Цікаве

Вперше після 90х: як аномальна зима вплине на ціни в Україні

Через аномально теплу і безсніжну зиму Україну очікують серйозні проблеми з урожаєм. Фермери скаржаться, що вже гинуть озимі пшениці та ячменю. За найоптимістичнішими прогнозами ми можемо недорахуватися третини врожаю. З голоду не помремо, але на ціни ситуація вплине.

People walk in the rain on Jaffa street in downtown Jerusalem on December 1, 2016, as the first rain storm hits the country. Photo by Yonatan Sindel/Flash90

Детальніше про те, що нас чекає влітку, розповідає 1News.

Сподіваємося на диво

Фермери вже б’ють на сполох – така погода загрожує серйозними проблемами з урожаєм. Деякі побоюються, що можуть недобрати третину того, що збирали раніше. “Нам залишається тільки сподіватися на Бога і молитися”, – каже фермер з Черкаської області Василь Драч. За його словами, через безсніжну зиму в землі зараз дуже мало вологи.

“На початок березня в землі повинно бути вологи на 1 метр. А я нещодавно поміряв – там всього 22-23 см. Зараз випав хороший дощ, може буде сантиметрів 30, але це всього лише третина від необхідного”, – каже він.

За словами фермера, якщо трапиться диво, і навесні все ж таки випадуть хороші дощі, то можна ще сподіватися на якийсь урожай. “Але зараз нам обіцяють дуже жаркий червень. А зазвичай на початку червня йшли хороші дощі після посівної. Зараз тільки сподіваємося на диво”, – каже Драч.

З ним погоджується і керівник асоціації фермерів та власників землі Черкаської області Віктор Гончаренко. “Картина дуже сумна. Запасів води вкрай мало. Причому ситуація така – на поверхні землі 20 см вологи, потім метр сухої землі, практично як камінь, а потім вже ґрунтові води. В такому разі коріння рослин просто засихатиме”, – повідомляє він.

Також він зазначає, що вже зараз гинуть озимі. “Озимі пшениці в дуже поганому стані. І озимі ячменю в критичному”, – каже Гончаренко.

Погані новини повідомив і міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель – Україну може очікувати посуха. З такою проблемою за роки незалежності країна ще не стикалася. Зараз обговорюють можливі варіанти вирішення проблеми, зокрема, збільшення меліорації і площ під зрошення.

“Це серйозний виклик, якого в країні раніше не було. Така зима була колись у дев’яностих роках”, – заявив Оржель.

Вдарить по гривні та цінах

Аналітик аграрного ринку Ярослав Левицький сказав, що на сьогодні посуха – лише один із можливих прогнозів, щоправда, найбільш песимістичний. Підтвердиться він чи ні – невідомо, однак вже зараз прогнозують зменшення врожаю на 10 мільйонів тонн. Звісно, будуть наслідки – гривня може впасти, долар може вирости, а ціни – зрости.

“Наш внутрішній ринок залежить від світового. У будь-якому разі, ми зберемо достатньо врожаю, щоб забезпечити свої потреби, бо це всього лише близько 8 мільйонів тонн. Якщо буде менший урожай, то буде менший експорт, менше надходження валюти, відповідно, можна очікувати ослаблення курсу гривні. Як це відіб’ється на ціні хліба, зерна? У нас ціни світового ринку, так що потрібно розуміти, що якщо Україна збере менше зерна, то і ціни світового ринку підвищаться”, – поділився аналітик.

Паніка передчасна?

Провідний синоптик відділу метеопрогнозів Укргідрометцентру Роман Мурмило каже, що поки панікувати рано. Зрозуміти, чи буде посуха, можна в середині березня.

Також він зазначає, що зараз рівень запасу вологи у ґрунті недостатній, але того рівня опадів, що очікується найближчим часом, має вистачити для початку польових робіт.

“Це передчасна паніка, бо ми не знаємо, що буде у квітні і травні з опадами. Тих опадів, які випадають зараз, вже достатньо для початку польових робіт. Але оцінити майбутній урожай можна тільки за озимими і ярими”, – розповів синоптик.

Мурмило також передбачає, що середня температура навесні буде на 2 градуси вища за норму.

“Вегетація рослин почнеться, а води у ґрунті замало. Зараз слабких рослин 10-15% від загальної кількості, це некритично. Але якщо опадів не буде, то це дуже погано. Це вплине на врожай пшениці, кукурудзи, соняшника, гороху”, – каже Мурмило.

А синоптик Харківського регіонального центру з гідрометеорології та директор Клубу любителів метеорології Ігор Кибальчич спрогнозував, що в березні середньомісячна температура виявиться на 3-5 градусів вище норми. А що стосується опадів, то вони будуть в межах норми.

Правда, для того, щоб рослини почали нормально розвиватися, навесні повинні пройти дощі в 1,5 рази вище норми, вважає Мурмило.

Джерело: Обозреватель

Back to top button