Цікаве

Вперше в історії на вершині Гренландії пішов дощ, на крижаний щит випало 7 млрд тонн води

На вершині Гренландії у суботу, 14 серпня, вперше за 71 рік спостереження пішов дощ, а не сніг. На крижаний щит випало 7 мільярдів тонн води, повідомляє 1NEWS з посиланням на Громадське.

Науковці спостерігають за погодою у Гренландії з 1950 року — на верхній частині щита розташована дослідницька станція. У вихідні зафіксували, що температура повітря піднялася на вершині вище нуля втретє за менш ніж 10 років.

Тепле повітря спричинило сильний дощ, який скинув 7 мільярдів тонн води на крижаний щит. Це вперше за 71 рік спостереження на вершині зафіксували дощ.

Така погода — свідчення швидкого потепління у Гренландії, каже старший науковий співробітник Національного центру даних про сніг й ожеледь Університету Колорадо Тед Скамбос.

Тепер вченим доведеться враховувати ймовірні дощі під час роботи дослідницької станції. За прогнозами науковців, такі погодні явища як дощі й танення можуть ставатися частіше на Гренландії.

Учасниця програми Бюро полярних програм Національного наукового фонду Дженніфер Мерсер розповіла, що нещодавній дощ у Гренландії матиме тривалий вплив на властивості снігу. Зокрема на снігу залишиться кірка льоду, яка буде поглинати більше сонячних променів, поки не випаде сніг і не прикриє кірку.

Шар льоду на снігу також буде бар’єром для стікання вниз талої води, тож вона залишатиметься у верхніх частинах щита і затоплюватиме їх.

Чим загрожує танення Гренландії?

У липні 2021 року повідомляли про рекордні температури повітря у Гренландії. За день там могло розтанути 8,4 — 8,5 мільярдів тонн льоду. Цього вистачило б, щоб штат Флорида пішов під воду на 5 сантиметрів.

Якби льодовий щит повністю розтанув, то рівень моря піднявся б щонайменше на 6 метрів. Якщо це станеться, під воду підуть прибережні міста у всьому світі.

Але прибережні міста під загрозою навіть через меншу інтенсивність танення. До кінця століття тільки через танення Гренландії рівень води підніметься на 10 сантиметрів. Загалом же очікується, що рівень води до 2100 року підніметься на метр.

Це означає, що під водою можуть опинитися прибережні міста: Лондон, Шанхай, Гонконг, Колката, та острови в Тихому океані. Через це постраждають щонайменше 300 млн людей у всьому світі.

 

Back to top button