Цікаве

Вчені з’ясували, як зупинити старіння мозку

Вчені виявили, що рапаміцин — речовина, що входить до складу імунодепресантів, допомагає підтримувати мозковий кровообіг і покращує пам’ять, передає 1NEWS з посиланням на cikavosti.com.

Мозок споживає величезну кількість енергії, але не має власних ресурсів для її заповнення. Глюкоза і кисень, необхідні нейронам, поставляються в мозок по кровоносних судинах.

З віком мозковий кровообіг слабшає. Знижується, відповідно, і нейрональна активність, страждають когнітивні здібності, погіршується пам’ять. Порушення мозкового кровотоку стоїть на першому місці серед чинників ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Американські вчені на чолі з Кендіс Ван Скике (Candice E. Van Skike) з Науково-медичного центру Техаського університету в Сан-Антоніо, проводячи експерименти на щурах, виявили, що вікове зниження припливу крові до мозку і втрату пам’яті можна зупинити за допомогою рапаміцина — речовини, що входить до складу препаратів, які використовуються при трансплантації органів для зниження ризику відторгнення.

Вчені з’ясували, що у літніх щурів, яким додавали в їжу рапаміцин, мозковий кровотік з віком не слабшав, а пам’ять навіть поліпшувалася. Дослідники почали давати рапаміцин гризунам, починаючи з 19 місяців (середній вік для щурів) і продовжували це робити щодня до досягнення ними 34 місяців.

В цьому, досить похилому для щурів віку кровообіг в головному мозку тварин був точно таким же, як на початку експерименту. У літніх щурів з контрольної групи, які не отримували препарат, процеси старіння протікали природним шляхом. «Старі щури, які одержували рапаміцин, виглядали в нашому дослідженні як щури середнього віку», — наводяться в прес-релізі Науково-медичного центру Техаського університету слова Кендіс Ван Скике.

Раніше авторами було встановлено, що віковими процесами можна управляти за допомогою білка mTOR, який регулює ріст і старіння клітин. У даному дослідженні вчені за допомогою комплексу методів, що включають поведінкові експерименти, функціональну візуалізацію на основі МРТ, біохімічний та імуногістохімічний аналізи, встановили, що хронічне придушення mTOR з допомогою рапаміцину відновлює синапси — зв’язки між нейронами головного мозку, що покращує когнітивні здібності і пам’ять.

Вчені планують продовжити дослідження і з’ясувати, чи впливатиме приймання рапаміцина на гальмування процесів старіння в організмі в цілому, а також чи можливо за допомогою цього препарату запобігти розвитку деменції, пов’язаної з хворобою Альцгеймера у літніх людей.

 

 

 

 

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close