не було. Членство, чіткі гарантії безпеки, ПДЧ, шлях Ізраїлю – чого українці лише не чули за останні тижні про доленосний саміт. Тож чого чекати в результаті?
 
Не зараз, а пізніше?
 
Президент США Джо Байден говорив, що деякі члени НАТО не вважають за можливе прийняти Україну в свої лави у розпал війни, але це не скасовує можливість запросити її приєднатися пізніше.
 
Україна, у свою чергу, раніше заявляла, що й не розраховує на миттєвий вступ, але хоче отримати чіткий сигнал про запрошення та політичне рішення. Також президент Володимир Зеленський очікує: на оборонні пакети для України, проте “не лише обіцянки, а й зрозумілі терміни виконання”; обговорення гарантій безпеки для України, необхідних країні, допоки вона не стала повноправним членом Альянсу.
 
За словами джерел західних медіа, НАТО, ймовірно, позбавить Київ одного з етапів процедури вступу до альянсу, зазвичай обов’язкового для будь-якої країни-кандидата. Мова йде про етап, на якому складається та узгоджується документ під назвою “План дій на шляху до членства”.
 
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вже заявив, що після дискусії країни-члени НАТО погодилися зі скасуванням Плану дій щодо членства для України на шляху до вступу до Альянсу.
 
А ось генсек НАТО Єнс Столтенберг все ще очікує, що країни-учасниці Альянсу можуть підтримати можливість вступу України до НАТО без Плану дій щодо членства. Але, за його словами, відповідні переговори ще продовжуються.
 
Хто гальмує?
 
Внутрішній документ німецького уряду підтверджує, що уряд канцлера Олафа Шольца блокує рішення на користь України щодо її шляху до НАТО, пише видання Bild з посиланням на документ і людей, знайомих з переговорами.
 
За інформацією видання, у той час як багато держав на чолі з Францією, Британією та Польщею виступають за запрошення для України, як тільки почне діяти режим припинення вогню з Росією, до останніх вихідних Німеччина та США не підтримали такого плану.
 
Натомість Берлін та Вашингтон закликали дотримуватися “Плану дій щодо членства”, вже сформульованого для України у 2008 році. Цей план передбачає численні кроки та умови, які Київ мав би виконати, перш ніж отримати запрошення до НАТО.
 
Водночас, згідно з конфіденційним документом німецького уряду, США “заявили про свою згоду відмовитися від Плану дій щодо членства для України за умови проведення подальших реформ”.
 
“Ми хотіли запропонувати Україні фінську модель, тобто вступ протягом кількох місяців, як тільки закінчаться бойові дії”, – заявив неназваний дипломат.
 
На противагу цьому, у документі німецького уряду йдеться про те, що уряд Шольця “не погодиться ні на які формулювання, які б створювали враження “швидкого треку” до вступу України”. Про “перегляд рішення Бухареста 2008 року” для німецького уряду “не може бути й мови”.
 
Тому Німеччина не сприйме ні згадки про запрошення, ні згадки про законне місце України в НАТО у підсумковому документі Альянсу.
 
Зрештою, Берлін “готовий розглядати компромісні формулювання” щодо майбутнього вступу України до НАТО, “хоч умови для цього ще не виконані”.
 
“Тому не виключено, що німецький уряд погодиться і на відмову від Плану дій щодо членства – не погоджуючись, проте, на практиці на прискорений прийом України (“fast track”) після завершення війни”, – пише видання.
 
Видання також стало відомо, що у понеділок увечері переговорники Німеччини та інших держав зберуться у Вільнюсі та спробують ще раз знайти компроміс щодо України до приїзду глав держав та урядів.
 
“У гіршому випадку глави урядів повинні самі підключитися до переговорів у вівторок”, – сказав один із дипломатів.
 
Гарантії та допомога
 
Зважаючи на те, що Україна поки що не є членом НАТО, Великобританія, США, Франція та Німеччина сформують так звану “Коаліцію доброї волі”, яка вже зараз надасть Києву гарантії безпеки. Деталі плану обговорюватимуться у рамках програми саміту.
 
На другий день саміту НАТО скликає нещодавно сформовану Раду Україна-НАТО, яку було задумано як платформу для більш тісної співпраці між Києвом та альянсом і через яку Україна отримає ширший доступ до ресурсів НАТО.
 
На тлі бойових дій, що затягуються, однією з головних тем обговорення у Вільнюсі стане нарощування темпів європейської військової промисловості, що дасть можливість забезпечувати всім необхідним Україну та зберігати на потрібному рівні оборонні можливості країн ЄС.
 
Також, кажуть у керівництві НАТО, необхідно скоординувати дії щодо озброєнь, які отримує Україна, та темпів постачання.
 
На даний момент кожна країна НАТО відправляє свою власну допомогу у свої терміни, і Україна змушена розбиратися з різними моделями броньовиків, танків та інших озброєнь, що не є дуже ефективним.

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button