Ініціатива Туреччини. Що буде з українським зерном
У Стамбулі пропонують провести переговори щодо “зернового коридору” за участю ООН, Туреччини, України та Росії.
Блокування Росією українських портів та неможливість вивезення зерна загрожує всьому світу продовольчою кризою. Міжнародні організації та західні країни вважають реальною загрозу голоду у деяких регіонах світу через кризу з постачанням українського зерна. Україна звинувачує Росію у спробах просто вкрасти його.
Київ обговорює із партнерами запуск спеціальної місії для розблокування моря. Паралельно Туреччина, яка намагається відігравати роль першої скрипки у врегулюванні конфлікту, пропонує проведення українсько-російських переговорів щодо зерна.
Стамбульський коридор
“Йдеться про механізм, який може бути створений між ООН, Росією, Україною та Туреччиною і передбачає огляд суден. Туреччина вважає цей план реалізованим та життєздатним. Проте для цього, насамперед, потрібне схвалення Росії та України”, – озвучив турецький міністр Мевлют Чавушоглу суть турецької ідеї.
“Ми, своєю чергою, заявили, що готові організувати в Стамбулі зустріч для обговорення деталей механізму, запропонованого ООН”, – додав він.
Вимоги Кремля скасувати санкції в обмін на розблокування експорту українського зерна, яке Захід називає шантажем та зерновою війною, Анкара в свою чергу вважала виправданими.
“Туреччина вважає цілком законними та виправданими вимоги російської сторони щодо усунення перешкод на шляху експорту товарів з Росії в обмін на забезпечення транспортування зерна, соняшника та олії з України”, – цитує Чавушоглу агентство Анадолу.
Обіцянки РФ
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров стверджує, що Москва не користуватиметься у військових цілях транспортуванням зерна.
“Коли і якщо Україна піде на розмінування і дозволить виведення кораблів, ми не користуватимемося цією операцією на користь спеціальної військової операції, що проводиться, – сказав глава МЗС Росії. – Це гарантії президента Росії, ми готові оформити їх”.
Якщо вірити Лаврову, то Москва разом із Туреччиною готова “проводити та забезпечувати безпеку суден, які покидають українські порти та йдуть до проток”.
Україна не вірить
Заяви Лаврова про “гарантії безпеки” у разі розмінування українських портів є марними словами, зазначив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
“Слова Лаврова порожні. Україна чітко окреслила свою позицію щодо морських портів: необхідна військова техніка для захисту берегової лінії та місія ВМФ для патрулювання експортних шляхів у Чорному морі. Не можна дозволити Росії використовувати зернові коридори для нападу на Південну Україну”, – заявив Ніколенко.
Розповідаючи про якісь гарантії, Росія продовжує просто красти українське зерно. У середу окупаційна влада Запорізької області заявила, що почала постачати зерно через окупований Крим “у напрямку Близького Сходу”, повідомляв Интерфакс. Перший поїзд із зерном із Мелітополя вже прибув, повідомляє ТАСС із посиланням на владу анексованого Криму.
Інтерес Туреччини
Туреччина хоче 25% знижки на українське зерно за посередницькі послуги. Крім того, Туреччина вже купує в Росії викрадене українське зерно.
У Туреччину зерно з України завозять за іншими документами, де показується, що це вивезення з території РФ, що зерно належить якійсь російській компанії.
“Тобто, у нас зараз ситуація, коли є, як мінімум, три злочини: перший – крадіжка, другий – незаконне користування нашими закритими портами, третій – вивіз цього зерна за підробленими документами, оскільки на турецький ринок за документами з Херсона чи з території окупованого Криму воно ніколи не зайшло б”, — заявив посол України в Туреччині Василь Бондар.
Він підкреслив, що українська сторона тісно контактує з турецькими Міністерством закордонних справ та Міністерством торгівлі і “всі нас запевняють, що допоможуть якнайсильніше, щоб не допустити таких продажів”.
За словами Боднара, для цього українська сторона має розпочати юридичні процедури.
В ООН заявляють, що через пов’язану з Росією повномасштабну війну в Україні застрягли 25 млн тонн зерна.