Цікаве

Вчені з’ясували, чому світяться морські хвилі

Вчені з Кембриджського університету за підтримки колег з Німеччини та Франції вирішили з’ясувати, від чого залежить світіння морських хвиль, викликане присутністю дінофітових водоростей, інформує 1NEWS з посиланням на zn.ua.

Для цього вони провели експерименти з одноклітинними водоростями Pyrocystis lunula.

«Однією з характерних особливостей багатьох морських дінофлагеллят вважається їхня біолюмінесценція, яка освітлює нічні хвилі. У той час як внутрішня біохімія виробництва світла цими мікроорганізмами добре відома, механізм, який викликає біолюмінесценцію, все ще погано вивчений», – пишуть автори роботи. Подібна біолюмінесценція в океані – не просто гарне явище: дінофлагелляти використовують світло, щоб відлякати хижаків.

У ході дослідження вченим вдалося відтворити механізм виробництва світла водоростями Pyrocystis lunula, коли їхня клітинна стінка деформується під дією механічних сил. Виявилося, що яскравість «спалаху» залежить від глибини деформації і швидкості, з якою вона виникла.

Такий тип поведінки, званий «в’язкопружним відгуком», зустрічається, наприклад, у рідин з суспендованими полімерами. Що стосується Pyrocystis lunula, цей механізм, за словами дослідників, пов’язаний з іонними каналами – спеціалізованими білками, розподіленими на клітинній мембрані. Коли вона навантажена, канали прикриваються і дозволяють кальцію переміщатися по клітці, викликаючи так званий біохімічний каскад, або сигнальний шлях. Він і виробляє світло.

Вчені з’ясували, що коли деформація клітинної стінки не така серйозна, інтенсивність світла низька – незалежно від того, наскільки швидко відбувається тиск. Світіння буде незначним, коли сили, що діють на клітину, великі, але здавлювання проводиться повільніше. Світло буде сильним тільки в тому випадку, коли будуть великими і амплітуда здавлювання, і швидкість.

 

 

 

 

Back to top button