Цікаве

Вплив екранного часу на здоров’я дитини: Рекомендації для батьків

Вступ

У наш час екрани стали невід’ємною частиною повсякденного життя, особливо для молодшого покоління. “Екранний час” охоплює будь-який період, протягом якого дитина взаємодіє з телевізорами, комп’ютерами, планшетами, смартфонами та іншими цифровими пристроями. Хоча технології можуть бути потужним інструментом навчання та розваги, збільшення часу, проведеного перед екраном, викликає занепокоєння серед батьків, педагогів та медичних фахівців.

За останні десятиліття спостерігається значне зростання кількості часу, який діти проводять перед екранами. Це частково пов’язано з широким доступом до інтернету та розширенням асортименту мобільних пристроїв. Дослідження показують, що залежність від екранів починає формуватися вже у дуже молодому віці, що може мати довгострокові наслідки для фізичного та психологічного здоров’я дитини.

Вплив екранного часу на фізичне здоров’я

Посилене використання цифрових пристроїв серед дітей має безпосередній вплив на їх фізичне здоров’я, запевняють провідні лікарі Київської Обласної Дитячої Лікарні. Розглянемо декілька ключових аспектів:

 • Зв’язок між тривалістю екранного часу та ожирінням:

Дослідження показують, що збільшення часу, проведеного дітьми перед екранами, корелює з підвищеним ризиком розвитку ожиріння. Це пояснюється кількома факторами, включаючи зменшення фізичної активності та схильність до переїдання під час перегляду. Важливо обмежувати екранний час та спонукати дітей до активніших форм дозвілля.

 • Вплив на зір та розвиток м’язів і скелета:

Довгі періоди використання екранів можуть спричинити напруження для очей, відоме як “синдром комп’ютерного зору”, що включає сухість в очах, розмитість зору та головні болі. Крім того, тривале сидіння перед екраном веде до слабкості м’язів та може негативно вплинути на поставу та розвиток скелета дитини.

 • Ризики перебування в сидячому положенні та недостатньої фізичної активності:

Збільшення екранного часу зазвичай зменшує фізичну активність, що може призвести до розвитку хронічних захворювань у майбутньому, таких як серцево-судинні захворювання та діабет 2 типу. Недостатня фізична активність також впливає на розвиток моторних навичок та здатність до фізичного самовираження.

Зважаючи на вищезазначене, важливо для батьків розуміти потенційний вплив екранного часу на фізичне здоров’я дітей та вживати заходів для зменшення його негативних наслідків. Це включає в себе забезпечення регулярних перерв на рух під час довгого використання екранів, заохочення до фізичної активності та моніторинг часу, проведеного дитиною перед екраном.

Вплив екранного часу на психологічне здоров’я

Психологічне здоров’я дітей також піддається впливу від збільшеного екранного часу, причому наслідки можуть бути далекосяжними та складними:

Екранний час та його вплив на сон:

Надмірний час, проведений перед екранами, особливо перед сном, може серйозно порушити соновий цикл дітей. Синє світло від екранів пригнічує вироблення мелатоніну, гормону, що регулює сон, що може ускладнити засипання та знизити якість сну. Поганий сон, у свою чергу, впливає на настрій, концентрацію уваги та загальне самопочуття.

Зв’язок з розвитком тривожності та депресії:

Існують докази, що збільшення часу, проведеного в соціальних мережах та інших онлайн-активностях, може сприяти розвитку тривожних розладів та депресії серед дітей та підлітків. Це може бути пов’язано з цифровим порівнянням із іншими, кібербулінгом або просто перевантаженням інформацією.

Вплив соціальних мереж на самооцінку та соціальні навички:

Соціальні мережі можуть мати як позитивний, так і негативний вплив на самооцінку дітей. З одного боку, вони можуть надавати можливості для соціалізації та висловлення себе; з іншого боку, постійне порівняння з ідеалізованими зображеннями в інтернеті може сприяти розвитку низької самооцінки та соціальної ізоляції. Крім того, надмірне використання екранів може обмежувати час, проведений у реальних соціальних взаємодіях, що є критично важливим для розвитку соціальних навичок.

Важливо, щоб батьки були уважними до емоційного стану своїх дітей та прагнули зменшити потенційно негативний вплив екранного часу на їх психологічне здоров’я. Заохочення до реальних соціальних взаємодій, обмеження використання екранів перед сном та розмови про зміст, який споживають діти в інтернеті, можуть допомогти збалансувати

Рекомендації Американської педіатричної асоціації

Американська педіатрична асоціація (АПА) надає конкретні рекомендації щодо екранного часу, щоб допомогти батькам забезпечити здоровий баланс у використанні цифрових пристроїв дітьми. Ось ключові пункти:

– Для дітей молодшого віку (до 18 місяців): АПА рекомендує уникати використання екранів, за винятком відеодзвінків. У цьому віці важливіше сприяти розвитку через безпосередній фізичний контакт та взаємодію з навколишнім світом.

– Для дітей віком від 18 до 24 місяців: Якщо батьки хочуть ввести цифрові медіа, важливо обирати якісний контент та переглядати його разом з дитиною, щоб пояснювати та обговорювати побачене.

– Для дітей від 2 до 5 років: Обмежити екранний час 1 годиною на день з якісними програмами. Батькам рекомендується спільний перегляд, щоб допомогти дітям зрозуміти контент і застосувати його до світу навколо них.

– Для дітей віком 6 років і старше: Встановлення обмежень на час використання екранів, зосереджуючись на збереженні достатнього часу для сну, фізичних активностей та інших безекранних форм дозвілля.

– Важливість створення “екранного договору” у сім’ї: АПА рекомендує родинам створити “екранний договір” або план використання медіа, що включає правила та очікування щодо всіх типів медіа. Це допомагає встановити здорові звички та сприяє більш свідомому вибору щодо того, як, коли та де діти можуть використовувати екрани.

Застосування цих рекомендацій допоможе забезпечити, що діти отримують користь від цифрових технологій, не наражаючи себе на ризики, пов’язані з надмірним екранним часом.

Практичні поради для батьків

Створення здорового балансу між екранним часом та іншими активностями:

 • Встановіть чіткі правила: визначте скільки часу ваша дитина може проводити перед екраном в будні та вихідні дні.
 • Будьте прикладом: обмежте власний екранний час і покажіть дитині, що є багато інших цікавих занять.
 • Запропонуйте альтернативи: замість телевізора або планшета запропонуйте дитині пограти на вулиці, почитати книгу, помалювати або позайматися спортом.
 • Створіть “зони без екранів”: у спальні, на кухні та за столом забороніть використання гаджетів.
 • Використовуйте “сімейний час”: проведіть вечір разом з сім’єю, граючи в настільні ігри, читаючи книги або просто спілкуючись.

Ідеї для залучення дітей до активного дозвілля без екранів:

 • Ігри на свіжому повітрі: футбол, волейбол, бадмінтон, катання на велосипеді, роликах або ковзанах.
 • Творчі заняття: малювання, ліплення, аплікація, конструювання, вишивка або гра на музичних інструментах.
 • Читання книг: захопіть дитину цікавою історією або читайте разом казки.
 • Спільні ігри: настільні ігри, пазли, шашки або шахматы.
 • Відвідування музеїв, театрів, виставок: це допоможе дитині розширити кругозір і отримати нові враження.

Використання додатків та інструментів для моніторингу та контролю екранного часу:

 • Батьківський контроль: більшість сучасних гаджетів мають вбудовані функції батьківського контролю, які дозволяють обмежувати час використання гаджета і блокувати недоречний контент.
 • Спеціальні додатки: існують додатки, які дозволяють батькам відстежувати час використання гаджета дитиною, блокувати додатки та сайти, а також встановлювати “час сну” для гаджета.

Пам’ятайте:

 • Важливо не заборонити дитині гаджети повністю, а навчити її користуватися ними розумно і дозовано.
 • Створіть здорову атмосферу в сім’ї, де буде місце як для активного дозвілля, так і для спокійного спілкування.

Зробіть все можливе, щоб ваша дитина зростала здоровою!

Висновок

Збалансований підхід до екранного часу – це запорука здорового розвитку дитини.

Важливо не заборонити дитині гаджети повністю, а навчити її користуватися ними розумно і дозовано.

Батьки повинні бути свідомими щодо впливу екранного часу на здоров’я дитини і вживати заходів для його мінімізації.

Ось декілька порад для батьків:

 • Встановіть чіткі правила використання гаджетів.
 • Будьте прикладом для дитини і самі обмежуйте свій екранний час.
 • Запропонуйте дитині цікаві альтернативи екранному дозвіллю.
 • Створіть “зони без екранів” в вашому домі.
 • Використовуйте додатки та інструменти для моніторингу та контролю екранного часу.

Пам’ятайте:

Здоров’я вашої дитини – це найважливіше. Зробіть все можливе, щоб ваша дитина зростала здоровою і щасливою.

Back to top button