Україна

82% українців нині проголосували б за незалежність – опитування


82% українців нині проголосували б за незалежність - опитування

Переважна більшість громадян України підтримали б рішення про незалежність нашої держави на референдумі, повідомив Сергій Шаповалов.

Незалежність України, за умови проведення нині відповідного референдума, підтримала б абсолютна більшість українців – щонайменше 82%. Про це заявив старший аналітик Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Сергій Шаповалов, презентуючи результати дослідження День Незалежності України: шлях до перемоги, ідентичність та цінність держави на тлі війни у вівторок, 22 серпня.

“Ми поставили питання Якби референдум щодо проголошення державної незалежності України відбувався сьогодні, то як би ви на ньому проголосували і отримали наступні результати: “за” проголосували 82%, проти – лише близько 3%, і в нас є близько 15% тих, хто не визначився з цим питанням або не брали б участі в референдумі. Але результати і виборів, і референдумів – ці відсотки – визначаються від тих, хто прийшов і дав якусь відповідь, тож цей результат сильно перевалить за 90%, тобто буде значно вищим у реальному житті. Але попри позитивний результат, у мене викликає стурбованість ті, хто не визначився, бо це – кожен п’ятий”, – наголосив він.

Згідно з результатами опитування, найбільше тих, хто підтримав би незалежність, – на заході країни (94%), на півдні та сході – 68% і 70% відповідно. Крім того, абсолютна більшість українців – 88,5% – пишаються своїм громадянством.

Динаміка у цьому питанні зростає: у 2000-х роках було близько половини тих, хто рішуче підтримав би незалежність України, після російської агресії 2014 року ці показники зросли до близько 65-70%, а тепер це понад 80%.

Майже половина опитаних українців (49%) вважають, що події в країні розвиваються в правильному напрямку, близько третини зауважили, що в неправильному, а інші – не визначилися.

“Згідно з динамікою, в українців завжди переважав песимізм під час оцінки ситуації в країні. А піки оптимізму були тільки після виборів, коли на нових президентів покладали нові сподівання. Однак із грудня 2022 року – переважає позитив. Це пов’язано з тим, що на тлі екзистенційної загрози цінність держави істотно збільшилася”, – зазначив Шаповалов.

Українці на тлі повномасштабного вторгнення схильні більш позитивно оцінювати події, що відбулися за час незалежності України: 40,3% респондентів вважають, що за останні 30 років відбулося більше позитивних подій, ще 39,8% сказали, що відбулося порівну і позитивного, і негативного.

Крім того, переважна більшість опитаних (69%) зазначили, що розпад СРСР є позитивною історичною подією.

Нагадаємо, гібридна та повномасштабна війни Росії проти України дискредитували міфологему “братерства” російського та українського народів. Респондентам пропонувалося зробити вибір із трьох суджень – “українці і росіяни завжди були і залишаються братніми народами”, “українці і росіяни раніше були братніми народами, але вже такими не є” та “українці і росіяни ніколи не були братніми народами”. З першим судженням у 2017 році погодилися близько чверті (27%) опитаних, у 2023 році її поділяють тільки 4%.

Раніше повідомлялося, що більшість росіян (75%) підтримують війну проти України. 

Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button