Цікаве

Вчені виявили стародавнього монстра у трюмі затонулого корабля

Під час літнього сонцестояння 1495 року нашої ери королівський флагман Грібшунден датського короля Ганса, також відомого як король Данії Іоанн, затонув під час плавання з Копенгагена в Кальмар, інформує 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Сліди аварії корабля були виявлені спортивними дайверами в 70-х роках, але значимість його довгий час не була визначена. Корабельна аварія Грібшундена привернула увагу засобів масової інформації, коли археологи врятували добре збережену дерев’яну підставну голову драконоподібного монстра з корми і витягли її на поверхню.

Пізніше археологи виявили поховану в мулі в стародавньому корпусі корабля бочку, що містить скелет того, що здається древнім морським чудовиськом довжиною близько двох метрів. Застосувавши аналіз ДНК до останків морського чудовиська, дослідники з Лундського університету в Швеції заявили, що останки належать атлантичному осетру. Схоже, що король Ганс прагнув продемонструвати Стіну Стуре міць і велич, подарувавши гігантську рибу, але Грібшунден загорівся і затонув, забравши з собою монстра, який залишався на дні Балтійського моря більше 500 років.

Атлантичний осетр – доісторична риба, яка існує більше 120 мільйонів років. Його довга, тверда, піднята морда має чотири сенсорних вусики на м’якій і беззубій стороні рота. Ця кістлява риба стародавнього виду не має луски, але має п’ять рядів кісткових пластинок, які називаються щитками, які захищають її голову і тіло. Зазвичай вага їх становив 40 і 70 кг у самців і самок відповідно, а жити вони могли більш 60 років.

Найбільший же з коли-небудь зареєстрованих атлантичних осетрів був спійманий в Чесапікській затоці в Америці, його довжина перевищувала 4,2 метра, а вага становила майже 370 кг. Атлантичний осетр був важливим товаром рибної промисловості з колоніальних часів до початку 20 століття. Однак в 2012 році Національне управління океанічних і атмосферних досліджень офіційно оголосило атлантичного осетра вимираючим видом, назвавши його «майже вимерлим». Сьогодні видобуток атлантичного осетра або їх ікри є незаконними.

Виявлене п’ятдесят років тому затонуле судно короля Ганса добре збереглося в безкисневому середовищі Балтійського моря, а відсутність корабельних черв’яків дало дослідникам дані про те, як функціонували королівські кораблі в Європі пізнього середньовіччя. Але тільки в минулому році в королівській коморі була виявлена дерев’яна бочка, в якій була виявлена гігантська риба.

Доктор Стелла Мачерідіс, дослідник кафедри археології та стародавньої історії Лундського університету, сказала, що «це дійсно захоплююче відкриття» і що було «дуже цікаво» працювати з древнім морським чудовиськом. Професор також додала, що, коли останки риби були вперше виявлені, вони відразу зрозуміли, що це осетер, через його костисті пластинчасті обладунки.

Хоча вчені знали, що це осетер, вони помилково припускали, що це був європейський осетер, який в той час водився в Балтійському морі. Однак новий аналіз ДНК показав, що це був атлантичний осетр, вид, який в даний час знаходиться в списку зникаючих видів і знаходиться на межі зникнення. Король Ганс, мабуть, задумав серйозно вразити шведів древнім морським чудовиськом!

Останки осетрових – рідкісні археологічні знахідки. Завдяки цьому проривному відкриттю у давній королівської середі тепер відомо, що гігантська істота було символом високого статусу і влади в середньовічний період. Фактично можна навіть сказати, що осетер, виявлений в коморі корабля, був «інструментом пропаганди», який виконував би політичну функцію. Таким чином, він надає археологам важливу інформацію про середньовічну європейську політику, релігію та економіку.

 

 

 

 

 

Останні новини

Back to top button