Цікаве

Яким буде літо в Україні і що буде з врожаєм

Яким буде літо-2018? Кожен професійний синоптик скаже вам, що прогноз погоди можна будувати не більше, ніж на 10 днів. Все, що далі – це вже з розряду ворожінь на кавовій гущі, передає 1News.

Тим не менш, є певні індикатори, в тому числі народні, за якими можна в цілому визначити, чи буде літо посушливим або дощовим, жарким або прохолодним. Існують певні маркери і для прогнозів на майбутній урожай.

За ними редакція звернулася до начальника відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяни Адаменко і до етнолога, дослідника народної метеорології Олександра Васяновича.

Яким буде літо: стежте за Миколою

За словами Олександра Васяновича, українці робили прогноз на літо по погоді на Теплого Олексія, день якого відзначався 30 березня. Була приказка: “Який Теплий Олексій, таке і літо”. Тоді температура повітря коливалася близько 0 градусів, стояла хмарність, був невеликий сніг з дощем.

Це означає, що літо обіцяє бути не дуже спекотним, але і не дуже дощовим, – зробив висновок етнолог.

Є й інші прикмети. Так, справжнє тепло наступає після весняного Миколая, 22 травня. І на цей випадок була приказка: “До Миколи не сій гречки, не стрижі овечки”, тому ще було можливо похолодання.

“Важлива ознака приходу справжнього літа – цвітіння калини. Оскільки вона вже розцвіла, це означає, що заморозків в Україні більше не буде”, – пояснив Васянович.

Яким буде врожай: народний підхід

У народі говорили: “Якщо на Миколу жито в колосі, на Петра буде в копах”. Тобто, якщо до 22 травня зерно вже сформоване, це означає, що воно дозріє.

Українці будували прогнози на літо і за кількістю снігу взимку. “Якщо достатньо снігу, то буде врожай”. У цьому контексті етнолог нагадав про те, що “в цьому році сніг ніби як і був, але не дуже багато”. Отже, якщо брати в розрахунок цю прикмету, урожай повинен бути середнім.

Про майбутній урожай говорили і “довгі бурульки” на Стрітення, 15 лютого. Але в той день не було не тільки довгих, але і взагалі ніяких бурульок, тому що стояли морози, і відлиги не було. Таким чином, і цей показник – не на користь хорошого врожаю.

Але обнадіює прикмета, пов’язана з днем ​​Юрія, 6 травня. В українців була приказка: “Як на Юрія роса, то будуть проса”. І роса в той день була. Це означає, що хороший урожай може дати не тільки просо, а й інші культури, – пообіцяв Васянович.

Яким буде врожай: науковий підхід

У свою чергу, Тетяна Адаменко навела ряд вказівок на те, що урожай в Україні в цьому році повинен бути непоганим. Зокрема, вона нагадала про те, що після посушливого квітня практично по всій території країни пройшли дощі, вони “перебили розвиток посушливих явищ”.

З огляду на те, що “в найближчі 5-6 днів дощів не буде, буде помірний температурний режим, характерний для травня”, є всі підстави говорити про те, що умови для “розвитку всіх сільськогосподарських культур” склалися.

Хороші умови склалися для озимих і ярих культур. “Ячмінь, овес та інше засіяли в квітні, коли не було дощів і верхні шари грунту були сухими. У зв’язку з дощами, які пройшли, умови істотно покращилися”, – розповіла синоптик.

“Те ж саме стосується і пізніх сільськогосподарських культур – кукурудза, соняшник соя і т.д. На сьогодні умови оцінюються як цілком задовільні”, – запевнила вона.

Врожай-2018: лідирує пшениця

Як пояснила Адаменко, в найкращій ситуації з точки зору майбутнього врожаю опинилася пшениця. “Не дивлячись на несприятливі умови в квітні, вона була вже досить розвинена, щоб використовувати вологу з глибинних шарів грунту”, – пояснила синоптик.

“Що стосується кукурудзи, сої і так далі, то про це ще рано говорити. Подивимося, які умови будуть в кінці травня, на початку червня. Ці посіви знаходяться в початкових фазах розвитку”.

Якщо говорити про картоплю, то “позитивний момент полягає в тому, що у нас не було заморозків, які б пошкодили бульби – на відміну від минулого року”, – нагадала вона.

Засіяти Україну бананами: перспективи є

“Україна знаходиться в тренді глобального потепління. За останні 27 років в порівнянні з кліматичною нормою температура підвищилася більш ніж на 1 градус, в той час як середнє підвищення температури в світі склало 0,7 градуса”, – розповіла синоптик.

“Підвищилися середні місячні температури влітку. Тобто відбувається зростання теплових ресурсів нашої території”, – додала вона.

На думку Адаменко, парадокс полягає в тому, що ця небезпечна тенденція має і позитивну сторону: “Це сприяє тому, що на нашій території можна буде вирощувати більш теплолюбні культури, які потребують більшої кількості тепла в період вегитації”.

“Говорити про те, що вже в цьому році можна буде сіяти банани, поки що рано. Але це перспектива, якщо збережуться ті темпи потепління, які є на сьогодні. Це близько 0,2 градуса за десятиліття, а оскільки в Україні процес відбувається інтенсивніше, то можна очікувати і більше”, – розповіла синоптик.

За її оцінками, “вже через 10-15 років можна буде вирощувати більш теплолюбні культури”.

Більш того, “глобальні зміни в теплозабезпеченні вегетаційного періоду вже відбулися. Вже зараз ми маємо можливість вирощувати набагато більший набір культур, ніж це було ще 30 років тому”, – зауважила вона.

Перетворення України на пустелю: глобальне потепління – не головне

Екологи давно говорять про процес опустелювання степів. На думку Адаменко, цей процес “залежить не тільки від кліматичних або метеорологічних умов. Це цілий комплекс проблем, пов’язаних з деградацією грунтів, а це не завжди залежить від погоди. Тут і суто меліоративні аспекти, і неправильне використання землі, і інші чинники”, – розповіла вона.

У той же час вона підкреслила: площі, яким загрожує опустелювання (мова йде, перш за все, про території півдня країни), незначні.

Джерело: Обозреватель

Tags
загрузка...

Схожі статті

2 Comments

  1. А украинцам уже абсолютно всё-равно какой будет урожай! Плохой или хороший – подонки от власти всё-равно сделают всё, чтобы цена на него была заоблачной!!!

Close