Україна

Депутат пропонує штрафувати журналістів та вимикати телеканали за недостовірну інформацію

У Верховній Раді зареєстрований законопроект, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за розповсюдження недостовірних відомостей у засобах масової інформації. Автор законопроекту – народний депутат від «Народного фронту» Ігор Лапін.

Автор стверджує, що зараз «єдиним способом захисту порушеного права особи є звернення до суду із відповідним позовом. Проте, закріплена у законодавстві процедура розгляду цього питання призводить до того, що відповідні справи з урахуванням усіх судових інстанцій можуть розглядатися роками. Подібний стан речей ще більше стимулює правопорушників, особливо, у випадках, коли мова йде про нанесення шкоди публічним особам, які роками вибудовували свій авторитет у суспільстві».

Законопроектом пропонується:

  • встановити кримінальну відповідальність за поширення недостовірних відомостей у засобах масової інформації, мережі Інтернет. При цьому в якості підстави для звільнення від кримінальної відповідальності передбачено спростування порушником відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи. За таке порушення передбачено штраф до 8500 грн, або громадські роботи до 80 годин, або виправні роботи до року.

Публікація наклепу разом з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, або ж оприлюднення недостовірної інформації в передвиборний період пропонується карати штрафом від 8500 до 17 тис. грн, або громадськими роботами до 120 годин, або виправними роботами на строк до одного року.

При цьому за умисне поширення у ЗМІ завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність – штраф 17-34 тис. грн, або громадські роботи до 170 годин, або виправні роботи до 2 років. А якщо при цьому звинувачують у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину чи мова йде про кандидата на майбутніх виборах – штраф 34-51 тис. грн.

  • дозволити суду за наслідками розгляду відповідної справи у разі порушення особистого немайнового права особи приймати рішення про заборону (припинення) процесу розповсюдження недостовірної інформації шляхом її видалення з відповідного ресурсу мережі Інтернет;
  • встановити можливість розглядати справи про захист честі, гідності та ділової репутації у порядку спрощеного провадження, а також передбачаються скорочені строки судового розгляду таких справ;
  • передбачити право суду приймати рішення про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) зупинення дії ліцензії, про тимчасову заборону (до закінчення виборчого процесу) випуску друкованого видання або про зобов’язання оператора, провайдера телекомунікацій щодо призупинення доступу абонентів до відповідного ресурсу мережі Інтернет у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору повторного або одноразового грубого порушення засобом масової інформації вимог цього Закону;
  • передбачити право суду приймати рішення про зобов’язання оператора, провайдера телекомунікацій щодо призупинення доступу абонентів до відповідного ресурсу мережі Інтернет у разі встановлення судом при розгляді виборчого спору повторного або одноразового грубого порушення засобом масової інформації вимог цього Закону;
  • встановити право Національної ради за наявності рішення суду про спростування недостовірної інформації своїм рішенням призупиняти трансляцію телерадіоорганізацією, щодо якої винесено судове рішення, будь-якої аудіовізуальної інформації, яка містить недостовірні дані, до моменту його виконання такою телерадіоорганізацією.

В свою чергу голова Національний спілки журналістів України Сергій Томіленко вже назвав законопроект черговою атакою на права журналістів.

«Чергова атака на права журналістів! Знову – кримінальна відповідальність за «недостовірну інформацію». Штрафи від 480 тисяч і до 3 мільйонів гривень! Або виправні роботи (спасибі, що не в’язниця!)», – пише Томіленко на своїй сторінці у Facebook.

«Шановні політики! Українські журналісти уже втомилися відбивати ваші атаки! Якщо маєте честь і гідність – не ставайте авторами дикунських проектів!», – додав він.

Tags
загрузка...

Схожі статті

Close