Цікаве

Яку квартиру може собі купити українець із середньою зарплатнею

Найближчі кілька років – найкращий період для покупки нерухомості, впевнені ріелтори. Ціни на деяких сегментах ринку наблизилися до рівня собівартості, при цьому потреба в житлі залишається високою. Тільки офіційно сотні тисяч сімей орендують житло. 1News розповідає, скільки коштує сама бюджетна квартира в Києві і як довго на неї доведеться збирати.

Де дешевше: бабусина “хрущовка”, квартира з молотка і новобуд

У столиці вартість одного квадрата житла на “вторинці” стартує від $ 600, розповідає ріелтор Максим Бабуряк. За такі гроші можна купити невелику квартиру в “хрущовці”, або малосімейку в спальному районі. Наприклад, на даний момент на одному з сайтів оголошень пропонують купити гостинку за 500 тис. грн (близько $ 19 тис.). Площа квартири – всього 22 кв.м. За $ 17-18 тис., якщо пощастить, можна також знайти смарт-квартиру без ремонту.

 

“Я б сказав, що якщо немає хоча б $ 27-30 тис., то на вторинному ринку кількість варіантів дуже обмежена. В першу чергу розбирають найдешевше житло. За такі гроші можна купити малогабаритну однушку, а й то, якщо пощастить”, – розповідає ріелтор.

“Я б сказав, що якщо немає хоча б $ 27-30 тис., то на вторинному ринку кількість варіантів дуже обмежена”, – розповідає ріелтор.

На первинному ринку за ті ж $ 19-20 тис. можна придбати квартиру площею 35 кв.м. Правда, платити доведеться ще на етапі будівництва. “У вже побудованих будинках ціна квадратного метра вище, і вільних квартир з невеликою площею залишається менше … Я б радив звернути увагу на квартири площею від 35 кв.м. Якщо брати житло площею менше, доведеться жертвувати комфортом”, – розповідає прес-секретар корпорації “Укрбуд” Гліб Шемовнев.

Мінімальна вартість квадратного метра в середньому по первинному ринку – 15,5 тис. грн (близько $ 580). Як підрахував Гліб Шемовнем, комфортна “одиничка” у споруджуваної новобудові обійдеться в 542,5 тис. грн (близько $ 20 тис.). При цьому, якщо купувати вже побудоване житло, то ціна може виявитися на 40% вище.

Ще один варіант – купити квартиру “з молотка”. В системі електронних торгів СЕТАМ можна знайти заарештовану в рахунок боргу квартиру. Стартова ціна таких квартир фактично знаходиться на рівні собівартості. Зареєструватися на торги можуть всі бажаючі, а житло дістається тому, хто заплатить більше. Вартість самої бюджетної столичної квартири стартує від 616,5 тис. грн (близько $ 24 тис.)

Арештоване майно продають і деякі фінансові установи. Так, на сайті одного з найбільших українських банків пропонують “заставне майно за цінами нижче ринкових”. Але і тут найдешевша квартира в Києві продається за 730 тис. грн (близько $ 27 тис.).

Як зібрати на квартиру з середньою зарплатою в столиці

Середня зарплата в Києві, згідно з офіційними даними, досягла в минулому місяці 12,1 тис. грн. Місячний дохід сім’ї з двох чоловік із середнім достатком – 24,2 тис. При цьому, практично будь-яка сім’я може відкладати 30% свого доходу, якщо почне планувати свій бюджет і відмовлятися від зайвих витрат, впевнений фінансовий консультант Олексій Половинкин. Так, сім’я з двох чоловік щомісяця може відкладати 7,2 тис. грн.

Якщо враховувати, що зростання доходів компенсує подорожчання житла, то на квартиру на “вторинці” такими темпами доведеться відкладати 8 років, на простору “однушку” в споруджуваному будинку – 6 років, а на заарештовану нерухомість – близько 7 років. Навіть якщо кожен місяць переводити відкладені гроші в долари, ніхто не може точно спрогнозувати, як зміниться ринок нерухомості через 6 або тим більше 8 років.

“Можна відкладати на перший внесок. Це реально. Але зібрати на квартиру навіть з двома середніми зарплатами – дуже складно”, – говорить Максим Бабуряк.

“Можна відкладати на перший внесок. Це реально. Але зібрати на квартиру навіть з двома середніми зарплатами – дуже складно. Взагалі в умовах такої інфляції я б не радив”, – говорить Максим Бабуряк.

Початковий внесок в банку – 30%, забудовники в той же час пропонують заплатити відразу 25%. Правда, у випадку з банком виплати можна розтягнути на 5-20 років, а ось забудовнику доведеться заплатити до моменту здачі будинку в експлуатацію.

“Якщо взяти розстрочку від забудовника на квартиру 35 кв.м за мінімальною ціною, відразу потрібно заплатити 25% – 135,6 тис. Виплату залишку можна розтягнути до моменту закінчення будівництва, приблизно на два-три роки. При цьому ціна квадратного метра планомірно підвищується в міру наближення будинку до здачі в експлуатацію, а значить, підсумкова вартість квартири може виявитися вище, ніж при разової 100% оплаті. Якщо немає можливості виплатити таку суму за кілька років, варто подумати про іпотечне кредитування “, – розповідають в корпорації” Укрбуд “.

Через відсотки по іпотеці вартість житла значно виросте. Так, якщо взяти в найбільшому державному банку в борг на квартиру 542,5 тис. грн, то повернути через 5 років доведеться вже 820 тис. грн. При цьому максимальний місячний платіж складе близько 14 тис. грн. Це більше 30% від двох середніх київських зарплат. Однак варто враховувати, що в Україні останні кілька років номінальні середні зарплати ростуть на 25-30%, відповідно, вже в наступному році 30% від двох середніх зарплат може становити близько 10 тис. грн.

Варто також враховувати, що при двох середніх зарплатах на початковий внесок доведеться збирати приблизно два роки. А після ще п’ять років – виплачувати іпотеку. “Звичайно, дійсно доступним житло стане тільки за умови, якщо українські банки повноцінно запустять іпотечне кредитування, при цьому ставки на такі кредити будуть доступними”, – підсумував Максим Бабуряк.

Джерело: Обозреватель

Останні новини

Back to top button