Україна

Експерти вимагають запровадити компенсації для свинокомплексів у випадках африканської чуми свиней

Останні роки держава не передбачає коштів у бюджеті для свинокомплексів для компенсації втрат у випадку африканської чуми свиней (АЧС). Про це заявляє генеральний директор «Центру підвищення ефективності в тваринництві» Микола Бабенко, повідомила 1News прес-служба центру.

За його словами, має бути переглянутий розподіл коштів в бюджеті, насамперед, на користь вирішення проблем свинарства. «Дивно, що в країні зникає ціла галузь свинарства, а найбільшу частину державної підтримки / дотацій щороку отримує птахівництво», – додає Бабенко.

Експерт зазначає, що за сім років зареєстровані втрати свинокомплексів від знищених свиней складають трохи більше 150 млн грн.

«Ще більших втрат завдає страх банкрутства, що у випадку АЧС в держави не знайдеться коштів на компенсацію за знищених свиней. Цей страх спонукає свинарів приховувати випадки АЧС і створив цілий ринок свинини зараженої вірусом АЧС», – розповідає Бабенко.

Гендиректор «Центру підвищення ефективності в тваринництві» додає, що нові дослідження вчених США прямо вказують на можливість перенесення вірусу АЧС з кормами, а відтак є вірогідність заборони експорту зернових з країн, що неблагополучні по АЧС.

«Зважаючи на дослідження американських вчених, неконтрольована ситуація з поширенням АЧС може стати проблемою не тільки свинарів, а й виробників зернових та експортерів. Країни-імпортери українського зерна можуть заборонити його ввезення», – вважає Бабенко.

Експерт наголошує, що перший випадок АЧС в Україні зареєстрований в 2012 році, раніше ніж у наших сусідів з ЄС. «Враховуючи складну економічну ситуацію в Україні, за кордоном працює близько 6 млн українців. Трудові мігранти можуть представляти небезпеку, оскільки можуть провозити з собою через кордон продукти, контаміновані вірусом АЧС», – додає він.

За даними міжнародної організації «Зелений фронт», польські лікарі вважають, що працівники з України, Білорусі чи Литви, які все частіше працевлаштовуються у фермерських господарствах, можуть заносити на територію країни вірус АЧС. В Угорщину АЧС потрапила за міграції диких кабанів, більш за все, з України.

В Румунії поширення АЧС пов’язують з складною епізоотичною ситуацією в Україні та Молдові. Під час прикордонних перевірок у 2017 році конфіскували 6721 кг свинини і продуктів з неї. У березні 2018 вірус виявили у трьох випадках перевезення продуктів харчування з України та Білорусії.

Румунії АЧС коштувала другої за величиною ферми в Європі – в  містечку Гропень, на якій налічувалося понад 140 тисяч свиней. Усіх тварин на фермі знищили.

19 лютого 2019 року В’єтнам вперше повідомив про реєстрацію у свиней на території країни вірусу АЧС. Менше ніж за місяць кількість зареєстрованих випадків у В’єтнамі дійшла майже до сотні.

В’єтнам в 2018 році став шостим за об’ємами виробництва свинини виробником в світі – 2,8 млн т в забійній вазі в рік.

Нагадаємо, що у В’єтнамі популярні свинні субпродукти, які за вигідними цінами купуються в Україні. Половина українського експорту субпродуктів із свинини, за даними Асоціації «Свинарі України», йде саме у В’єтнам.

«У В’єтнамі АЧС поширюється саме у приватному секторі. Можна припустити, що вірус АЧС може поширюватися через залишки їжі в яких є вірус АЧС і які далі згодовуються свиням. Ці продукти могли бути завезені з України», – наголошують в експертній організації.

«В Європейському Союзі, до стандартів якого ми прагнемо, геть інше відношення до своїх свинарів. Відношення в Україні схоже більше на країни Африканського континенту, в яких всякий раз, коли виявляється спалах АЧС, за відсутності політики компенсації за знищених свиней, свинарі поспішно продають вмираючих свиней та тих, які контактували з ними і їх м’ясо, щоб врятувати якісь кошти. Так відбувається, наприклад, в Уганді», – підсумовує Микола Бабенко.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close