Цікаве

Як зберігати спокій і позитивний настрій у важкі періоди життя: поради психолога

У житті кожної людини трапляються дрібні неприємності, бувають труднощі при досягненні мети або проблеми у стосунках. Іноді вони приходять раптово всі й відразу або “відвідують” нас по черзі. Психологи давно задаються питанням: що відрізняє людей, які можуть долати всі труднощі та ставати від цього ще кращим. Ключ до розгадки знає психолог з транзактного аналізу Тетяна Ловчинська, яка розповіла про resilience, передає 1News.

 

Що таке resilience і чому це так важливо

Термін resilience або стійкість у світовій психології активно використовується з 70-х років минулого століття і означає таку рису особистості, як твердість характеру, яка допомагає пристосовуватися, справлятися і “відскакувати назад” при зустрічі з травмою, стресом або критичною ситуацією.

Для наочності уявіть собі м’яч, який кидають на землю. Б’ючись об неї, м’яч деформується, але потім повертає свою попередню форму, відскакуючи від землі. Так і людина, зустрічається з труднощами, долає їх і зберігає себе.

 

Як зберігати стійкість у важкі періоди життя

 

На жаль, наша стійкість може бути підірвана або пошкоджена життєвими обставинами і досвідом. Хороша новина, однак, полягає в тому, що її також можна відновити або розвинути в собі.

Як зберегти і розвинути в собі стійкість

Головні фактори, які допомагають розвивати та підтримувати стійкість:

 • здоровий спосіб життя – правильне харчування, достатній сон і оптимальні фізичні навантаження;
 • турбота про себе – це, наприклад, такі активності: відпочинок, розпізнавання і прийняття своїх емоцій, медитація, “співчуття” до себе, залученість до моменту;
 • хороші соціальні зв’язки – мати позитивні, підтримуючі та повноцінні стосунки;
 • самоефективність – відчуття, що ми можемо вирішити проблеми, і знання, як це зробити, а також готовність попросити про допомогу, коли нам це потрібно;
 • позитивний стиль мислення;
 • надія – навіть якщо ми не можемо виправити деякі речі зараз, варто завжди вірити, що вони все одно зміняться на краще.

 

Як наші думки впливають на стійкість

Те, як і що ми думаємо, впливає на те, що ми помічаємо насамперед, як інтерпретуємо події, як ставимося до різних ситуацій загалом.

Нижче наведений список фраз, які підривають стійкість:

 • Цього не повинно відбуватися (“Опір реальності”).
 • Це зовсім погано. Нічого доброго з цього не вийде ( “Негативний фільтр”).
 • Це кінець світу (“Катастрофізація”).
 • Я просто знаю, що майбутнє буде похмурим (“Ворожіння”).
 • Я не можу думати про це (“Ухилення”).

Водночас є думки, які, навпаки, підвищують стійкість:

 • Мені не подобається, що це відбувається, але це відбувається. Що я можу з цим зробити?
 • Так, є погані речі. Але які хороші або не такі й погані аспекти цієї ситуації?
 • Це минеться або я адаптуюся і знайду рішення.
 • Я не знаю, що буде в майбутньому. Що я можу зробити зараз?
 • Якщо це станеться, що я/ми зробили б? Як я/ми впораємося з цим?

Три компоненти життєстійкості – концепція психолога Сальваторе Мадді

Сальваторе Мадді зі своїми колегами в середині 70-х років минулого століття провів одне цікаве дослідження. Він проаналізував вибірку з 450 менеджерів компанії, яка проходила період трансформацій, за різними медичними і психологічними параметрами. Мадді з’ясував, що дві третини піддослідних в ситуації різких змін, як і очікувалося, були схильні до стресу, який призводив до проблем зі здоров’ям, погіршення працездатності та проблем у стосуках з оточуючими. Однак, третина випробуваних, навпаки, процвітали в такій невизначеній стресовій ситуації.

Результати цього дослідження дозволили виділити три установки, які сприяли успіху:

 1. Залученість – означає включеність людини у події свого життя, а також отримання задоволення від своєї діяльності;
 2. Контроль – протилежність безпорадності; людина шукає способи і шляхи змінити ситуацію, нехай навіть успіх не гарантований, боротьба дозволяє вплинути на результат;
 3. Прийняття ризику – переконаність людини, що все, що з нею трапляється, сприяє її розвитку за рахунок набутого досвіду; приймаючи на себе ризик, людина активно розвивається, отримує досвід і використовує його в майбутньому.

Також психологом був розроблений “Тест життєстійкості Мадді”, за допомогою якого, можна визначити свій рівень розвитку цієї характеристики.

 

Як зберігати стійкість у важкі періоди життя

 

Надихаючі приклади, які варто знати кожному: книги

Віктор Франкл “Сказати життю: “Так!”: Психолог в концтаборі”

Ця книга заслуговує на особливу увагу, оскільки була написана людиною, яка пройшла концтабори Освенцим і Дахау, вижила, подолала всі труднощі і при цьому зберегла свою особистість. Але оскільки Віктор Франкл був психологом і психіатром, його автобіографічна розповідь чергується з тонким психологічним аналізом того, що відбувається. Воістину велика особистість і навправді цінна книга.

Джон Буряк і Мітч Коген “Як стати мільярдером. Як найбільші у світі виробники створюють грандіозну цінність “

Крім того, що ця книга описує п’ять критично важливих навичок мислення, які характерні для успішних людей, так і ґрунтується на проведених численних інтерв’ю з такими людьми. З цієї книги можна дізнатися про злети й падіння на шляху до своєї мети, способи подолання перешкод, а також отримати колосальну дозу натхнення.

Одрі Хепберн “Життя, розказане нею самою. Зізнання в коханні”

Також хочу згадати про цю книгу – автобіографія відомої акторки, моделі, матері, представниці ЮНІСЕФ. Її шлях був зі своїми злетами і падіннями, можливо, не найбільш трагічними, але від цього не менш хворобливими. Але при цьому Одрі Хепберн завжди залишалася позитивною і випромінює любов. У чому її секрет? Можливо, ви зможете дізнатися про це після прочитання книги.

“Підсумовуючи, хочеться акцентувати увагу на тому, що всі ми народжуємося з такою рисою особистості як стійкість. Це наша життєва сила, яку можна в собі розвивати: вчитися, змінюватися і адаптуватися у відповідь на складні ситуації і при цьому ставати ще кращими”, – підсумувала психолог.

Джерело: Сьогодні

Останні новини

Back to top button