Цікаве

Вчені відшукали місце, де Ісус ходив по воді

Згідно з Новим заповітом, саме в містечку Віфсаїда Христос нагодував п’ять тисяч людей двома рибами і п’ятьма хлібами, зцілив сліпого і ходив по воді, інформує 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Тридцять два роки знадобилося вченим, щоб відшукати Віфсаїду. Йдеться про біблійну Бейт Ціда (Будинок рибної ловлі, — іврит) — рибальське селище, де Ісус зробив численні чудеса.

На право називатися «тим самим селищем» претендували два поселення — археологічний майданчик поблизу руїн міста Ель-Арадж на північному березі Галілейського моря і Ет-Телль на Голанських висотах, біля витоків Йордану.

Спираючись на результати недавніх розкопок Ет-Телля, археологи прийшли до висновку, що це і є легендарна Віфсаїда. Щонайменше, в цьому впевнений професор Університету Небраски Рамі Арав, який посилається на праці історика Йосипа Флавія. Той писав, що Бейт Ціда була на Голанських висотах, недалеко від гирла Йордану.

Крім того, під час розкопок археологи виявили храм, імовірно присвячений Юлії — дружині Октавіана Августа. Це підтверджує слова Флавія про те, що в 30-33 роках нової ери тетрарх Ірод Філіпп II надав селу статус міста і перейменував його в Юлію — на честь дружини імператора.

Є і філологічні аргументи — в давнину поселення в Ет-Телль називалося Ціда, що в івриті означає як полювання, так і риболовлю. Згодом назва могла трансформуватися в Бейт Ціда, а потім набуло форми Віфсаїда.

Згідно з Євангелієм від Матвія, жителі селища були прокляті Ісусом Христом «за те, що не покаялись», проте, на думку археологів, місто просто було покинуте жителями приблизно в IV столітті.

Те що, руїни ймовірної Віфсаїди знаходяться більш ніж в кілометрі від Галілейського моря, пояснюється тим, що дві тисячі років тому рівень моря був іншим.

Відзначимо, що з думкою доктора Арава згодні не всі колеги, деякі продовжують ідентифікувати справжню Віфсаїду з розкопками в Ель-Арадж.

 

 

 

 

Back to top button