Цікаве

Як коронавірус позначиться на світовій економіці: відповідь експертів

Економісти б’ють на сполох: смертоносний коронавірус, який виник в Китаї і поширюється світом, може мати набагато негативніший вплив на економіку, ніж передбачалося раніше. І може завдати різним країнам набагато більший збиток, ніж був завданий коронавірусом SARS, що лютував в тому ж Китаї та інших азіатських країнах 2003 року.

Звичайно, якщо говорити про економіку, то збитків завдає не стільки сам вірус, скільки ті запобіжні заходи, які вживаються в світі, щоб не допустити його поширення. Наприклад, скасування авіарейсів до Китаю, про що оголосили багато компаній в різних країнах, – це збитки і для них самих, і для бюджетів їх країн, і для туристичної галузі Китаю і т. д., і т. п. Але, звичайно, не тільки це, повідомляє 1News.

Затяжні канікули

Передусім в зв’язку з епідемією порушився звичний уклад життя самого Китаю. 25 січня східні країни святкували новий рік за місячним календарем, і з 24 по 29 січня в Китаї був час масових відпусток. У цей час, зазвичай, підприємства зупиняються, трудове життя практично завмирає. Але цей простій закладений до бізнес-плану будь-якого підприємства і до всіх бюджетів. Однак цього ж року через епідемію відпустки по всій країні затягнулися вже мінімум удвічі, і багато підприємств не відновили роботу досі. Спочатку відпустки продовжили по всій країні до 3 лютого, а потім питання залишили на розсуд самих підприємств, і більшість з них вирішили не відновлювати роботу, поки епідемія не піде на спад. Працівникам при цьому виплачується 50% їх зарплат. А на тих підприємствах, які не можуть або не хочуть зупинити виробництво, як пишуть місцеві ЗМІ, зараз відчутний брак кадрів. Багато працівників самі вирішили не повертатися з відпусток на роботу, і роботодавці змушені компенсувати дефіцит кадрів полуторними, а то і подвійними зарплатами для сміливців.

Зрозуміло, що позаплановий тиждень простою не може не позначитися на економічних результатах місяця. І скільки ще триватиме карантин, ніхто не береться прогнозувати.

Крім виробництва, в зв’язку з коронавірусом в Китаї різко скоротилося і споживання. Зазвичай в період новорічних свят внутрішня торгівля істотно зростає. Цього ж року її обсяг впав на 45%. Також в країні були скасовані всі масові заходи: кінопокази, концерти, народні гуляння і т.д. Що також завдало серйозного удару по місцевому бізнесу.

Ну, і, звичайно, серйозно страждає через вірус сфера туризму. Як в’їзного, так і виїзного. Сьогодні ніхто не рветься милуватися красотами Піднебесної. Та й самі китайці, які люблять подорожувати і виступають основними “годувальниками” туристичного бізнесу багатьох країн, змушені відмовлятися від вояжів.

Першого робочого дня після новорічних свят в Китаї, 3 лютого, небачені темпи падіння показали китайські фондові біржі і фондові ринки в усьому світі. Уже через кілька хвилин після відкриття китайських ринків торгівля з багатьох акцій була припинена, оскільки вони впали на 10%, а це денна межа, за китайським законодавством.

Уже говорять, що наслідки цієї епідемії можуть бути набагато відчутніші, ніж торгова війна з США. Уже ясно, що внаслідок різкого скорочення економічної активності Китаю навряд чи вдасться показати цього року те зростання, яке планувалося, – 5,5% ВВП. За оцінками економістів, епідемія уповільнить економічний розвиток держави як мінімум на 0,5-1%. А підсумком першого кварталу стануть мало не 2% зростання. І скільки триватиме епідемія і обмежувальні заходи – сьогодні ніхто не береться прогнозувати. Епідемія SARS 2003 року, наприклад, тривала півроку.

Чому 2019-nCov руйнівніший за SARS-CoV

Проблеми в зв’язку з нинішньою епідемією нового коронавірусу (2019-nCov) виникли не тільки у Китаю, але і в багатьох інших країнах. Це й не дивно, якщо згадати про те, що економіка Китаю сьогодні – друга за розміром у світі (після США). І саме цим пояснюються висловлювання економістів про те, що наслідки коронавірусу-2019 виявляться, судячи з усього, набагато страшніше тих, які були викликані коронавірусом 2003 року.

Коли в Китаї вибухнула епідемія атипової пневмонії (вірус SARS-CoV), це була лише шоста економіка світу, і славився Китай хіба що своїм дешевим ширвжитком. Але за наступні 17 років обсяг виробництва в Китаї збільшився в 8 разів (з 1,7 трлн до 14 трлн доларів, за даними Світового банку), а частка в світовій торгівлі – в два з гаком рази (з 5,3% до 12,8%, за підрахунками Oxford Economics). Зараз Китай – це друга економіка світу за ВВП і перша – з торгівлі, а крім того, це “виробничий цех” мало не для всіх великих транснаціональних компаній, які постачають свою продукцію на всі континенти. Крім того, Китай з його мільярдами населення – один з найбільших ринків збуту для багатьох країн. І все це робить нинішню епідемію значно серйознішою загрозою, ніж епідемія SARS.

Наприклад, Apple сьогодні збирає більшу частину своєї продукції в Китаї і отримує шосту частину свого доходу від продажів в Китаї. Але зараз всі магазини компанії закриті, виробництва простоюють. Продукція Intel також проводиться переважно в Китаї, а обсяг продажів в цій країні становить близько 28%. Зараз і виробництво, і продажі припинені.

З порушенням процесу виробництва, поставок і продажів в зв’язку з епідемією коронавірусу зіткнулися також такі всесвітньо відомі компанії, як Tesla, General Motors, Ford Motor і Toyota, Ikea і McDonald’s, Nike і багато інших. У США підрахували, що через китайський вірус їх обсяг виробництва впаде майже вдвічі – з 0,9 до 0,5%.

На вірус відреагували багато товарних ринків, зокрема міді і нафти. Наприклад, ціни на нафту знизилися вже приблизно на 15%. Таїланд повідомив, що збитки в індустрії туризму становили 1,5 млрд доларів.

Загалом, як очікується, проблеми у Китаю відгукнуться світовій економіці уповільненням економічного зростання мінімум на 0,2%. Тобто 2020 року вона зросте не на 2,5%, як прогнозував МВФ, а в кращому випадку на 2,3%. Це найнижчий приріст світового ВВП з часів минулої кризи 2008 року.

Як написав Bloomberg з посиланням на професора економіки Австралійського національного університету Воріка МаКкіббіна, збитки від SARS 2003 року становили близько 40 мільярдів доларів. Збитки від 2019-nCov можуть виявитися в 3-4 рази більшими і досягти 160 мільярдів доларів.

Як постраждає Україна

Українські підприємці кажуть, що вже відчули вплив китайського коронавірусу на свою економічну діяльність. Наприклад, вже подорожчала доставка вантажів до Китаю.

“Останнім часом ми бачимо тенденцію до подорожчання вартості вантажних відправлень до Китаю. Пов’язане це безпосередньо з закриттям прямого пасажирського авіасполучення. Раніше частина вантажів доставлялася пасажирськими рейсами, а зараз – тільки вантажними, яких недостатньо. Як наслідок – великий попит і дефіцит місця для вантажних відправлень, відповідно, підскочила і ціна. Наприклад, для перевезень до Пекіна вартість до появи вірусу коливалася в межах 2-2,5 долара за кг, а зараз у деяких перевізників тариф може досягати 5-5,5 долара за кг. Більш того, далеко не факт, що після стабілізації ситуації і подолання епідемії ціни швидко вирівняються. Ми прогнозуємо, що після відкриття “шлагбаума” на ринку морських перевезень буде шалений попит на можливість розмістити бронювання, ціни на фрахт стрімко зростатимуть, вантажі, які повинні перевозитися морським транспортом, доставлятимуться літаками та потягами. Тому очікуємо проблем з наявністю вільних місць на суднах, в літаках і потягах, зростання тарифів і збільшення термінів доставки вантажів”, – говорить Віктор Шевченко, генеральний директор групи логістичних компаній ZAMMLER.

Українські підприємці вже зіткнулися і з нестачею виробів, що виробляються в Китаї, через що очікують зменшення прибутку.

“Ми працюємо в сфері безпілотних технологій і робототехніки, і наша діяльність пов’язана з глобальним доступом до технологій. Ми розуміємо, що ми досить поверхово поставилися до появи новинних заголовків про епідемію. Китай зупинив свою роботу практично на 20 днів, адже початок епідемії наклався на період традиційного китайського Нового року, який завжди є періодом довгих вихідних в Піднебесній. Зараз відразу щодо кількох великих промислових проєктів впровадження систем автоматизації та робототехніки ми відчуваємо нестачу в апаратних комплектуючих. Ми розуміємо, що в середньорічний перспективі затримки в роботі, з якими ми вже зіткнулися, вплинуть на 5% нашого очікуваного річного обороту”, – описує ситуацію співзасновник компанії Drone.ua Валерій Яковенко.

У перспективі, якщо скоротиться обсяг українського експорту до Китаю, постраждає і український бюджет, вважає економіст.

“За підсумками 2019 року Китай є основним діловим і торговим партнером України, на якого припадає понад 7,2% всього українського експорту (3,29 млрд доларів). Експорт до Китаю може скоротитися, тільки якщо масово почне скорочуватися внутрішній попит на продукти харчування Піднебесної і вже в найближчий місяць почне сповільнюватися виробнича діяльність. Тоді можна очікувати, що Україна недоотримає кошти до бюджету. Зазначимо, що в товарній структурі експорту до Китаю лідирують зернові, руди, шлак, зола, продукти харчування (76,4%). У перспективі до кінця березня показники не просядуть. Зараз будь-яке зниження показників активності у виробничому секторі потрібно сприймати як результат торгових розбіжностей США і Китаю минулого року. Угода між Америкою і Китаєм була підписана наприкінці грудня. Впливу коронавірусу на макро- і мікроекономічні показники поки чекати не варто. Переважно для України коронавірус є непрямою загрозою. Негативний ефект від ситуації проявиться лише в тому випадку, якщо світова економіка сповільнюватиметься. Почекаємо розвитку подій на початку березня, перш ніж робити гучні заяви про страшні наслідки безпосередньо для економіки і населення України. Дуже важливим зараз буде почути інформацію про наявність ліків проти епідемії”, – говорить Максим Орищак, аналітик “Центру біржових технологій”.

Джерело: Сьогодні

Останні новини

Back to top button