Цікаве

Вчені з’ясували, як на Землі виникла вода

Зрозумівши, як виникла вода на Землі, можна уявити, які з відкритих екзопланет у “зоні видимості” можуть бути насичені водою (життям), пише 1news з посиланням на novyny.live.

Океани на нашій планеті не могли виникнути відразу після її появи, оскільки тут було занадто жарко. До недавніх пір залишалося не ясно, звідки ж з’явилася вода, зробивши можливим земне життя.

Земля, як і інші планети, формувалася при зіткненні і “злипанні” невеликих протопланетних тіл. Одразу після утворення планети на її поверхні було досить жарко. Та й земна орбіта близька до Сонця, що саме по собі ускладнює накопичення водного льоду на її поверхні.

Все це змусило багатьох вчених припустити, що воду на Землю занесли комети або льодисті астероїди, що сформувалися далі від сонця і накопичили чимало водного льоду. Однак співвідношення дейтерію (важкий водень) і звичайного, легкого водню на Землі кратно відрізняється. Інша версія полягала в тому, що вода містилася в деяких гідратованих мінералах всередині земної мантії. З часом ці мінерали могли розкладатися, виділяючи воду, що типово для деяких сполук магнію і кремнію.

У новій роботі вчені на чолі з Сяо Дуном (КНР) використовували сімейство еволюційних алгоритмів USPEX, розроблених Артемом Огановим (другий автор роботи), для розрахунку властивостей різних сполук, щоб з’ясувати, які з них могли містити воду в надрах тодішньої Землі.

У коментарі для Naked Science Оганов зазначив, що в перші десятки мільйонів років земної історії, розплавлене залізо опускалося в центр планети і витісняло більш легкі силікати в область менших глибин. З’єднання поступово почало розкладатися, а тиск в мантії, куди воно перемістилося, було занадто низьким, щоб воно могло існувати. Серед продуктів розпаду 11 % за вагою склала вода.

“Опинившись в мантії, вона, в силу малої щільності, поступово піднімалася вгору, і з виверженнями вулканів потрапляла в атмосферу Землі. Так поступово поверхня нашої планети виявилася насиченою водяною парою, яку потім конденсувався, утворюючи водойми”, – йдеться в статті.

 

 

 

Back to top button