Цікаве

Як правильно отримувати інформацію і не панікувати: 10 дієвих порад

Негативні новини – частина сучасного світу, без якої не обходиться жоден день. Особливо зараз, коли в Україні вже третій тиждень карантину, який, до слова, триватиме до 24 квітня, і медики рекомендують сидіти вдома, щоб уникнути зараження коронавірусом. Але зараз важливо інше – навчитися зі скаженого потоку інформації вибирати найбільш достовірну і правильно її сприймати, не впадаючи в паніку і не закочуючи істерику.

Важливо розуміти, що є здорова, і є патологічна реакції на новини. Здорова передбачає простий алгоритм: ти дізнався – ти усвідомив – ти відреагував. На жаль, такий варіант можливий далеко не завжди. Тому зараз так багато людей на межі нервового зриву, які не знають, куди кидатися і що робити – адже ридати вголос і відкрито визнавати себе панікером якось ніяково.

Вашій увазі 10 практичних порад від психологів, які допоможуть в складній ситуації, розповідає 1News.

1. Створіть інформаційний режим

Якщо нам погано від великої кількості солодкого, ми перестаємо їсти торти. З новинами все аналогічно. Встановіть чітке правило: ви перевіряєте стрічку соцмереж три рази в день і один раз дивитесь випуск новин. Усе.

2. Перегляд новин

Психологи стверджують, що найкраще дивитися їх вранці, будь-то телеграм-канал, телевізор або соцмережі. Новини, які ми дізнаємося після заходу, збільшують тривожність і сильніше впливають на наш мозок.

3. Враховуйте закладене в вас природою

Ми реагуємо на страшні новини по одному з трьох сценаріїв: бити, завмирати, бігти. Коли мова йде про новини з соцмереж, зазвичай бити і бігти відразу не виходить – тому ми завмираємо, зациклюючись на жаху і паніці, нескінченно прокручуючи їх у своїй голові. Головне, що в такій ситуації потрібно зробити, – перемістити свою реакцію в іншу площину. Тобто, в “бити” або “бігти”.

4. Дайте тілу навантаження

Не будемо заглиблюватися в фізіологію – досить розуміти, що на стресову ситуацію наш організм реагує певним чином, і реакція ця закріплена на генному рівні. Напружуються м’язи, загострюються слух і зір, частішає серцебиття, виділяються певні гормони – тілу неважливо, прочитали ви про кількість тих, що заразилися коронавірусом або готуєтеся відбити атаку шаблезубого тигра. Тому просто дайте йому необхідне для розрядки – фізичне навантаження. Інтенсивне тренування, миття підлоги, біг на стадіоні – все це відмінно підійде і допоможе заспокоїтися.

5. Наведіть порядок

Якщо не можете поки навести порядок у Всесвіті, упорядковуйте доступний простір. Відчуття контролю, яке у вас від цього з’явиться, допоможе заспокоїтися і в глобальному сенсі. Розкласти і розсортувати речі, навести порядок в комп’ютері – особливо якщо ви закриєте справи, які наобіцяли собі давним давно закінчити.

6. Зосередьтеся на “тут і зараз”

Якщо знаєте про будь-які практики mindfulness, тобто усвідомленості, – використовуйте їх. Якщо немає, почніть з простого: концентруйтеся на запахах і кольорах навколо себе, запитуйте: “Що відчуває моє тіло? Тепло, комфорт, м’яку поверхню стільця?” Чим сильніше ви включені в поточний момент, тим спокійніше буде ваш розум.

7. Дотримуйтесь інформаційної гігієни в соцмережах

Ви можете читати пости – але не читайте коментарі. Дискусії в соцмережах дуже сильно відрізняються від того, під що заточений людський мозок – тут ми не можемо по-справжньому сперечатися, перебиваючи і жестикулюючи, щоб висловити свої емоції. Тому ми залишаємося з ними на самоті, не транслюючи емоції іншим коментаторам – в результаті запам’ятовуються не пост з інформацією, а ті самі злощасні обурення, сором і гнів, на які ви витратите ще кілька годин, щоб їх “приборкати”.

8. Поставте собі правильне запитання

Якщо не знаєте, що робити, просто запитайте себе: а що в ваших силах змінити прямо зараз? Зберіть “тривожний чемоданчик”, якщо це вас заспокоїть і дасть відчуття захищеності. Допоможи, якщо знаєш, кому і як ти можеш допомогти фізично.

Єдина допомога, в якій немає не потреби, – це інформація. Тому утримайтеся по можливості від бажання шерити нескінченні пости по темі, посилюючи паніку всередині себе і у всіх, хто на вас підписаний. Складіть, а краще запишіть список кроків, які ви будете робити в разі реальної небезпеки. Список потрібних речей, необхідних телефонів і важливих людей, з якими потрібно буде зв’язатися.

Будь-які дії, які зроблять безіменний жах у вашій голові чіткою, відчутною проблемою, підуть на користь. Тому що жах і паніка – це монстри під дитячим ліжком. Їх не можна зрозуміти, а значить – перемогти. А окреслена проблема або навіть біда має чіткі межі. Вона існує в реальності, ви чітко знаєте, де її початок, а де кінець – а значить, зможете з нею впоратися!

9. Фільтруйте все, що відбувається навколо

Якщо читаєте новини на facebook, знайдіть хвилину, щоб клікнути на заголовок, що вас шокував і прочитати сам текст статті – зазвичай виявиться, що все не так страшно, просто преса зацікавила залучити якомога більше уваги публіки, шокуючи її першими ж словами заголовка.

По можливості, проводьте факт-чекінг – перевіряйте першоджерело, уточнюйте, звідки інформація. У критичні моменти фейки множаться як гриби, тому ідеальний варіант – споживати новини тільки з першоджерел. Благо, сьогодні будь-яка публічна людина або державний орган спілкуються з публікою безпосередньо через соцмережі.

Встановіть фільтри на зайве – відпишіться від спливаючих новинних інформерів і натисніть на “mute” в телеграм-каналах новин. Хоча б на кілька днів, якщо в цілому не можете без них жити. Вам потрібна ця передишка.

10. Проговорюйте свої емоції

Якщо новина викликала у вас сильну емоційно-психологічну реакцію, її необхідно проговорити. Добре, якщо ви регулярно спілкуєтеся з особистим психологом – але якщо ні, ви в силах допомогти собі самі.

Телефонна розмова, обговорення з подругами можуть виконати роль психотерапевта. При цьому фахівці стверджують, що жінці в стресовій ситуації важливо поговорити саме з представницями своєї статі – особливий ефект “сестринства”, який при цьому виникає, допомагає вбити одразу двох зайців.

По-перше, ви розумієте, що ваші проблеми – не унікальні, навколо і поруч такі ж люди, їх хвилюють ті ж речі. По-друге, ви промовляєте вголос свої емоції – таким чином вони виходять назовні і втрачають абсолютну владу над вами. Робіть все, щоб захистити себе і близьких, не впадайте в паніку, відчай і пам’ятайте, що хороших, добрих, чесних людей навколо набагато більше, ніж вам здається – і це не красиві слова, а статистика.

Джерело: Сьогодні

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close