Цікаве

Всесвітній день охорони довкілля: 5 цікавих фактів про навколишнє середовище

Всесвітній день охорони довкілля відзначають щорічно 5 червня. Свято покликане спонукати людство зберігати навколишнє середовище, а також  дбайливіше ставитися до природних ресурсів.

Також засновник свята ООН у такий спосіб намагається звернути увагу політиків всіх країн на проблеми екології, щоб їх державні програми сприяли збереженню природи.

Свято запровадили на Генеральній асамблеї ООН у 1972 році, що ознаменувало старт Стокгольмської конференції з проблем навколишнього середовища. До слова, тоді і було ухвалено Програму ООН з охорони довкілля (ЮНЕП).

У Всесвітній день охорони довкілля 1News привернутає увагу до проблем екології. Ми зібрали низку досліджень та фактів, які вражають та жахають одночасно.

Люди товстіють через забруднене повітря

Експеримент, результати якого опублікували в The FASEB Journal, проходив у Пекіні, де найбільш забруднене повітря у світі.

Всемирный день окружающей среды

Наукова команда з американського університету Дюка досліджувала дві групи щурів: одні дихали чистим повітрям, а інші – взятим просто з вулиць Пекіна.

Так ось, вченим вдалося наочно побачити, що у другої групи щурів значно погіршився метаболізм, а іншими словами – вони почали набирати вагу. Також дослідники спостерігали за щурами, які вже народилися у цьому середовищі. У 8-тижневих самок вага була більшою на 10%, а у самців на 18% у порівнянні зі щурами у групі з чистим повітрям.

Через брудне повітря мозок у людини стає меншим

Якщо маса тіла може ставати більшою, то мозок через забруднене повітря зменшується. До таких висновків прийшли науковці з Медичного центру дитячої лікарні Цинциннаті в США, а дані опубліковані в MedicalXpress.

Всесвітній день охорони довкілля 2020: 5 фактів

Експеримент проводили за участні 147 дітей, яких перевіряли на МРТ. Протягом року їх піддавали різному впливу повітряних аерозолів.

Згідно з висновками вчених, забруднене повітря викликає зменшення об’єму сірої речовини і товщини кортикального шару.

Сіра речовина відповідає за зір і слух, а забруднене повітря викликає до 3-4% її втрати в лобних та тім’яних долях, а також у мозочку.

Шведи люблять сміття

Якщо інші країни намагаються будь-якими способами позбутися сміття, то Швеція його навіть імпортує – близько 80 тонн на рік. Причина проста – урядова програма з отримання електроенергії шляхом спалювання відходів.

Всесвітній день охорони довкілля 2020: 5 фактів

Найбільше сміття надає Норвегія, яка навіть оплачує його транспортування. Потім шведи отримують енергію, а попіл з вмістом важких металів і токсинів повертає на батьківщину. До слова, в цій країні 96% відходів піддаються переробці.

Крематорій опалює житлові будинки

У крематорії Ракста, який знаходиться в передмісті Стокгольма, кремують близько 4 тис. тіл. Там працює технологія, яка допомагає обігрівати житлові будинки.

Всесвітній день охорони довкілля 2020: 5 фактів

У печах температура складає близько 1,2 тис.˚С. Гарячий дим опускається в спеціальний апарат, де його охолоджують. Там знаходяться 150 труб, через які проходить дим. Вони оточені холодною водою, яка підігрівається і потрапляє в систему центрального опалення.

За словами технічного консультанта крематорію Есб’єрна Едерта, це не викликало в суспільстві хвилювань, а глава церкви Швеції офіційно висловився на підтримку ідеї.

Добровільне зникнення людства

У світі існує цілий Рух за добровільне зникнення людства. Його активісти вважають, що виною загибелі природи є винятково людина та її діяльність. Вони вважають, що людей на планеті стало занадто багато і популяція Homo sapiens становить загрозу.

Всесвітній день охорони довкілля 2020: 5 фактів

Активісти пропонують припинити народжувати, аби людство згодом вимерло.

Нова екологічна проблема України

В Україні існують ті ж екологічні проблеми, що й у всьому світі: невеликі обсяги перероблення сміття, забруднення водойм, кліматичні зміни та інше.

Хоча, згідно із соцопитуваннями, 93% українців вважають охорону довкілля важливим питанням, 87% – що можуть особисто відігравати роль у його захисті.

Проте сучасні виклики, зокрема пандемія коронавірусу, провокують нові екологічні проблеми. Йдеться про утилізацію медичних відходів.

Таке сміття містить небезпечні для природи і здоров’я людини хімічні речовини і мікроорганізми, тому його заборонено ховати на полігонах разом зі звичайними ТПВ та іншими відходами.

В Україні кожне лікарняне ліжко на добу генерує в середньому від 2 до 10 кг медичних відходів. Проте поки невідомо, як ці цифри зміняться через пандемію.

На жаль, в Україні понад 90% медичних відходів викидається незаконно, тому вони опиняються на звалищах, у посадках та лісосмугах.

Джерело: Факти

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close