Цікаве

Як позбутися перфекціонізму: корисні поради

Як правило, про свою позицію доводити все до досконалості люди говорять як про перевагу. До того ж, і для роботодавців співробітники, які завжди і в усьому домагаються ідеалу, є надійною опорою. Але не всі замислюються про те, що перфекціонізм може бути не лише позитивною характеристикою, а й невротичним відхиленням. І тут прагнення ідеалу стає важкої як самого перфекціоніста, так його оточення. Це спричиняє масу негативних наслідків. У цій статті поговоримо про причини виникнення перфекціонізму і як його позбутися.

ХТО ТАКІ ПЕРФЕКЦІОНІСТИ?

Існує вислів «Немає межі досконалості». Так ось перфекціонізм — це переконання, що ідеал може і має бути досягнутий. І якщо результат роботи неідеальний, він не має права на існування.

Самі перфекціоністи завжди прагнуть ідеалу: у зовнішньому вигляді, облаштуванні побуту, роботі. Бути перфекціоністом – це ставити завищені вимоги до себе та інших людей, дуже критично оцінювати себе, свою поведінку та результат своєї роботи. Для перфекціоністів існує лише повний провал чи неперевершений успіх – на проміжні позитивні результати просто не розраховують.

У ЧОМУ ПРИЧИНА ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ?

Корінь перфекціонізму потрібно шукати у дитинстві. Особливо він уражає тих, кого часто і багато оцінювали в дитинстві. З того часу людина ототожнює себе та свою значущість з оцінкою. Він вважає, що гідний любові лише якщо досягне якихось результатів.

Звичний метод виховання у дорослому житті переростає у проблему, яка заважає жити. Перфекціонізм руйнує самооцінку. Адже в школі та університеті нам ставили оцінки за зрозумілими та вимірювальними параметрами, а у дорослому житті все інакше. Немає готових систем оцінювання, натомість є безліч невідомих. Тут потрібна практика та досвід, які напрацьовуються методом проб та помилок. Але про які помилки може йтися, якщо перфекціоніст звик цінувати себе за безпомилковість?

НАСЛІДКИ ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Насамперед у перфекціоністів відсутня віра в себе. Підсвідомо ми розуміємо, що ідеалу немає. Згодом ми опиняємось у пастці, яку можна ще назвати «параліч перфекціоніста». Рухатися вперед неможливо, тому що немає кінцевої мети, але є втома. Зійти з дистанції означає визнати свою помилку. А ми не готові розглядати можливість чогось відмінного від досконалості. Виходить замкнене коло.

ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ У РОБОТІ

У будь-якій діяльності перфекціонізм може призвести до затягування термінів, саботажу, підвищеного рівня термінів, відсутності креативу. Мислення перфекціоніста керується страхом, а чи не творчістю.

Наприклад, якщо керівник є перфекціоністом, то це може виявлятися у фразах: «Я краще за інших знаю, як необхідно зробити» або «Помилка смерті подібна». Звідси випливають:

 • недовіра до працівників;
 • гіпервідповідальність та синдром Бога;
 • невміння делегувати, перевантаженість;
 • заморожування та зведення нанівець потенціалу команди;
 • незавершеність завдань;
 • навантаження операційних завдань замість фокусування на стратегічні;
 • мікроменеджмент, катастрофічна нестача часу та інші побічні ефекти.

Таким людям потрібно з нуля створювати для себе поняття «людини неідеальної». І вже з цього привабливого у своїй недосконалості ліпити того, ким вони хотіли б стати.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВИ ПЕРФЕКЦІОНІСТ?

Якщо ви впізнаєте себе в наведених нижче пунктах, то ви перфекціоніст:

 • Ваше кредо: «Ідеально чи ніяк».
 • Ваша впевненість у собі базується на чужій оцінці.
 • Ви наперед налаштовані на невтішний результат будь-якої справи і мучите себе негативними думками.
 • Вам важко приймати рішення. Ви відтягуєте початок та завершення справ від страху зробити їх «не ідеально». Вам постійно не вистачає часу зробити «як треба».
 • Ви ставите інтереси інших вище за власні. Ви виснажені через спроби все передбачити і встигнути. Ви забули про свої потреби, про відпочинок. Близькі ображаються, що ви не приділяєте їм уваги.
 • Ви думаєте, що будете щасливі, досягнувши якоїсь мети, але цього ніколи не станеться: оскільки результат неідеальний, чи ви занадто виснажені, щоб відчути радість.

Ці показники тією чи іншою мірою характерні для багатьох людей. Важливо визначити, наскільки сильно вони впливають на вас.

ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ПЕРФЕКЦІОНІЗМОМ?

Насамперед слід відокремити людину від дій. Якщо трапляються провали чи періоди, коли людині здається, що весь світ налаштований проти неї, то перфекціоніст вважатиме себе невдахою. Він думатиме не «Я помилився», а «Я — помилка».

Людина, яка вірить у себе і яка помилилася, визнає помилку, проаналізує отриманий досвід, скоригує поведінку та зробить таку спробу.

Це звичайний цикл навчання. Але перфекціонізм блокує будь-яке навчання. В результаті така людина транслює всьому світу: «Я помилка, не підходьте до мене – це може бути заразним».

Головне, що треба зробити – це змінити своє мислення, змістивши фокус. Як це зробити? Простий і практичний спосіб – навчитеся ставитися до себе як до друга. Ви б точно не сказали другові, який помилився і потребує вашої підтримки: «невдаха, як ти міг так вчинити?» Найімовірніше, ви знайшли спосіб підтримати і надихнути його, а ще відчули б себе при цьому потрібною і значущою людиною.

Back to top button