Цікаве

Вчені з’ясовують, що насправді трапилося з царицею Стародавнього Єгипту Нефертіті

Її походження і смерть досі залишаються загадкою, пише 1news з посиланням на novyny.live.

Стародавній Єгипет оточує безліч таємниць, багато з яких не розгадані досі. Наприклад, ким була і звідки родом дружина Аменхотепа IV -Нефертіті. Також не дає спокою ще одна загадка: де вона упокоєна. Нефертіті не виявлена і не впізнана серед усіх знайденим мумій.

Ким вона була і звідки родом

Хоча ім’я Нефертіті відомо багатьом, адже вона була головною дружиною фараона Ехнатона (нове царство Єгипту, 18 династія, правилс 1353 по 1336 до н.е.) і мачухою фараона Тутанхамона, про неї саму мало що відомо. Її називали “Досконала”, а ім’я означає “Прекрасна прийшла”. Вона народила шістьох дочок: Мерітатон, Макетатон, Анхесенпаатон,Нефернефруатон-ташеріт, Нефернефрура і Сетепенра. Через два роки після смерті Макетатон, всі згадки імені Нефертіті зникли.

За однією з версій, вона була єгиптянкою. За іншою – чужинкою, про що може говорити її більш азіатська форма очей. Багато питань про походження викликало прекрасно збережене погруддя Нефертіті, знайдене 6 грудня 1912 року німецьким археологом Людвігом Борхардтом в майстерного скульптора Тутмоса молодшого в Амарні. Скульптура показує її дуже красивою, з рисами обличчя, не властивими єгиптянам того часу.

У погруддя, що зображає Нефертіті, довга шия, високі вилиці, акуратний ніс і обличчя з майже ідеальними пропорціями. Але відсутня зіниця одного з очей. Відповідно до думки деяких дослідників, вона втратила повноцінний зір через інфекційну хворобу. На думку інших вчених, Нефертіті отримала такий вигляд з двох причин: скульптор не встиг повністю завершити свою роботу (пізніше знайшли скульптури цариці з двома очима) і погруддя спочатку робилося з носом «картоплею» і невеликий горбинкою (але пізніше його форму змінили). Ще одне припущення свідчить, що погруддя, що нині знаходиться в новому музеї Берліна, було лише моделлю для виготовлення портретних зображень цариці і навчання скульпторів-початківців

Як померла і де упокоєна велика Нефертіті

Згідно з найпоширенішою версією, зі вступом на трон спадкоємця Ехнатона Тутанхамона, жрецтво почало винищувати спадщину фараона-єретика. Під час правління Ехнатона і Нефертіті відбулася релігієзнавча реформа, в ході якої головним божеством проголосили Атона. Присвячені йому храми зруйнували, а згадки про Ехнатон і Нефертіті знищили. Можливо, це торкнулося і гробниць.

На думку єгиптолога Захі Хавасса, мумією Нефертіті може бути KV21B, знайдена в гробниці KV21, розташованій в Долині царів епохи Нового царства (XVIII династія). Всього там було дві безіменні жіночі мумії. У KV21B викривлення хребта і клишоногість. На момент смерті, жінці було близько 45 років.

За іншою з версій, останки Нефертіті “з імовірністю в 90%” можуть спочивати в таємній кімнаті за стінами гробниці фараона Тутанхамона. Згідно з гіпотезою британського єгиптолога Ніколаса Рівза, після раптової кончини юного фараона, жерцям довелося екстрено перебудовувати чужу усипальницю.

А на думку британської єгиптолога Джоан Флетчер, тіло Нефертіті – це мумія KV35YL, знайдена в гробниці KV35.

У науковому середовищі досі сперечаються, чи була Нефертіті тією самою фараоном-жінкою Нефернефруатон, яка правила близько 2 років разом з Ехнатоном.

У будь-якому випадку, ця єгипетська цариця вважається однією з найкрасивіших жінок Стародавнього Єгипту. Її образ з’являвся і продовжує з’являтися в багатьох фільмах, серіалах і книгах.

 

 

 

Back to top button