Україна

Антипремію за сексизм цього року отримали одразу троє «слуг народу», серед яких жінка

У Києві вручили другу антипремію «Це яйце» за сексизм. Цього року номінантами та номінантками стали народні депутати, посадовці, кандидати й кандидатка на місцевих виборах, а також президент України, національні канали й місцеві видання, пише Центр прав людини «Zmina».

Колаж із сайту povaha.org.ua

Шляхом голосування з короткого списку претендентів на здобуття антипремії журі обрало переможців у двох номінаціях: “Сексистське висловлювання” та “Сексистський матеріал”. Також цього року вперше антипремія “Це яйце” започаткувала спецпремію за випадок, який заслуговує на окрему увагу. Розповідаємо, хто є лауреатами премії і за що її отримали.

Переможці номінації «Сексистські висловлювання»

Очільник партії “Слуга народу” та керівник однойменної фракції народні депутати Олександр Корнієнко і Давид Арахамія.

Лідер партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко та очільник фракції у Верховній Раді Давид Арахамія під час візиту до Миколаєва втрапили в сексистський скандал. Обговорили свою колегу Ірину Аллахвердієву: «Така піддута, звичайно, трохи. Трохи тюнінг too much». А також обговорювали колегу Тетяну Домбровську – кандидатку в мери міста Миколаєва від «Слуги народу»: «Баба робоча, взагалі. Як корабельна сосна. Вона тут від***рить триста зустрічей за чотири місяці й виграє. Вона така наживо. Енергетика».

Кандидат на посаду міського голови Одеси Євген Червоненко

У програмі «Урядовий квартал» Євген Червоненко систематично ображав депутатку від фракції «Слуга народу» Галину Янченко. Вона пішла зі студії після фрази: «Ваш уровень – научиться правильно, сдвинув ноги, сидеть на ток-шоу, девушка».

Начальник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в Кривому Розі Павло Дабіжа

Начальник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в Кривому Розі Павло Дабіжа в коментарі до допису депутатки Криворізької міської ради від об’єднання «Самопоміч» Людмили Бурман написав таке: «Найбільше зло – це допустити жінок і дітей до ухвалення важливих рішень, наприклад до голосування, який би вигляд не мали ці люди. Саме тому загальне виборче право і рівність чоловіків і жінок – це нісенітниця». Наразі коментар видалено, проте публічного вибачення за ці слова комісія конкурсу не знайшла.

Антипремію «Сексистський матеріал» отримали четверо переможців. Телеканал ZIK влаштував опитування, чи справжні груди у колишньої заступниці міністра інфраструктури Олександри Клітіної після того, як вона повідомила про створення своєї партії «Україна проти корупції».

«Новини Черкащини» та «Таблоїд 18000» виділилися применшенням ролі жінки у заголовках: «Дружина письменника з Черкас отримала нагороду за найкращу режисуру на американському кінофестивалі» та «Дружина письменника з Черкас отримала нагороду за найкращу режисуру». Ідеться про перемогу української режисерки Ірини Цілик на кінофестивалі Sundance.

Видання «Гал-інфо» опублікувало матеріал про кандидатку від партії «Удар» Оксану Юринець у рубриці «Портрет кандидата». Юринець зобразили з великими губами та нарощеними нігтями, а її опонента Ігоря Зінкевича це ж видання показало карикатурно, але в образі ділового чоловіка.

Цьогорічну спецпремію отримує кандидатка на посаду міської голови Києва Ірина Верещук.

В інтерв’ю для видання gordonua.com Ірина Верещук сказала: «Коли я чую про ці «феміністичні рухи», кажу їм: «В армію. І все стане на свої місця».

Координаторка проєкту #вибориБЕЗсексизму Ірина Тишко коментує: «Попри те що більшість скарг про сексистські висловлювання, які ми отримали в межах номінацій антипремії, стосувалися чоловіків, на жаль, цього року ми віддаємо спеціальну нагороду жінці».

Експертка переконана, що Ірина Верещук продемонструвала приклад патріархального мислення та внутрішньої мізогінії.

До складу відбіркової комісії антипремії ввійшли:

  • Вікторія Єрмолаєва, головна редакторка сайту кампанії проти сексизму “Повага”, координаторка цьогорічної премії “Це яйце”;
  • Тамара Марценюк, к. соц. н., доцентка кафедри соціології Національного університету “Києво-Могилянська академія”, ґендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини;
  • Єлизавета Кузьменко, голова ГО “Асоціація “Жінки в медіа”, членкиня Комісії з журналістської етики;
  • Гала Скляревська, заступниця шеф-редакторки “Детектора медіа”;
  • Наталія Лигачова, голова правління ГО “Детектор медіа”, шеф-редакторка порталу “Детектор медіа”;
  • Андрій Куликов, теле- та радіоведучий, співзасновник Громадського радіо та голова Комісії з журналістської етики;
  • Ірина Виртосу, журналістка Центру прав людини ZMINA;
  • Ірина Славінська, продюсерка радіо “Культура”;
  • Ірина Земляна, медіаекспертка Інституту масової інформації;
  • Ірина Тишко, координатокра проєкту #вибориБЕЗсексизму.

До короткого списку номінантів на антипремію також були занесені президент України Володимир Зеленський, генеральний директор ТК «Футбол» Олександр Денисов, видання «Страна.Юа», сайт «Європейська правда», програма «ТСН. Тиждень» каналу «1+1» та 5 канал.

Back to top button