Цікаве

Як політики відмивають гроші на державних облігаціях

Публічні особи використовують ОВДП для отримання штучного доходу, який вони декларують як офіційний. Журналісти знайшли в електроних деклараціях політиків та чиновників, які купували державні облігації, розповідає 1News.

Як політики відмивають гроші на державних облігаціях 01

Публічні особи використовують операції з облігаціями державної позики для штучного формування легальних доходів, щоб потім вказати їх в деклараціях. Про це на початку березня повідомив Національний банк.

Спеціалісти фінансового моніторингу НБУ виявили низку операцій з ОВДП, які свідчать про легалізацію доходів, отриманих корупційним шляхом.

Як це працює? Брокер №1 від імені юридичної особи купує в банку ОВДП і перепродує їх за заниженою ціною, але в межах ринкових коливань, брокеру №2, який діє від імені фізичної особи.

Далі брокер №1, який діє від юрособи, викуповує цей пакет назад, але вже за вищою ціною. І потім знову продає облігації брокеру №2, знову за ціною нижче попередньої покупки.

В кінці ланцюжка брокер №2, який діє від імені фізособи, продає цей пакет ОВДП банку за ринковою ціною.

В результаті фізособа отримує інвестиційний дохід, а юрособа – інвестиційний збиток.

Як політики відмивають гроші на державних облігаціях 02

НБУ описує цю схему так: “Така схема отримання інвестиційного прибутку використовується, в тому числі, національними громадськими діячами, близькими і пов’язаними з ними особами, з метою штучного формування доходу і подальшого відображення легальності отриманих доходів при їх декларуванні”.

Водночас, Національний банк не називає прізвища чиновників та політиків, які використовують операції з державними облігаціями для відмивання грошей.

Тож журналісти зібрали інформацію про купівлю облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) публічними особами в деклараціях, які вони заповнювали.

Ми не стверджуємо, що хтось з учасників нашого списку займався махінаціями, про які заявив НБУ. Але деякі політики дуже швидко після купівлі продавали ОВДП за високоми цінами.

Наприклад, 18 жовтня 2018 року президент України Петро Порошенко купив у свого Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) ОВДП на 27,46 млн грн і того ж місяця задекларував 28,82 млн грн доходу. Прибуток від швидкого перепродажу цих облігацій склав 1,35 млн грн чистими.

Чому вигідно купувати ОВДП?

– Держава дає 100-відсоткову гарантію повернення інвестицій.

– Дохідність за державними облігаціями вища, ніж відсоткові ставки на банківських депозитах.

– На відмінну від депозитів, з доходу отриманого від ОВДП, не сплачується податок. Лише 1,5% військового збору.

– ОВДП можна достроково продати на ринку, або отримати під них кредит.

Хто з політиків купував державні облігації в 2017-2018 роках

За допомогою сервісу Declarations ми відібрали політиків та чиновників, які здійснювали операції з ОВДП в 2017-2019 роках.

У нас вийшло: 12 народних депутатів, шість менеджерів НБУ, два чиновники Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, президент України та по одному чиновнику з Фонду гарантування вкладів, Генеральної прокуратури, апарату Верховної ради, а також в.о. голови “Укрінтеренерго”.

Найактивнішими покупцями були народні депутати та менеджери Національного банку.

Президент України Петро Порошенко минулого року двічі купив ОВДП у свого “Міжнародного інвестиційного банку” – на 103 млн грн 17 жовтня та на 27,46 млн грн 18 жовтня 2018 року. Останні президент продав того ж місяця за 28,8 млн грн.

Інші чиновники з нашого списку робили разові інвестиції в державні облігації.

ПІБ Статус/посада  Сумарно операцій з ОВДП, тис. грн
Порошенко Петро Олексійович президент України 130 894
Андрієнко Василь Миколайович в.о. директора ДПЗД “Укрінтеренерго” 2 965
Хромаєв Тимур Заурбекович голова НКЦПФР 1 813
Яремчук Віктор Олександрович в.о. керівника відділу будівництва Апарату Верховної ради 1 355
Панченко Олександр Сергійович член НКЦПФР 574
Єлейко Тарас Ярославович директор департаменту ФГВФО 342
Торопчин Станіслав Олегович прокурор Генеральної прокуратури 134

Менеджери Національного банку

Найбільше ОВДП серед менеджерів Національного банку в 2017-2019 роках придбав директор Департаменту відкритих ринків Сергій Пономаренко. За звітний період він придбав боргових паперів держави на 10,15 млн грн.

Начальник відділу Юридичного департаменту Олександр Вавдійчук придбав ОВДП на 3,2 млн грн.

Начальник управління Департаменту монетарної політики Володимир Лепушинський придбав ОВДП на 1,4 млн грн, а директор Департаменту управління ризиками Ігор Будник – на 1,37 млн грн.

ПІБ Статус/посада Сумарно операцій з ОВДП, тис. грн
Пономаренко Сергій Вячеславович директор Департаменту відкритих ринків НБУ 10 149
Вавдійчик Олександр Андрійович начальник відділу Юридичного департаменту НБУ 3 233
Лепушинський Володимир Олександрович начальник управління монетарної політики Департаменту монетарної політики НБУ 1 409
Будник Ігор Михайлович директор Департаменту управління ризиками НБУ 1 368
Гольченко Іван Едуардович начальник відділу Департаменту монетарної політики НБУ 770
Ніколайчук Сергій Анатолійович директор Департаменту монетарної політики НБУ 697

Народні депутати України

Все ж найбільш активними покупцями ОВДП є народні депутати України, в першу чергу з Блоку Петра Порошенка. Вони купували держоблігації, продавали їх, а отримані гроші знову реінвестували в боргові папери.

Найбільшу кількість ОВДП придбав народний депутат від БПП Руслан Демчак. В листопаді-грудні 2017 року він придбав державних облігацій на 615 млн грн і тоді ж продав їх за 645,6 млн грн.

В політику Демчак прийшов з бізнесу – він був акціонером Ukrainian Business Group: “Ерде банк”, мережа клінік та страхова компанія “Добробут”, КУА “Ініціатива” та телеканал Business.

Перший похід Демчака в політику закінчився його арештом в 2012 році. Після цього активи Демчака були виставлені на продаж. Однак “Ерде банк” був ліквідований НБУ, а телеканал Business перейшов під контроль Олександра Януковича.

Демчак вийшов з СІЗО в січні 2013 року, а в лютому 2014 року продав клініки “Добробут” інвесткомпанії Concorde Capital і акціонеру мережі “Люксоптика” Олегу Калашникову.

В парламент VIII скликання Руслан Демчак був обраний по округу №18 у Вінницькій області за підтримки “Блоку Петра Порошенка”.

Минулого року у депутата Демчака виникли проблеми з правоохоронними органами. НАБУ підозрювало його в незаконному збагачені.

Депутат від “Відродження” Володимир Зубик в 2017-2019 роках також активно купував ОВДП. Сумарно він здійснив таких операцій на 40 млн грн.

Зубик – професійний народний депутат, був членом партії БЮТ і Партія регіонів. Останні два рази обирався до Ради по мажоритарці.

З його ім’ям пов’язували компанію “Лівела”, яка за часів прем’єрства Януковича отримала право на безмитний імпорт пального в Україну.

Сьогодні головним активом Зубика є будівельна компанія “Інтергал-Буд”. Це один з найбільших забудовників Києва. Офіційно вона записана на помічника Зубика – Валерія Кулакова.

Третім найбільшим покупцем державних боргових паперів став депутат-мажоритарник від БПП Максим Єфімов. В листопаді-грудні 2017 року він придбав ОВДП на 426 млн грн. Відзначимо, що депутат купував ОВДП, продавав їх і отримані гроші знову реінвестував в облігації.

Єфімов – покупець активів оточення колишнього президента Віктора Януковича. Він придбав генеруючу компанію “Донбасенерго” та фірму, що володіє конгрессно-виставковим центром “Парковий” в Києві. Цей комплекс відомий, як “вертолітний майданчик Януковича”. Його депутат записав на маму.

Також крупними активами депутата є металургійний завод “Енргомашспецсталь”, “Старокраматорський машинобудівний завод”, завод з виробництва обладнання для вітряків “Фурлендер Віндтехнолоджі” та агрокомпанія “Урожай”. Більшість його активів зосереджені в місті Краматорськ Донецької області.

Колега Єфімова по фракції – Геннадій Ткачук в 2018 році придбав держоблігацій сумарно на 102 млн грн. Боргові папери депутат купував в лютому та в жовтні минулого року і тоді ж їх продавав за вищу ціну. В цілому продав на 107,3 млн грн.

У велику політику Ткачук прийшов з Вінниці, де довгий час був депутатом міської ради. В 2016 році писали, як Ткачук, його родичі, наближені і підставні особи з порушенням закону отримали ділянки у заплаві ріки Вишня у Вінниці.

ПІБ Статус/посада  Сумарно операцій з ОВДП, тис. грн
Демчак Руслан Євгенійович народний депутат, БПП 615 529
Зубик Володимир Володимирович народний депутат, Відродження 439 831
Єфімов Максим Вікторович народний депутат, БПП 426 080
Ткачук Геннадій Віталійович народний депутат, БПП 102 197
Загорій Гліб Володимирович Народний депутат, БПП 77 998
Фельдман Олександр Борисович народний депутат, Воля народу 71 550
Литвин Володимир Михайлович народний депутат, Воля народу 23 908
Микитась Максим Вікторович народний депутат, БПП 12 503
Пинзеник Віктор Михайлович Народний депутат, БПП 7 843
Мельниченко Володимир Володимирович народний депутат, БПП 4 150
Ляшко Олег Валерійович народний депутат, Радикальна партія 27

Ще один ББПешник Гліб Загорій в 2018-2019 роках здійснив операцій з ОВДП сумарно на 77,9 млн грн. Він – власник фармацевтичної фірми “Дарниця” та “Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу”.

Нардеп з Волі Народу та власник харківського ринку “Барабашово” і концерну АВЕК Олександр Фельдман в листопаді-грудні 2017 року інвестував в державні боргові папери сумарно 71,5 млн грн.

Його колишній колега по депутатській групі – депутат Володимир Литвин в 2018 і перші місяці 2019 років купив ОВДП на 24 млн грн.

Литвин був спікером Верховної ради при президенті Януковичі. Його сину Івану належить великий виробник органічної молочної та м’ясної продукції – Organik Milk та Organic Meat.

Виробничі потужності знаходяться в селі Баранівці Житомирської області. Це територія виборчого округу Володимира Литвина.

Источник: Бизнес Цензор

Back to top button