Цікаве

Як вибудовувати особисті кордони: поради психолога

Особистісні кордони – це суб’єктивний психологічний комфорт людини при взаємодії зі своїм близьким і далеким оточенням, пояснив психолог Кирило Зіньков. Він пояснив, чому важливо навчитися вибудовувати особисті кордони і до чого тут емоції людини, передає 1News.

За словами експерта, суть особистих кордонів насамперед у відчутті і подальшому розумінні того, що “для мене нормально, добре”.

Особисті кордони – це більше відчуття, ніж раціональна установка.

“Поширена проблема сучасності – нездатність розпізнавати свої почуття. Тому для багатьох звичніше заходити в тему особистих кордонів з раціональної сторони. Так працює терапія. Питання та інтерпретація з метою допомогти людині “намацати” почуття, щоб він почав відчувати. Ідея в тому, щоб людина не тільки думала про почуття, але й відчувала почуття”, – пояснив Зіньков і навів приклад зі своєї практики.

Чому важливо навчитись вибудовувати особисті кордони

Стандартна ситуація під час прийому (збірний образ):
– Він вчора таке вичудив, що аж на голову не налазить! Як він взагалі міг?
– Вас це зачепило?
– Не особливо.
– То може зачепило?
– Не знаю.
– А що ви при цьому відчували?
– Нічого. Дивно все це.
– А якщо замість “дивно” спробувати описати це якимось почуттям, то щоб це могло бути?
– Швидше за все роздратування або злість.

“Мало-помалу людина починає пов’язувати поведінку іншого з тим, як сама людина на це реагує. У почуття з’являється назва, і стає легше його розпізнати в інших ситуаціях. Згодом репертуар почуттів стає ширше. З’являється більш тонке розмежування між комфортно і некомфортно”, – пояснює Кирило.

За словами психолога, людина, яка чітко відчуває свої особисті кордону менш чутлива до маніпуляцій, газлайтінгу та інших токсичних проявів у стосунках.

Тому якщо вам складно визначити свої особисті кордони, то потрібно вчитися розпізнавати свої почуття.

Психолог пропонує просте завдання, яке допоможе навчитися розуміти свої почуття.

“В незрозумілій ситуації спробуйте не зупинятися на поверхневому поясненні: “так вийшло”, “не знаю”, а краще запитайте себе: що я відчув? Якщо так не виходить розпізнати свої почуття, то заходьте з боку раціо і подумайте, щоб мігла відчувати людина в подібній ситуації. Потім приміряйте це до себе”, – підсумував Кирило Зіньков.

Джерело: психолог Кирило Зіньков на своїй сторінці в Instagram

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close