Цікаве

Як правильно поводитися і що категорично не можна робити, якщо опинився в заручниках: поради психолога

В Україні цього тижня сталися два теракти: спочатку вранці 21 липня Максим Кривош, якого вже прозвали “луцьким терористом”, захопив в Луцьку рейсовий автобус з 13 пасажирами. Поліція протягом дня вела переговори з ним, підключився навіть президент, після чого зловмисник сам здався. А потім 23 липня інший чоловік захопив в заручники начальника поліції в Полтаві. Через деякий час він відпустив поліцейського, а сам зник. Зараз поліція веде спецоперацію з пошуку “полтавського терориста”.

Тим часом ми з’ясували, як правильно реагувати і поводитися людині, яка опинилася в заручниках, і головне, чого робити не варто. Про це розповіла дипломований психолог Анна Литвинчук, передає 1News.

“Досі чітких інструкцій і рекомендацій на цю тему не розроблено, бо є багато факторів, які можуть вплинути на хід розвитку події. Однак спробую викласти загальні рекомендації”, – пояснила Анна.

Що не можна робити, якщо ви потрапили в заручники?

Панікувати, кричати, влаштовувати істерики, проявляти агресію, сперечатися, бігти, проявляти героїзм, обурюватися, голосно плакати. Зазвичай, терористи перебувають в збудженому стані і все вищеперелічене діє на них вкрай негативно і викликають в них зайву агресію, пояснила Анна.

Автобус із заручниками в Луцьку

Що робити і що важливо пам’ятати?

Процес звільнення, зазвичай, не швидкий, тому варто запастися терпінням і психологічно налаштувати себе на тривалий час перебування поряд з терористами. Потрібно пам’ятати, що для спецслужб на першому місці стоїть ваше життя і вам необхідно твердо знати, що ви будете звільнені.

Необхідно налаштувати себе, що якийсь час ви будете позбавлені води, їжі і, можливо, пересування, тому потрібно економити сили. Нехитрі вправи допоможуть вам при забороны в пересуванні: напружуйте м’язи рук, ніг, спини. Щоб не втратити психологічний контроль – згадуйте зміст книг, музику, розв’язуйте подумки задачі, якщо знаєте молитви – читайте подумки молитви, вам необхідно змістити фокус уваги..

“Якщо ви розумієте, що почався штурм, постарайтеся зайняти позицію подалі від вікон і дверних отворів, а також триматися подалі від терористів. Якщо ви почули хлопки, необхідно просто впасти на підлогу або зігнутися, закрити очі, у жодному разі їх не терти, закрити голову руками і чекати поки співробітники спецслужби не виведуть вас”, – радить Анна.

Для близьких і родичів людей, які перебувають в полоні, необхідно: також запастися терпінням, не дзвонити на телефон кожні 5 хвилин (це може спровокувати конфлікт), якщо є якісь вимоги: погоджуватися без навідних запитань і відразу повідомляти поліції.

“Пам’ятайте, не завжди робити більше – це краще, що ви можете зробити, важливо робити не більше, а правильно”, – запевняє психолог.

Також необхідно знати, особливо родичам і близьким, з чим можуть зіткнутися після – у звільнених заручників спостерігається дивні реакції, які названі “стокгольмський синдром”.

Суть синдрому в тому, що, переживши сильне емоційне потрясіння, заручник може почати симпатизувати терористам, між терористом і заручником встановлюється сильний психологічний зв’язок.

Крім цього, може спостерігатися безсоння, апатія, втрата апетиту, раптова лють, труднощі в спілкуванні з близькими людьми і почуття провини за смерть інших заручників (якщо це мало місце). Чим активніша людина, чим вище було її становище в суспільстві, тим сильніше ці негативні прояви. Але ці реакції природні і з часом пройдуть.

Бережіть себе і своїх близьких.

Джерело: Сьогодні

Останні новини

Back to top button