Цікаве

Як змінилося обличчя людини за мільйони років еволюції

Вчені дійшли висновку, що важливу роль у формуванні нашої зовнішності зіграли соціальні чинники - а саме здатність нашої міміки забезпечувати більш ефективну комунікацію.

Пропорції та риси обличчя сучасної людини сформувалися під впливом не тільки природних факторів, на зразок клімату і раціону харчування, але й внаслідок соціальної взаємодії.

Багата міміка забезпечувала нашим пращурам більш ефективну (зокрема, невербальну) комунікацію з родичами і давала більше шансів на виживання – а отже, закріпилася на генетичному рівні в результаті природного відбору.

Такого висновку дійшла міжнародна група вчених, вивчивши історію еволюції обличчя людини за останні 4,5 млн років – від ранніх австралопітеків до сьогодення, – інформує 1NEWS.

“Ми знаємо, що інші чинники – такі як харчування, фізіологія дихання та клімат, – також зробили внесок у формування обличчя сучасної людини, – зазначив один з авторів роботи, професор Йоркського університету Пол О’Хіггінс. – Однак пояснювати його еволюцію виключно цими факторами – неприпустиме спрощення”.

Щоб зрозуміти, чим зумовлені такі особливості нашої зовнішності, вчені вивчили, як в ході еволюції змінювалися пропорції та риси обличчя наших предків. Дослідження сягає сивої давнини у 4,4 млн років – саме тоді в Східній Африці жили ардіпітеки, яких вважають найдавнішими пращурами сучасних людей.

В результаті вчені дійшли висновку, що важливу роль у формуванні нашої зовнішності зіграли соціальні чинники – а саме здатність нашої міміки забезпечувати більш ефективну комунікацію.

“Ми можемо зобразити на своєму обличчі понад 20 різних категорій емоцій тільки шляхом скорочення або розслаблення тих чи інших м’язів, – говорить професор О’Хіггінс. – Практично неможливо уявити собі, щоб наші далекі предки могли настільки ж вміло поводитися зі своєю мімікою, оскільки їхні обличчя відрізнялися від наших і формою в цілому, і розташуванням конкретних м’язів”.

Масивна надбрівна дуга давніх людей в ході еволюції розгладилася, поступившись місцем широкому лобу і двох окремим бровам, здатним передавати значно більшу гаму переживань.

Риси обличчя в цілому стали більш витонченими, що дає нам можливість висловлювати найширший спектр емоцій, в тому числі ті, які ледь відрізняються один від одного – наприклад, впізнавання та симпатію.

Особливо швидко зовнішність наших предків стала змінюватися в останні 100 тисяч років: сильно стиснулася в розмірах нижня частина обличчя.

В першу чергу це пов’язано зі зміною в харчуванні: приготовлена ​​їжа вимагала менше жувальних зусиль – і потужні щелепи перестали бути необхідністю.

Водночас необхідність дедалі більш ефективної комунікації зросла – і природний відбір віддав перевагу тим рисам обличчя, які краще допомагали висловлювати емоції.

Джерело: ВВС Україна

Back to top button