Копаються в особистих даних, виманюють гроші і шантажують. Кібер-шахраї вигадують нові протизаконні схеми. А ще люблять хакнути сторінки відомих українців, які мають безліч підписників. У біду можуть потрапити навіть зірки телебачення. Як не стати новою жертвою інтернет-шахраїв – розповідає 1News.
Як працюють інтернет-шахраї: особисті історії українських зірок
Уявіть собі ситуацію: ви вдома займаєтеся власними справами і тут вам дзвонять друзі і кажуть, що від вашого імені шахраї вже виманили гроші у ваших близьких знайомих, і навіть у родичів. Приблизно так було і у відомої ведучої “Ранку чемпіонів” на телеканалі “Україна 24” Тали Калатай. Її близькій подрузі надійшло повідомлення, де її, нібито Тала просила дати 8 тисяч гривень.
Ведучій зламали Facebook та Instagram-сторінки. Тоді подруга Тали здогадалася, що грошей у неї просила не вона, а шахраї. А ось близький друг нічого не запідозрив і перерахував шахраям 8000 гривень. А ще 15-річна донька ведучої прислала все, що у неї було – 2 тисячі гривень.
Справжню пастку шахраї влаштували також співачці Карині Плай. Прислали повідомлення нібито від подруги, яка вмовляла проголосувати за неї на фотосайті. Але коли співачка авторизувалася на сторінці того фотосайту і ввела один з паролів від пошти, то в результаті кіберзлодії отримали також доступ до інших електронних скриньок.
Але обдурити співачку не встигли і Карина повернула контроль над електронними скриньками за допомогою фахівців.
Як не потрапити на гачок шахраїв: дві поради
Звернень по шахрайству в кіберполіції щорічно надходить понад сорок тисяч. І саме в ситуаціях, коли нібито друзі просять гроші, варто зробити дві прості речі.
“Не посоромтеся, зателефонуйте і запитайте, раптом щось сталося. Ви відразу убезпечите себе і друга, раптом сторінку зламали”, – радить голова комісії з етики Асоціації приватних детективів Руслан Болгов.
А з дітьми потрібно домовитися про умовні паролі, радить бізнес-консультант Євген Тепляков.
“Якщо я тебе про щось буду просити, і це щось таке термінове – під’їхати, або терміново відправити, то я маю написати таке слово, це означатиме що це я”, – пояснює експерт.
І навіть якщо ви не зірка, не варто розслаблятися. Зламують всіх. Тому найпростіший спосіб захисту: завести подвійну авторизацію на Facebook. І не залишати паролів на сумнівних сайтах.
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to improve browsing experience and to show personalized ads. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.