Цікаве

Вчені зафіксували пробудження чорної діри

Космічна рентгенівська обсерваторія “Спектр-РГ” змогла зловити момент пробудження чорної діри у подвійній системі 4U 1755-338, яка перебувала в режимі спокою понад дванадцять років, передає 1NEWS.

Зафіксувати явище вдалося завдяки сплеску рентгенівського випромінювання, викликаного активним поглинанням чорною дірою речовини із зірки-компаньйона, повідомляє пресцентр РАН.

Під час спостережень 1 квітня 2020 року телескоп ART-XC виявив яскраве джерело в напрямку центру Чумацького Шляху. Його ідентифікували, як маломасивну рентгенівську подвійну систему 4U 1755-338, яка була відкрита першою рентгенівської космічною обсерваторією Uhuru в 1970 році. Система по суті є мікроквазаром орбітальний період якого становить 4,4 години.

У 1996 році 4U 1755-338 перейшов в стадію спокою і не виявляв ознак активності понад двадцять років, проте нові дані говорять про пробудження чорної діри і активного поглинання нею речовини, яка перетягується з зірки-компаньйона. Це проявляється у збільшенні потоку як м’якого, так і жорсткого рентгенівського випромінювання від джерела.

Наразі обсерваторія вже завершила огляд половини небесної сфери, а до червня побудує першу карту всього неба. Надалі, подібна карта буде оновлюватися кожні шість місяців, це пов’язано зі зміною орієнтації орбіти обсерваторії щодо далеких зірок разом з рухом Землі навколо Сонця.

 

 

 

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close