Цікаве

За безкоштовну медицину доведеться доплатити: що змінила медична реформа

Медична система в Україні застаріла ще на зорі незалежності. Про необхідність її комплексного реформування говорили довгі роки, але узгодження концепції відбувалося зі скрипом і скреготом. Законопроект Міністерства охорони здоров’я пом’якшили в профільному комітеті, однак голоси у Верховній Раді все одно зібрали з великими труднощами. Що змінить для українців прийнята медреформа — розповідає 1News з використанням матеріалів Страна.UA та Обозреватель.

Пакет безкоштовних послуг

Реформа містить ряд соціальних пунктів, які не викликали запеклого опору. Наприклад, додаткові фінансові гарантії для учасників АТО, збереження вже існуючих пільг. Ще одна важлива складова — створення електронного реєстру документів.

Але ключові принципи викликали куди більше суперечок. Перший з них — державний гарантований пакет, то є певний обсяг медичних послуг і ліків, які держава буде оплачувати за встановленими Кабміном тарифами.

Обсяг медичних послуг і лікарських засобів, вартість яких покривається державними гарантіями, а також ступінь покриття, закріплюється на рівні закону в державному гарантованому пакеті.

Хай живе конкуренція

Другий спірний пункт — принцип «гроші ходять за пацієнтом». Тобто лікарням і лікарям будуть платити не за койко-місця, а за надані послуги. Систему збудують таким чином: українець зможе вибрати сімейного лікаря й укласти з ним декларацію, зареєструвавшись в електронній системі охорони здоров’я E-Health. Чим більше пацієнтів буде у доктора, тим вищою буде його зарплата.

Згідно з логікою МОЗ, це повинно стимулювати конкуренцію між лікувальними установами і підвищити якість послуг. Однак критики реформи вважають, що це знищить лікувальні установи та позбавить багатьох лікарів роботи.

Новий підхід до фінансування

Також модернізують систему фінансування медицини через новий орган — Національну службу здоров’я (НСЗ). Відомство буде грати роль єдиного національного замовника медичних послуг.

У профільному комітеті повідомили «Обозревателю», що саме цей пункт викликав найзапекліші суперечки на фінальному етапі погоджень. Противники реформи побоюються, що НСЗ стане «корупційною годівницею». Прихильники відповідають: передбачені обмежувачі.

«Зараз схема така: Держбюджет відправляє гроші в регіони, потім з обласних бюджетів кошти розподіляються по лікарнях. А з прийняттям реформи лікарня буде фактично отримувати гроші з Держбюджету, тобто з НСЗ. Це значно прискорить шлях проходження грошей», — зазначила в бесіді з нами заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я, народний депутат від «Народного фронту» Тетяна Донець.

Ложка меду для лікарів

Передбачено і приємний бонус для лікарів. У реформі прописано, що оплата праці медичних працівників складе не менше 250% середньої заробітної плати в Україні за липень року. Це означає, що стартова зарплата — 13 400 без урахування податків.

У той же час в Україні започаткують вільний ринок зарплат в комунальних медустановах. Таким чином, рівень заробітних плат буде базуватися на компетенції медпрацівника.

Повністю за гроші

На повністю оплачуваний пацієнтом рівень винесуть всю вузькоспеціалізовану медицину (так званий «третій рівень»): травматологію, кардіохірургію, нейрохірургію і т.д.

«Це розстріл української медицини і геноцид української нації», — заявив в сесійній залі з приводу цієї реформи колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій.

«Цей проект призведе до закриття лікарень. З’являться черги, щоб потрапити на первинну консультацію. І співоплата залишається. Ця реформа призведе до збільшення смертності, до того, що у людей не буде грошей на лікування. Тобто, на все, у людей гроші візьмуть з кишень «, — говорить глава Комітету охорони здоров’я, член фракції БПП Ольга Богомолець.

Медичні маніпуляції будуть коштувати десятки тисяч гривень

Депутати профільного комітету озвучують попередні розрахунки, скільки коштуватиме медицина по-новому, після реформи. Ці цифри ще не затверджені, каже Богомолець. За її словами, дані цифри — це ті розцінки, за якими клініки, вже з проведеними розрахунками, готові надавати медичні послуги «третього рівня» (тобто, повністю платні).

«Міністерство охорони здоров’я не затвердив модель розрахунку собівартості медичної допомоги з однієї причини — щоб люди не побачили реальних цін. Я бачила ці ціни, вони жахливі, вони непідйомні для людей. Тобто операція на серці, операція по заміні суглоба — це сотні тисяч гривень. після ознайомлення з цінами ви зрозумієте, чому МОЗ досі офіційно не затвердив модель розрахунку медичної послуги, не оприлюднив ціни на медичні послуги і не надав перелік того, за що після «реформи» держава вже платити не буде … «, — пояснює вона.

Наприклад, діагностика порушення ритму серця у дитини буде коштувати 65 тисяч гривень. Репротезування  двох клапанів серця — майже 190 тисяч гривень. Аневризма серця — майже 154 тис гривень. Стеноз — більше 163 тисяч. Шунтування аорти — 130 тисяч гривень. Коронарний тромбоз — 103 тисячі. Лікування цирозу печінки — 111 тисяч.
Найдешевше в цьому списку — видалення фурункулів (7000 гривень).

Операція з видалення каменя в жовчному міхурі буде коштувати від 34 до 51 тисячі гривень. Лікування гострого панкреатиту — майже 72 тисячі.

Найдешевше в цьому списку — видалення фурункулів (7000 гривень).
Травматологія виявиться теж не дешевою. Наприклад, відкрита рана ліктя «витягне» з кишень пацієнтів близько 54 тисяч, а відкрита рана передпліччя — 33,5 тисячі гривень. Забій гомілки потягне на 71 тисячу гривень.

«Це вартість лікування, яку більшість українців просто не потягнуть», — вважає народний депутат Ірина Суслова.

Теги

Схожі статті

Загрузка...

1 thought on “За безкоштовну медицину доведеться доплатити: що змінила медична реформа”

  1. Ну , конечно , этим сволочам богомолец и мусию медреформа , как нож в сердце , привыкли , суки , сидеть на схемах по закупкам лекарств и получать миллионные откаты….

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Загрузка...

Вас може зацікавити

Close
Close