Цікаве

За два чеки в ресторані – штраф: ФОПам доведеться переходити на касові апарати

10 вересня Верховна Рада проголосувала за пакет законів про використання касових апаратів (РРО) в торгівлі. Їх норми, зокрема, передбачають, що на касові апарати повинні переходити все інтернет-магазини, а для фізосіб-підприємців  (ФОП) у сфері торгівлі з оборотом до 1 млн на рік встановлюється перехідний період до 2021 року.

Юристи роз’яснили, кому доведеться з 2021 року в обов’язковому порядку купувати касові апарати, пише «AIN.UA».

Зараз касові апарати зобов’язані використовувати ФОП на єдиному податку 2-4 груп в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг з доходом більше 1 млн на рік.

З 2021 року обмежень за розміром доходу більше не буде

«З 1 січня 2021 всі ФОП на єдиному податку 2-4 групи будуть зобов’язані використовувати РРО або ПРРО незалежно від доходу. Для дев’яти категорій ФОП ці правила почнуть працювати вже з дати вступу в силу закону (через 6 місяців після дати його публікації)», – зазначають юристи.

Кого торкнеться?

Ці правила, як і раніше, будуть стосуватися суб’єктів господарювання в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, які розраховуються в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг).

Юрист також уточняє, що мається на увазі в формулюванні проекту закону про «всі ФОП 2-4 групи незалежно від обраного виду діяльності»:

«Жоден з проектів не вносить змін в преамбулу і статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Формулювання «незалежно від обраного виду діяльності» в п. 53 Перехідних положень НК України, в редакції Проекту №1073, який встановлює пільговий період для деяких категорій ФОП, існувала завжди в п. 296.10 ст. 296 ПК України. Фактично пункт 53 Перехідних положень, в редакції Проекту № 1073, дублює чинний абзац 3 п. 296.10 ст. 296 НК України (в проекті він виключений) і доповнює його обмеженнями по терміну (з 01 січня по 31 грудня 2020 року), а також винятками за видами діяльності. Таким чином, всіі ФОП, які розраховуються в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані з 2021 роки використати РРО та ПРРО, незалежно від розміру їх доходів», – говориться в коментарі.

Юристи зазначають, що ці правила не торкнуться:

  • ФОП на єдиному податку 1 групи;
  • суб’єктів господарювання, які розраховуються в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів з рахунку платника на рахунок одержувача, без використання електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо;
  • суб’єктів господарювання, чия діяльність не підпадає під Класифікатор ДФС (переважно, це виробники);
  • суб’єктів господарювання, чия діяльність підпадає під дії винятків, передбачених ст. 9 Закону.

«Якщо ви ФОП в IT або, наприклад, дизайнер – це вас не торкнеться», – додають юристи.

Глава парламентського комітету з фінансів і податків Данило Гетьманцев в недавньому інтерв’ю «НВ» наводив приклади тіньової діяльності, яку хочуть припинити, вносячи зміни в податкові закони: «… Це і фальшивий чек, роздрукований ухильником, це і продаж товару в чорну, це два чеки, які вам приносять в ресторані, і чек від ФОП в величезному магазині на Хрещатику».

Проекти про використання РРО в сфері торгівлі стосуються введення так званих «програмних РРО», а також програми «кешбек» для користувачів, які помітять порушення з боку магазину при видачі чеків, а також штрафів за порушення в цій галузі.

Раніше вже повідомлялось, що у пакеті законопроектів, які розглядались депутатами 11 вересня,  також передбачено підвищення штрафів для підприємців, які порушують норми про РРО. Наприклад, за першу помилку (продаж товару без проведення розрахункової операції або з проведенням на неповну суму) підприємець повинен буде заплатити 150% від вартості товару, за повторну – 250%, але не менше 100 мінімумів (1700 грн) за кожне встановлене порушення. Зараз за перше правопорушення в цій сфері діє санкція в 1 грн.

Нагадаємо, під час передвиборчої кампанії Володимир Зеленський записав відео, в якому він говорив про діяльність ФОПів. За його незрозумілий спіч тоді соцмережі порівняли його з героєм «За двома зайцями» Голохвастовим.

Фразою Зеленського, яку найбільше використовували для мемів у мережі, була: «Вся эта IT-история тут, потому что ФОПи для того, чтобы шесть процентов».

Користувач YouTube із ніком Jack Sparrow навіть наклав на відео Зеленського голос Голохвастова.

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close