Цікаве

Вчені виявили ділянки ДНК, які дозволять відрощувати втрачені кінцівки

Високі здібності до регенерації зв’язали з «настроюванням» деяких генів за допомогою сусідніх регулюючих фрагментів ДНК, інформує 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Тварини мають різні здібності до регенерації пошкоджених і втрачених тканин і кінцівок. Міноги і костисті риби можуть відрощувати навіть фрагменти спинного мозку, що абсолютно недоступно для ссавців. Передбачається, що ці здібності контролюються регулюванням відповідних генів. Такі регуляторні елементи – ділянки ДНК, розташовані по сусідству з самими генам – називають «підсилювачами регенеративної відповіді» (RRE, Regeneration-Responsive Enhancers).

Пошуки RRE провела група Алехандро Санчеса Альварадо (Alejandro Sánchez Alvarado) з Інституту медичних досліджень імені Стоуерса в Канзасі. Для цього вчені розглянули геноми двох видів риб, даніо-реріо (Danio rerio) і нотобранха Фурцера (Nothobranchius furzeri), які здатні відрощувати втрачені хвостові плавники. Про результати цієї роботи вони повідомляють в статті, опублікованій в журналі Science.

Автори відзначають, що цих риб розділяє близько 230 мільйонів років роздільної еволюції. Мабуть, в силу цього гени, які активувалися у них після ампутації, практично не збігалися. Однак ті рідкісні ділянки, які виявилися загальними, працювали не тільки у риб, але і у каїрських мишей (Acomys cahirinus) – після видалення частини вуха. Ці гризуни відомі досить високими для ссавців здібностями до регенерації. А ось у звичайній будинкової миші (Mus musculus), яка такими здібностями не відрізняється, нічого подібного виявлено не було.

Найважливішим із генів, які проявляли активність при регенерації і у риб, і у мишей, виявився ген INHBA, що кодує регуляторний білок інгібін бета А. В свою чергу, активність INHBA контролювалася розташованої по сусідству некодуючої послідовністю – RRE. У риб ці послідовності були практично однакові, але у людей виглядають зовсім інакше. Додаткові експерименти підтвердили їх роль. Видалення у риб RRE або заміна на людські порушувала їх здатності до відрощування ампутованих плавників.

 

 

 

Tags

Останні новини

Back to top button
Close
Close